Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #29
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Witam!

Sądzę, ze Polyakow nie mylił sie stosując w wzmacniaczach układ WE zapewniający dobre wzmocnienie i niezłe parametry szumowe, w szczególności jeśli mówimy o małych częstotliwościach.
Współczesne tranzystory mają dość dobre właśności szumowe dla pasma akustycznego a układy typu WB mają znaczenie dla bardzo dużych częstotliwości gdzie ważna jest wzajemna relacja impedancji obwodów (impedancji szumów) przed tranzystorem i układ WB sprawdzać się może lepiej.
Tranzystory w "naszym" przypadku działają na częstotliwościach akustycznych. Proponuję abyś zmontował swój odbiornik i na nim w praktyce spróbował czy zamiana tranzystora typu BC na 2N a nawet tranzystora BC klasy A (małe wzmocnienie) na BC klasy C (duże wzmocnienie) da odczuwalną róznicę w szumach. Prawdopodobnie "na ucho" nie dostrzeżesz różnicy a dopiero badanie miernikiem szumów pozwoliłoby na jakieś wnioski.

Co do rdzenia to faktycznie, ferromagnetyki (mają porzenikalność magnetyczną względną > 1) powodują, że indukcyjność wzrasta i głównym zyskiem jest tu lepsze sprzężenie obwodów ze sobą poraz zmniejszenie ilości zwojów dla uzyskania tej samej indukcyjności. Takie cewki są mniej wrażliwe na wpływy zewnętrzne bo strumień magnetyczny jest lepiej skupiany w rdzeniu cewki.
Ale są i wady - to głównie straty energii w takich materiałach więc trzeba uważać z jakiego materiału się korzysta.
Najmniej stratne cewki są próżniowe, dalej idą powietrzne a kolejne to te z rdzeniami więc skupmy się na cewce powietrznej, tym bardziej, że używając karkasa o dużej średnicy można uzyskać naprawdę bardzo sprawny (selektywny) obwód rezonansowy.
Przy okazji, sa też materiały o względnym współczynniku przenikalności magnetycznej mniejszej niż 1 (na przykład mosiądz, polietylen) i cewki z takim rdzeniem mają mniejszą indukcyjnośc niż powietrzne.
Ogólnie biorąc łatwiej uzyskać dużą dobroć z cewką powietrzną niż z cewką z rdzeniem i w sytuacji kiedy działa jeden obwód rezonansowy odpowiedzialny za selektywność, wtedy warto wybrać cewkę o dużej dobroci. Dla układów gdzie nie jest to krytyczne i selektywność uzyskuje się inną drogą (przemiana, filtry pasmowe, filtry kwarcowe) stosuje się cewki z rdzeniem bo są mniejsze i łatwo je dodatkowo ekranować co poprawia stabilność konstrukcji.
Wadą cewki powietrznej jest jej wrażliwość na otoczenie ale jest to mniej istotne dla obwodów wejściowych. Wystarczy, że w jej otoczeniu (3-4cm) nie będzie dużych obiektów metalowych, nie będzie można łatwo zbliżyć ręki etc. Jak zrobisz cewkę, pokażesz ją i pomierzysz to będzie czas na sprawdzenie jej zachowania w układzie.

L.J.
17-09-2019 10:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SP6FRE - 17-09-2019 10:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości