Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprzęgacz kierunkowy do NWT500
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #4
RE: Sprzęgacz kierunkowy do NWT500
NWT500 nie mierzy fazy, w związku z tym proste przeliczenie nie wystarczy. Do pomiaru impedancji potrzebny jest pomiar fazy lub wielopunktowy pomiar kilku wartości naraz.
Przeróbka tego urządzenia do pomiaru fazy jest moim zdaniem możliwa i dosyć prosta. Wystarczy użyć dodatkowo AD mierzącego fazę i nieco przebudować układ pomiarowy. Aby nie kombinować za dużo i uzyskać przy tym wysoką dokładność proponuję użycie dwóch identycznych sprzęgaczy wraz z dzielnikiem mocy i odpowiedni układ połączeń, aby faza odniesienia trafiała we właściwe miejsce do układu AD. Na ekranie zamiast ch-ki przenoszenia pokaże się wtedy ch-ka fazy. Tu koniec prostych przeróbek, dalej trzeba rozbudować soft o przeliczanie na impedancję i różne sposoby jej wyświetlania. Ale nawet wyświetlanie fazy mówi w zasadzie wszystko o rezonansie anteny i wraz z pomiarem SWR umożliwia wejście w pełną wiedzę o strojonym obwodzie.
Jak już tyke napisałem to dodam jeszcze trochę: marzy mi się jeszcze pomiar grupowego czasu przejścia, który jest pochodną kąta fazowego po częstotliwości. Przy pomocy procesora można to dość łatwo zrealizować licząc metodą odcinkową, czyli nie tyle licząc różniczkę co różnicę.
Do dzieła, powodzenia.
31-03-2017 8:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Sprzęgacz kierunkowy do NWT500 - SP2JQR - 31-03-2017 8:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości