SP5IOU
Użytkownik
Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
|
RE: Sprzęgacz kierunkowy do NWT500
Dzięki za informację.
A nie wystarczy, z pewnym przybliżeniem zmierzyć moduł impedancji w rezonansie, czyli minimum, tak zwykle mają anteny ze strzałką prądu w węźle zasilania, uznać i zapamietać jako składową rzeczywistą, potem w miarę oddalania się od rezonansu odejmować moduł impedancji od składowej rzeczywisyej, co da nam składową urojoną. W zależności od pochodnej zmian, czyli czyli kierunku zmian modułu impedancji w funkcji częstotliwości, można określić znak reaktancji. Jeśli przy wzroście częstotliwości zmniejsza się moduł, wtedy część urojona ma mcharakter pojemnościowy, jeśli się zwiąksza to indukcyjny.
W przypadku obwodów rezonansowych o charakterze równoległym - co trzeba by podpowiedzieć programowi, część rzeczywista będzie w punkcie maksymalnej wartości modułu impedancji i tu będzie nieco trudniej bo nie wiemy do końca czy rezystancja jest równolegle czy szeregowo do obwodu. Z pewnym ryzykiem można przyjąć że równolegle.
Tą metodą powinno sięteż dać określić przesunięcia fazowe. No bo gdy znamy część urojoną i jej znak i część rzeczywistą to faze też da się obliczyć.
Dlla celów antenowych takie przybliżenie w dużej części przypadków wystarczy.
Nie sądzę aby Mini 60 czyli kolon SARK100 miał detektor fazy. Soft robi wszystko.
Ale przeróbka przyrządu napewno będzie korzystniejsza, lecz to komplikuje sprawę.
73's Marcin.
|
|
31-03-2017 9:54 |
|