Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranciever Тюльпан-DSP
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 30-07-2011
Post: #1062
RE: Tranciever Тюльпан-DSP
Witam,

Arku, w pierwszej kolejności przywróć sterownik do ustawień fabrycznych z poziomu menu. To rozwiązuje wiele problemów. Nieraz takie nietypowe problemy pojawiają się po aktualizacji firmware.

Nie znam PCB wersji Artura i nie wiem co jest na którym złączu, więc sam musisz poszukać miejsca do przeprowadzenia pomiarów.

Sprawdź, co wychodzi z DSP na wyjściu filtra przy nadawaniu ( sygnał TONE ). Sygnał wychodzący z DSP w obu kanałach I oraz Q musi mieć jednakową amplitudę oraz być przesunięty względem siebie o 90 stopni. Jak nie masz oscyloskopu, to możesz użyć do tego celu kartę dźwiękową w komputerze i jakiś program oscyloskopowy. Sygnał z DSP jest w paśmie audio m.cz.

DSP "nie wie" na jakiej częstotliwości pracuje mieszacz, więc na wyjściu jest generowany taki sam sygnał, niezależnie od ustawionego pasma. Dopiero w mieszaczu sygnał m.cz z DSP jest mieszany z sygnałem DDS. Więc jeżeli na 80 metrach jest ok, to na pozostałych pasmach również musi być dobrze.

Jeżeli tak nie jest i z DSP wychodzi Ci na 17m coś innego (mała amplituda m.cz jednego lub obu kanałów I/Q) niż na pozostałych pasmach, to jedyne miejsce, które może na to wpływać znajdziesz w menu w kalibracji sygnałów I/Q. Być może, że właśnie dla 17m masz tam np. amplitudę jednego kanału zmniejszoną lub przesunięcie między I oraz Q jest zbyt duże. Ustawienia te, o ile mi wiadomo, nie są globalne ( jedne dla wszystkich pasm) tylko wykonuje się je dla każdego pasma.

Pamiętaj, że wychodzący sygnał z DSP aż do samego mieszacza jest w paśmie audio i nie potrzeba do tego zaawansowanego zaplecza pomiarowego. Wystarczy karta dźwiękowa w komputerze, jak nie masz oscyloskopu.

73 Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-04-2017 9:59 przez SQ8MVY.)
18-04-2017 9:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver Тulip - EA7HOG - 27-06-2016, 19:06
RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SQ8MVY - 18-04-2017 9:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 30 gości