Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #314
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Koledzy montujący kolejne prototypowe Husarki napotykali kilka problemów których rozwiązanie postaram się poniżej opisać.

1. Mniejsza niż zakładaliśmy czułość odbiornika ( ok 0.7-1 uV). Spowodowane to było zastosowaniem typowego (WB3040) transformatora wejściowego Rx. Zastosowanie rozwiazania "kolegów ze wschodu" zdecydowanie poprawiło sytuację (w załączeniu schemat przeróbki). Czułość wzrosła do 0.3 uV. Ubocznym skutkiem tego rozwiązania jest odwrócenie wstęgi odbiornika. Przeróbkę można zrealizować na posiadanym PCB bez przecinania ścieżek.
Uwaga na wstęgi przy sterowaniu z syntezy SP-HM. Możliwe że będzie istniała potrzeba dopasowania informacji o wstędze na wyświetlaczu, z układem rzeczywistym przełączania wstęg Rx i Tx.

2. Brak odbioru jednowstęgowego (po przełączeniu na wstęgę przeciwną nadal słyszymy prawidłowo odbieraną stację). Najczęstszym winowajcą jest przekaźnik przełączający wstęgi. Szczególny kłopot sprawiają przekaźniki TAKAMISAWA A5W-K zakupione w jednej firmie z Warszawy, które są "wylutami". Przed ich użyciem należy sprawdzić omomierzem "przejścia" miedzy stykami. Inną przyczyną możne być też uszkodzenie mieszacza FST3125, któregoś ze wzmacniaczy miedzy mieszaczem a polifazerem, lub jakikolwiek błąd na "trasie" sygnału np (zimny lut). Aby wykryć taką usterkę podajemy sygnał z generatora wcz. na wejście odbiornika i oscyloskopem sprawdzany istnienie i poziom sygnału na wszystkich czterech wejściach polifazera. Sygnały muszą mieć dokładnie jednakowy poziom (i być oczywiście przesunięte w fazie). Ale sprawdzenie tego pierwszego warunku i doprowadzenie aby był spełniony najczęściej zapewnia prawidłową pracę Rx-a (nie każdy ma 2 kanałowy oscyloskop).

3. W urządzeniach niektórych kolegów zauważono nieprawidłową pracę automatyki. Nie znamy jeszcze przyczyny tego (pracujemy nad tematem) ale wiemy jak doraźnie ten problem wyeliminować. Objawia się to pojawieniem szumów i takiego "skrzeczenia" na niektórych odbieranych sygnałach. Ustawienie wyższego poziomu ręcznej regulacji wzmocnienia RRW poprawia sygnał, ale automatyka praktycznie nie działa. Najwięcej problemów z automatyką miał Darek i on zrobił sporo prób z ich wyeliminowaniem. Za namową Janusza SP5BMP dodał kondensator 100-220 nF miedzy nogą 5 U2 a masą. (należy wlutować mały kondensator miedzy nogą 5 a 4 układu scalonego U2 od strony ścieżek PCB to nie będzie potrzeby zmian na płytce). Takie rozwiązanie wyeliminowało zbędne efekty dźwiękowe nie pogarszając automatyki. (w załączeniu przebieg oscyloskopowy na nodze 5 U2).

4. Rozwiązanie wzmacniacza VFO na zlinearyzowanej bramce AC02 okazało się błędne. Powodowało jego wzbudzanie się przy braku sygnału VFO, oraz na sygnale odbieranym słyszalny był delikatny szum sugerujący wzbudzenie wzmacniacza z sygnałem VFO. Na załączonym schemacie prezentuję dwa rozwiązania sprawdzone przez kolegów z grupy HUSAR. Józef SP9HVW sprawdził układ z bramką, a Janusz SP5BMB ze wzmacniaczami. Oba układy pracują poprawnie.

5. Dynamikę odbiornika poprawia zastosowanie wzmacniaczy operacyjnych o dużym prądzie wyjściowym np TS912 na wyjściu toru Rx homodyny i na płytce filtrów akustycznych.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2013 10:08 przez SP4HKQ.)
26-01-2013 13:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 26-01-2013 13:58

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości