Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,265
Dołączył: 28-06-2009
Post: #3
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC?
Mimo dość słabego zainteresowania możliwością implementacji SBC do naszych, krótkofalarskich celów, moje eksperymenty nadal trwają. Można już śmiało powiedzieć, że powstała nowa gałąź dla tej klasy komputerków i każdy ambitny producent chce mieć SBC w swej ofercie, nie wyłączając gigantów jak Intel czy Nvidia. To dobrze bo konkurencja wymusza stałe podnoszenie wymagań i osiągów dla oferowanych produktów, z drugiej zaś strony przyprawia o ból głowy potencjalnego nabywcę bo jak się wyznać i wybrać optymalny dla naszych zastosować model? Sądzę, że to dobre miejsce na podzielenie się swoimi refleksjami z użytkowania i sposobów rozwiązywania napotkanych problemów.
Moim wyborem jest popularna "Malinka" 4B z 4GB pamięci. Dlaczego? Z powodu bardzo dobrego stosunku cena/satysfakcja. Dodatkowym atutem jest bardzo duża rzesza użytkowników a co za tym idzie sporo informacji dostępnych w Internecie. Z tym zawsze trzeba się liczyć bo, zwłaszcza na początku, każda wątpliwość szybko przeradza się w problem a od tego już tylko krok do zniechęcenia i frustracji. Powiązane jest to dodatkowo z odmiennym i (jednak) ciągle mało popularnym systemem operacyjnym. Dlatego planuję nowy wątek o samodzielnym "krojeniu" systemu Raspberry Pi OS na bazie tego co oferuje repozytorium Fundacji. Dlaczego tak? Ano dlatego, że Raspberry Pi OS został zaprojektowany tak by zadowolić maksymalne spektrum użytkowników. Tak więc wyposażono go w pełne spektrum usług sieciowych, łatwy w obsłudze pulpit nawiązujący do przyzwyczajeń z popularnego systemu operacyjnego i gamę aplikacji, w tym edukacyjnych. Sprawia to, że powstał pewien zbędny dla nas balast, który można optymalizować bez szkody dla funkcjonalności systemu a dodatkowo uwypuklający jego pozytywne cechy.
Oczywiście to samo można w mniejszym lub większym stopniu powiedzieć o SBC innych producentów (osobiście przećwiczyłem jeszcze Rock Pi 4 z dyskiem SSD) ale generalnie rzecz w tym, że każdy współczesny system operacyjny zawiera pełną gamę usług i musi zarządzać peryferiami o ciągle rosnącej skali złożoności, co musi być uwzględnione w jego architekturze. Oczywiście dzieje się to kosztem jego złożoności i oczywiście objętości. Stąd próba odchudzenia i "skrojenia" pod nasze potrzeby. W założeniu jest umieszczenie SBC w radiu podobnie jak w innych komercyjnych produktach oferowanych na rynku dla amatorów.
Co o tym sądzicie?

Praktykujący teoretyk
23-06-2021 7:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Po co nam Raspberry Pi i inne SBC? - SP9FKP - 23-06-2021 7:58

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości