Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP3IQ Offline
Bogdan
****

Liczba postów: 281
Dołączył: 23-10-2011
Post: #10
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Aby powstała homodyna dla „szerokiego grona radioamatorów”, mamy dwie możliwości. Jedna to opracowanie nowe. Przyznam się, że projektowanie nowego urządzenia jest bardzo fajne, zwłaszcza na początku. Później niestety jest tylko i wyłącznie ciążka i niewdzięczna praca, która powinna w efekcie zaowocować przyzwoitą dokumentacją dla osób nie posiadających nadmiaru wiedzy i doświadczenia. Aby urządzenie było przeznaczona dla „szerokiego grona radioamatorów”, to MUSI być akceptowalne przez to grono. Aby to uzyskać należy zadbać przede wszystkim o wysoką jakość dokumentacji, w miarę łatwy dostęp do części oraz urządzenie powinno prognozować przyzwoite parametry. Wykonanie profesjonalnej dokumentacji to bardzo poważna i wcale nie łatwa czynność. Powinny być w sposób profesjonalny przygotowane następujące części projektu ułatwiające prace montażowe:
- profesjonalnie zaprojektowana i wykonana PCB,
- szczegółowa dokumentacja montażowa (kolejność montażu, lokalizacja elementów, itp.),
- szczegółowy spis elementów umożliwiający ich zakup,
- szczegółowa dokumentacja uruchomieniowa, wykaz napięć, obrazy oscyloskopu, itp.
Druga możliwość powstania „homodyny dla szerokiego grona radioamatorów”, to pełniejsze opracowanie istniejącego rozwiązania. Sam zdecydowałem się do wykonania DC-01 wg projektu Leszka SP6FRE. DC-01 jest konstrukcją nieskomplikowaną, gwarantującą przyzwoite parametry oraz posiadającą dobrą dokumentację zlokalizowaną w jednym miejscu. Jednak, jak każde urządzenie, to również DC-01 posiada wady i zalety. Do zalet należy założona od początku modułowość. Na przykład moduł filtru polifazowego na kondensatorach ceramicznych SMD nie gwarantuje najlepszych parametrów. Nie prostszego, można zaprojektować i wykonać inne płytki, aby dało się użyć kondensatory foliowe (przewlekane). Wtedy, po prostu wymieniamy płytki filtru polifazowego (połączenie z płytą główną jest na złączach kołkowych) i to wszystko. W celu polepszania parametrów DC-01, to możliwa jest wymiana następujących zespołów (do dyskusji):
filtrów wejściowych, wzmacniacza mocy, tak aby można było uzyskać przynajmniej 10 watów output, inna wersja DDS (chociaż wersja DDS_IS570 wcale nie jest zła).
Wiem (od producenta płytek), że na zamiar montażu DC-01 zdecydowało się kilkanaście osób. Gdyby część wykonawców DC-01 włączyła się do prac publikowania szczegółowej dokumentacji oraz włączyła się do modyfikacji, to mielibyśmy z czasem „homodynę dla szerokiego grona radioamatorów”. Ja sam budując DC-01 zamierzam dzielić się swym doświadczeniem w budowaniu. W końcu Leszek SP6FRE nadał nazwę DC-01 ale można pomyśleć o DC-02. Na koniec taka konkluzja: oczywiście, można pójść dwiema drogami jednocześnie, konstruując nowe i modyfikować istniejące urządzenie.
73 Bogdan SP3IQ.
06-12-2011 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP3IQ - 06-12-2011 12:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości