Ankieta: Jaki system operacyjnym preferujesz
Ankieta jest zamknięta.
Windows 60.78% 31 60.78%
Linux 31.37% 16 31.37%
MAC/OS 7.84% 4 7.84%
Inny 0% 0 0%
Razem 51 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
SQ6DGT Offline
Robert
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 22-05-2011
Post: #49
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE
(04-07-2016 19:53)SP9FKP napisał(a):  
(04-07-2016 19:34)SP6VGX napisał(a):  Zwlaszcza ze musimy zapewnic aby projekty byly kompatybilne na wszystkich platformach czyli zapewne rozne srodowiska...
Otóż to!
Widzę chłopaki, że robota pali Wam się w rękach, cierpliwości. Jeszcze trzeba się porządnie przygotować aby nie było falstartu. Potem samo się napędzi. Piszę spis treści, wolno to idzie bo co rusz sprawdzam czy są jakieś ciekawe źródła, przykłady by nie powielać tych samym rzeczy a dać coś innego na ten sam temat. Zważcie, że już potrzebny jest słowniczek terminów. Kto zrobi spis skrótów, które zostały do tej pory użyte w wątku?

Ja mogę zacząć, jakby coś nie tak proszę poprawiać:

CMSIS (ang. Cortex Microcontroller Software Interface Standard) - standardowa biblioteka (biblioteczka) interfejsu programowego do rdzeni typu ARM Cortex. Zawiera głównie definicje rejestrów i innych elementów rdzenia oraz funkcje istotne dla inicjalizacji systemu i zegara. Stopniowo, wraz z rozbudową architektury w nowszych Cortex-ach dodawane są sukcesywnie nowe definicje i funkcje, np. do DSP.

SPL (ang. Standard Peripherials Library) - standardowa biblioteka dostępu do układów peryferyjnych. Dopełnia CMSIS, zawiera definicje rejestrów peryferyjnych mikrokontrolera, stałych określających ich wartości i co najważniejsze funkcji do inicjalizacji i modyfikacji peryferiów, takich jak GPIO, TIM-ery, USART, magistrale CAN, SPI, I2C, przetworniki DAC, ADC, sterownik przerwań NVIC, moduł DMA, i inne. Zestaw funkcji jest przedmiotem krytyki jednak czyni kod dużo bardziej czytelnym ze względu na znaczące nazwy funkcji i stałych. SPL nie jest już rozwijane (o ile wiem).

HAL (ang. Hardware Abstraction Layer) - warstwa abstrakcji sprzętowej. Następca SPL-a, rozwiązanie dużo bardziej kompleksowe i z większym rozmachem, rozprowadzane jako pakiet STM32Cube. Pakiet ten zawiera graficzne środowisko do konfiguracji i generowania kodu startowego dla wybranego mikrokontrolera, itd. Z punktu widzenia kodu dosyć podobny do SPL-a.

DMA - (ang. Direct Memory Access) - moduł bezpośredniego dostępu do pamięci. Niezależnie od procesora wykonuje transfer między obszarami pamięci i/lub obszarami wejścia wyjścia. Możliwe jest konfigurowanie DMA na różne sposoby np. tak by pobierać serię próbek z przetwornika ADC i zapisywać je w ciągłym bloku pamięci o określonej długości. Transfer może być jednorazowy lub działać w pętli, itd. Transfer przez DMA jest szybszy od analogicznego przy użyciu rdzenia.

....

Robert HF6ROB
04-07-2016 22:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie ARM, nauka, środowiska programistyczne IDE - SQ6DGT - 04-07-2016 22:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości