Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miernik częstotliwości o wysokiej rozdzielczości.
SP9MQH Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 58
Dołączył: 07-02-2010
Post: #1
Miernik częstotliwości o wysokiej rozdzielczości.
Witam,

Po zrobieniu wzorca częstotliwości na bazie trimblowskiego GPSDO, zacząłem rozglądać się za miernikiem częstotliwości o dużej rozdzielczości. Typowe układy dla uzyskania dużej rozdzielczości wymagają odpowiednio dużych czasów bramkowania a fabryczne układy oparte o mikroprocesory są bardzo drogie. Podczas rozmowy z Michałem SP2IQW dowiedziałem się że, Marek SP3HSV jest w trakcie opracowywania takiego miernika.

Po rozmowie z Markiem dowiedziałem się co i jak, pozostało czekać na zakończenie przez niego prac nad miernikiem. Kiedy konstrukcja była gotowa nabyłem uruchomioną płytkę miernika oraz opis.

İmage

İmage

Z mojej strony pozostało wykonanie zasilacza, wzmacniacza wej. do 250 MHz, preskalera, dodanie generatora wzorcowego ( 10 MHz ) oraz mechaniki.

Jako wbudowanego generatora częstotliwości użyłem 10MHz OCXO OX-220 Vectrona, wzmacniacz wejściowy kanału A na BFP196W ( plus układ kształtujący na 2xBFT92). Natomiast układ wejściowy kanału B ( możliwość podziału/2…128 ) wykonałem na układzie HMC 363 oraz MC12026 (podział przez /64, takie miałem w szufladzie ). Ten tor pracuje poprawnie do 12,8 GHz.

Ciekawą cechą tego przyrządu jest to, że można zastosować wzorzec (np. OCXO), który nie ma wejścia do dostrajania i ma jakaś niewielką odchyłkę Najważniejsze jest aby był stabilny, bo tę odchyłkę można poprzez menu skorygować i jest to zapamiętane. Jeśli potrzebujemy jeszcze większej dokładności, to można podłączyć zewnętrzny wzorzec 10,0MHz, przyrząd automatycznie przełącza się na ten wzorzec.

Doskonałe parametry miernika, duża rozdzielczość oraz nie duży koszt uruchomionej PCB skłoniły do mnie zamieszczenie tego opisu w celu zachęcenia do jego budowy użytkowników Forum.

Dołączam kilka zdjęć wykonanego miernika oraz pomiarów wykonanych za jego pomocą.

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

Pozdrawiam

Marian
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-05-2018 19:19 przez SP9MQH.)
02-05-2018 19:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Miernik częstotliwości o wysokiej rozdzielczości. - SP9MQH - 02-05-2018 19:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości