Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #53
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz)
Oczywiście wszystkie wykresy są prezentowane tylko dla dodatnich wartości częstotliwości (zaczynając od dolnego limitu, którym jest teraz 100kHz).

Jednak możliwość swobodnego przesuwania wykresu (przez zwykłe drag&drop myszką) nawet mocno w prawo, kiedy po lewej zostaje pusta przestrzeń i zakres ujemnych częstotliwości, ma swoje duże znaczenie praktyczne podczas sterowania i skalowania wykresów :-)

Zauważ Tadku, że skalowanie wykresu w poziomie (kręcenie kółkiem myszki kiedy kursor jest w obszarze wykresu) jest zależne również od położenia kursora myszki na wykresie.
Tam gdzie przypada kursor jest środek skalowania i rozchodzi się następnie proporcjonalnie w lewo i w prawo.
Dzięki temu mechanizmowi np. możemy nawet przy dużym zakresie przemiatania postawić kursor na środku danego pasma i kilkoma ruchami kółka myszki "w-zoomować" się bardzo szybko w to pasmo :-)

Jeśli więc chcemy w sprawny sposób powiększyć sam początek wykresu (od 100kHz) wystarczy często na chwilę przesunąć cały wykres w prawo, a następnie kręcić kółkiem myszy z kursorem postawionym na ujemnych częstotliwościach. Efekt skalowania wykresów będzie tym większy, im dalej na lewo od początku układu współrzędnych (częstotliwość 0Hz) znajduje się kursor podczas skalowania :-)

Może ciężko to wyjaśnić tak słowami, ale skalowanie i obsługa to moje autorskie rozwiązanie - polecam więc po prostu eksperymenty :-)

Po Twoim zdjęciu widzę, że skalowanie i poruszanie się po wykresie masz już opanowane :-)
Zwiększ jeszcze suwak "Nr of points" (u Ciebie interfejs programu jest w języku angielskim, bo pewnie system Windows masz angielski) a zobaczysz więcej szczegółów na wykresie nawet dla dużego zakresu przemiatania - oczywiście pozyskiwanie wykresu będzie trwało dłużej (lub krócej, jeśli suwak powędruje w lewo).
Dla szybkich porównań efektów tych zmian polecam wtedy tryb ciągły pomiarów - wtedy nowy pomiar jest prezentowany, kiedy tylko jest dostępny.

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
28-11-2019 13:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: DSP VNA by SP3GO (100kHz - 450MHz) - SP3GO - 28-11-2019 13:11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości