Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #7
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Tak jak napisałem wcześniej, we wszystkich powielanych homodynach możemy kilka rozwiązań zmienić aby poprawić parametry i ułatwić budowę radia. Mimo upływu trzech lat takich opisów modyfikacji pojawiło się niewiele. Możemy dalej powielać istniejące konstrukcje w obecnej postaci lub je modyfikować tak jak zrobił to Wacek z Piligrimem SMD.
Nakłady pracy na modyfikację druku oraz wykonanie dobrej dokumentacji w j. polskim są porównywalne z opracowaniem nowej konstrukcji, stąd pomysł na zupełnie nową homodynę.

Kilka kwestii:
1/ "Radio dla każdego" nie oznacza radia za minimalną ceną. Nowoczesne radio wielopasmowe z syntezą musi kosztować kilkaset złotych. "Dla każdego" oznacza raczej konstrukcje dobrze opracowaną, opisaną, łatwą do wykonania przy minimalnych umiejętnościach i doświadczeniu.

2/ Proponujemy DDS w wersji Oleg9 lub RD3AY bo są i obsługują homodyny, równie dobrze może to być DL4JAL, Si570, TinyDDS czy jakaś nowa prosta synteza. Różnica w cenie pomiędzy DDS-ami (AD9850-35zł, AD9951-70zł) to drobiazg w cenie całego radia. Głównym celem tego wątku jest opracowanie płyty bazowej do homodyny.

3/ Dla wielu Kolegów wykonanie mechaniki radia jest najtrudniejsze (brak narzędzi, dostępu do warsztatu). Stąd propozycja typowej, handlowej obudowy uzupełnionej projektami frontów. Równie dobrze może to być łatwo dostępna obudowa z odzysku np. RADMOR. Ważne aby do takiego wykonania były rysunki rozmieszczenia modułów oraz elementów na frontach.

4/ Konstrukcja modułowa jest rozwiązaniem optymalnym, ułatwia montaż i uruchomienie, pozwala stosować różne filtry, wzmacniacze m.cz oraz PA. Rozwiązania jednopłytowe są dobre do prostych urządzeń QRP, kitów lub produkcji wielkoseryjnej.

5/ Dobrze aby jako głos w dyskusji padały konkretne propozycje rozwiązań technicznych. Trwają prace nad ostatecznym schematem homodyny i teraz jest właściwy moment aby przedyskutować różne pomysły.

73 Adam
05-12-2011 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 05-12-2011 23:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości