Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5AQT Offline
Roman
***

Liczba postów: 201
Dołączył: 02-03-2009
Post: #453
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Witam
Przeprowadziłem ~400 łączności z mocą 8W na wszystkich pasmach KF od 1,8-28 MHz zbierając opinię o urządzeniu.
Sygnał na SSB korespondenci określali jako bardzo dobry (zastosowane są w torze nadawczym filtry Janusza SP5BMP ) natomiast jeżeli co do CW to większość ocenia jako b.dobry ale niektórzy określają go jako "tzw bugowaty" telegrafiści znają to określenie. Nadawanie CW odbywało się na zaimplementowanym w procesor kluczu elektronicznym .
Korespondenci zagraniczni do których dowoływałem się na SSB pomimo "pil up" określali sygnał jako bardzo klarowny i wyróżniający się.
Z tą małą mocą zaliczyłem LU, JA, W, VU, ZL, ZD7 oraz szereg innych DX oczywiście na wyższych pasmach i z pomocą anteny kierunkowej (ZD7 jest dla mnie 302 krajem na KF) . Co do czułości HUSARKA jest ona porównywalna z urządzeniami fabrycznymi z tzw. " średniej półki" było to porównywane w tych samych warunkach. Porównując w trakcie trwania zawodów HUZAREK spisywał się lepiej ( większa odporność na modulację skrośną).

Ale żeby nie było wszystko tak pięknie :
1.Efekt "gadającego Chińczyka" (określenie Piotra SP9FKP) który od czasu do czasu pojawia się w homodynach przy dobrych warunkach propagacyjnych i długich antenach. Objawia się on detekcją bardzo silnych sygnałów AM i słychać niezależnie od przestrajania się po paśmie. Słyszalne to jest z siłą nawet S4. Efekt ten pojawia się przeważnie pasmach 14,18 i 21MHz. W Warszawie gdzie zakłócenia są duże to było prawie niezauważalne. Zjawiska tego nie zauważyłem na Piligrimie.
Po konsultacji z Piotrem SP9FKP wymieniłem wzmacniacze przed polifazerem na LM 833 co poprawiło tę sytuację (wzmacniacze były podmieniane szybko bez wyłączania TRX chodziło o czas bo warunki mogą się zmieniać bardzo szybko).
Jakie są przyczyny tego zjawiska to może Piotr kolegom wyjaśni (moja wiedza jest za mała jestem mechanikiem).
2. W niektórych częściach pasm górnych pojawiają się zakłócenia objawiające się tzw. "smażeniem" pochodzą one od wyświetlacza są one na poziomie S1-2. Po dotknięciu palcem w dowolne miejsce wyświetlacza radykalnie się zmniejszają . Problem podobny występował w TRX Pica-Star oraz w Icomie. Było to poruszane na zagranicznych forach dyskusyjnych.
W moim HUSARKU zmniejszyłem te zakłócenia po zastosowaniu dławika 220 uH na przewodzie łączącym wyjście Smtra z płytki automatyki do procesora, bardzo blisko procesora, oraz uziemiłem ramkę wyświetlacza.
3. Przy przełączaniu pasm występuje nieprzyjemne puknięcie w głośniku i automatyka za długo trzyma (może to tylko u mnie ale stuk występuje równięż u Henia SP2JQR?).
4. Brak możliwości przeprowadzenia łączności tzw. mieszanej ja nadaję na zaimplementowanym kluczu a korespondenta słucham na SSB.
Może koledzy którzy zbudowali "HUSARKA" podzielą się uwagami na temat eksploatacji lub wrażeniami z odsłuchu.

VY 73 Roman SP5AQT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-07-2013 18:42 przez SP5AQT.)
16-07-2013 18:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5AQT - 16-07-2013 18:39

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości