Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #18
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Prace nad podstawowymi blokami TRX HUSAREK powoli dobiegają końca. Korzystając z forum chcę zaznajomić kolegów jak konstrukcja tego radia będzie wyglądać. W załączeniu schemat blokowy.
Konstrukcja HUSARKA z założeń wstępnych jest modułowa. Przewidujemy, że składać się będzie z 7 podstawowych modułów, uzupełniona o dodatkowe moduliki opcjonalne.
Moduł antenowy: układ pomiarowy SWR, układ pomiaru i sterowania mocą nadajnika, ręczna regulacja mocy PA, stabilizacja mocy na ustalonym poziomie.
Moduł filtrów wcz: zespół filtrów dolnoprzepustowych LPF wykorzystywanych podczas nadawania i odbioru, zespół prostych filtrów pasmowych BPF wykorzystywanych podczas nadawania do filtracji sygnału po mieszaczu, opcjonalny wzmacniacz 12dB na którego wejściu będzie się znajdował dodatkowy filtr na 14 MHz. Wzmacniacz załączany tylko podczas odbioru 14 MHz.
Moduł homodyny: dwa rozdzielone tory odbiorczy i nadawczy, zawierające mieszacze, dwa polifazery, tory wzmacniaczy przed i po polifazerach, układ przełączania wstęg LSB/USB, zespół kluczy przy mieszaczu nadawczym do bezpośredniego wytworzenia sygnału CW. Wspólny dla obu mieszaczy przesuwnik sygnału generatora, oraz układ kształtowania sygnału generatora przed przesuwnikiem.
Moduł filtrów akustycznych: zawiera dwa tory przełączanych filtrów do odbioru SSB i CW. Każdy z nich posiada filtr dolnoprzepustowy, filtr górnoprzepustowy, wzmacniacz eliminujący tłumienie filtru i dopasowujący oporności filtru LPF do HPF.
Moduł automatyki i mcz: detektor ARW sterujący regulowanym wzmacniaczem automatyki o dynamice 70 dB, detektor i wzmacniacz Smetra, opcjonalny filtr LPF na MAX7400, wzmacniacz mcz na LA4425, zmodyfikowany kompresor dynamiki z PILIGRIMA.
Moduł DDS: tu rozwiązań jest kilka, wiec wybór należny do konstruktora, wymogiem jest sterowanie wyborem pasm w kodzie BCD.
Moduł wzmacniacza PA: 15 W wzmacniacz wykonany na potrzeby projektu HUSAR.

Prototyp HUSARKA powstał w oparciu o moduł homodyny z HUSARA. Na tym module były sprawdzanie wszystkie parametry radia. Docelowy, "przewlekany" moduł zostanie opracowany do wakacji. Zakończyliśmy prace nad filtrami akustycznymi i modułem mcz. W chwili obecnej opracowujemy projekty PCB do tych modułów. Dedykowania, własna synteza do HUSARKA będzie gotowa na koniec maja. Wzmacniacz PA jest już gotowy. W prototypie zastosowaliśmy gotowe już LPF z HUSARA.
HUSAREK będzie radiem 4 pasmowym 3.5, 7, 10, 14 MHz.


Załączone pliki
.bmp  Husarek schemat blokowy.BMP (Rozmiar: 201.04 KB / Pobrań: 5909)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2012 12:44 przez SP4HKQ.)
06-05-2012 10:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP4HKQ - 06-05-2012 10:25

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości