Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia
SP8GSC Offline
Krzysztof
**

Liczba postów: 77
Dołączył: 25-05-2020
Post: #39
RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia
(17-06-2020 11:51)SQ9RFC napisał(a):  Narysuj ten zrobiony przez Ciebie mostek na EY88. Taki dokładny wykonawczy.
Oooo to był bardzo odkrywczy uklad, bo malem wtedy cos ponad 20 lat i nigdy wcześniej nie widzialem mostka Graetza na lampach.
Zwyczajnie 4 lampy podłączyłem jak diody (to zresztą były diody tyle że wysokonapięciowe) Nie pamiętam czy żarzenie mialy w jakis specjalny sposób odizolowane, ale nie wydaje mi się. Pamiętam tylko że drut jakim było połączone żarzenie wszystkich czterech lamp był gruby i z grubą izoalacją, a uzwojenie żarzenia było wykorzystywane tylko do tych czterech lamp i nigdzie nie było dołączone do masy. Może to były nawet dwa odrębne uzwojenia na transformatorze niewykluczone że nawiniętym przeze mnie więc izolacja miedzy uzwojeniami była wyjątkowo gruba i na pewno wytrzymałaby parę kV.
Do dziś pamiętam jak pracowicie nawierciłem wiertarką w stalowej blasze chassis zasilacza otwory na obwodzie przyszłych otworów pod podstawki (a pot lał mi się czoła bo była to oczywiście wiertarka ręczna, a blacha była gruba), jak je potem w piwnicy pracowicie piłowalem pilikiem żeby stały się okragłe (i znowu pot sie lał z czola) i jak potem z dumą zamontowalem tam podstawki novalowe chyba nawet ceramiczne.
Zasilacz ten był sporych rozmiarów, niewysoki (jakieś 14-15cm) ale za to o dużej powierzchni chasis (jakieś 40 x 40 cm a byc może nawet 2-3 cm wiecej - kwadratowy). Ma plycie czołowej miał trzy wyłaczniki równomiernie rozmieszone na dole na nad nimi trzy kontroliki tablicowe - duże (oczywiscie róznokolorowe) i obok każdej kontrolki gniazdo bezpiecznikowe)
O ile pamiętam zasilacz ten nigdy nie uległ żadnej awarii, pierwszy wyłącznik włączał napięcia żarzenia, drugi wszystkie inne napięcia dodatnie i ujemnie, a trzeci wysokie napięcie prostowane właśnie na tych czterech diodach EY88.
Kawal historii się zrobiło. Musiałem użyć lamp bo prostowniczych, bo diod krzemowych wysokonapięciowych wtedy nie było, a nawet jak były, to były 3 razy droższe od lamp.
(16-06-2020 23:48)SQ6IYY napisał(a):  Tak narysować: Mostek Graetza na lampa lub lampie proszę Angel
Jest dział ABC Radioamatora chętnie coś nowego się nauczę
Lepiej. Wstawiam oryginalny narysowany przez mnie ponad 40 lat temu schemat.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-06-2020 11:54 przez SP8GSC.)
18-06-2020 11:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SP8GSC - 18-06-2020 11:54

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości