Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,495
Dołączył: 23-08-2009
Post: #61
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Fajnie, z tymi zmianami powinno już zacząć działać w sensie prawidłowego schematu. Odsprzęganie stopni jest bardzo ważne, więc dodatkowy dławik w obwodzie drenu jest jak najbardziej na miejscu, proponowałbym umieścić go w głównym obwodzie zasilania pomiędzy elementami odblokowującymi zasilanie, a kondensatorem elektrolitycznym, wtedy równolegle do kondensatora elektrolitycznego, który ma dosyć sporą indukcyjność własną i rezystancję szeregową i nie blokuje w.cz. należy dodać podobnie jak dla drenu kilka kondensatorów ceramicznych. Zaproponowane włączenie w obwód drenu też jest prawidłowe. Zrobimy ostatecznie tak jak nam będzie wygodniej umieścić te elementy na płytce, którą też poddamy dokładnej analizie...

Cewka L1 = 1uH powinna jak zauważyłeś znaleźć się w obwodzie drenu - wchodzi ona w skład policzonego w całości obwodu wyjściowego. Przy zbyt dużej indukcyjności dławików kolektorowych i drenowych wzmacniacze rezonansowe mają tendencję do wzbudzeń na częstotliwościach ponadakustycznych. Dławik w kolektorze BD135 też jest elementem rezonansowym - wstawimy na początek 10uH a potem będziemy odwijać zwoje w celu dostrojenia. Chciałbym jednak, aby ktoś po zajrzeniu do pdf tranzystorów spróbował obliczyć jaka powinna być dokładnie jego wartość, aby cały obwód był w rezonansie.

Kolegów w gorącej wodzie kąpanych zachęcam do wstrzymania się jeszcze z praktycznymi próbami - jest zima i można doznać szoku termicznego... (gaśnica, okulary i maska mogą się przydać)

W schemacie, który mam nadzieję będzie już całkiem prawidłowy nadal pozostanie parę niuansów do przedyskutowania - jednak warto go najpierw narysować jeszcze raz i ponumerować wszystkie elementy, aby było wiadomo dokładnie o czym mówimy.
I jeszcze jedno - niech ten pierwszy wzmacniacz będzie QRP dla mocy 6W jak w temacie wątku, jak go całkiem opracujemy, wtedy spróbujemy powiększyć moc.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2011 10:09 przez SP2JQR.)
07-01-2011 10:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 07-01-2011 10:05
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości