Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #45
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Witam!
Zakładam, że skala Y na wykresach to napięcie w mV na wyjściach AD. Wydaje się, że układ mierzący Vs zdecydowanie odstaje od innych, Może należy go wymienić?

Z drugiej strony jednak dziwi, że napięcia na wyjściu AD nie są na poziomie 0.3-0.5V jak to wynika z charakterystyki układu dla braku sygnału na wejściu? Jak możesz to wyjaśnić?

Kolejna sprawa to dynamika pomiaru. Jeśli różnica układu mierzącego Vs do innych przy braku sygnału to ok. 175-100=75mV czyli 3 dB (bo 25mV/dB) to nie ma problemu bo różnica w torach pomiarowych to "zaledwie" 3 dB.
W tym kontekście jednak wzrost napięcia na wyjściu układów przy zasilaniu z DDS-a i obciążeniu 50 omów to, w przypadku Vs skok ze 175 do 315mV a więc ok. 140mV czyli niecałe 6dB. Dla innych układów różnica to ok. 100mV a więc ok. 4dB. Albo więc napięcie pomiarowe z DDS-a jest tak małe, że przyrost sygnału jest nieznaczny albo dynamika pomiaru jest fatalna, albo co innego?
Sądzę, że podczas zasilania z DDS-a napięcia powinny oscylować w zakresie 1-2V aby zachować dynamikę ok. 40dB

Wykres z włączoną pojemnością wykazuje, o czym pisałem wcześniej, jej niepokojący wpływ na charakterystyki pomiarowe w dolnym zakresie częstotliwości. Wydaje się, że dla częstotliwości poniżej 10MHz pojemność jest za mała. Oczywiście można próbować to jakoś kalibrować ale może to być zbyt trudne do połączeniu z kalibracją układów AD.
Nieoceniony Krzysztof - SP9RQA, znalazł podobne rozwiązanie kolegi 9A4ZZ:

wektorowy pomiar impedancji z przełączaną pojemnością

gdzie pojemność zmienia się w zależności od częstotliwości w taki sposób aby jej reaktancja w zakresie pomiarowym była w zakresie 25-100 omów. Prawdopodobnie unika się w ten sposób istonych nieliniowości jakie widać na Twoim ostatnim wykresie.

Wydaje się jednak, że podstawowym problemem na razie jest wyjaśnienie małej dynamiki pomiaru.

No koniec przyszedł mi do głowy, dość ponury chyba jednak pomysł, aby sprawdzić jaka jest reaktancja kondensatora 1pF w zakresie czestotliwości od 1 do 50MHz. Jeśli się nie mylę to wynosi ona:
1MHz -> 159k
10MHz -> 16k
50M -> 3.2k
Jeśli używasz szeregowych oporników 47k w torach pomiarowych to pojemności rozproszenia mogą wpływać na wynik pomiaru i w zasadzie nie ma sposobu aby nad nimi zapanować :-(
Jedyną ucieczką jest radykalne zmniejszenie wartości tych oporników a najlepiej dołączenie AD wprost do układu pomiarowego bez rezystorów szeregowych
L.J.
09-11-2016 11:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-) - SP6FRE - 09-11-2016 11:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości