Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #35
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy
Pawle 5 miesiący temu jak uruchamiałem układ wzmacniacza zasilacz leżał obok radia i płytek na biurku i była cisza w Husarku. Mam nadzieję, że teraz po zamknięciu w obudowę nie będzie gorzej. To już niebawem sprawdzę - dziś, najpóźniej jutro.
Płytka LPF steruje wskazaniem 7 diód LED na poszczególnych zakresach filtrów, a więc zawieruszyła nam się trochę ósma dioda pomarańczowa, która jest na ,,tarczy" przełącznika zakresów w opcji Auto i ma się wówczas palić. Prawdę mówiąc jej podłączenie jest robione na piechotę, ale wrzucam jeszcze prowizoryczną modyfikację schematu Auto-manual, aby wszystko było jasne. Jak widać na zdjęciu pomarańczowa dioda siedzi na płycie czołowej, a opornik jest wlutowany pomiędzy jej katodę, a styk przełącznika obrotowego wyboru zakresów. Do styków przełącznika dolutowałem szpilki złącz BLS. Na nie pójdą kabelki ze stosownymi kostkami. Gdybyście chcieli powielać to rozwiązanie to mam jedną uwagę. W środku przełącznika obraca się sprężysta blaszka - ustawiamy zawsze przełącznik (blaszkę), aby dociskała lutowany styk. Pod wpływem temperatury lutownicy wewnątrz przełącznika wysuwają się z plastiku lutowane styki i potem może się okazać, że jakaś pozycja nie wskakuje, bo styk wewnątrz podniósł się 0,5 mm w góre, a blaszka nie daje rady na niego zaskoczyć. W każdym razie jeśli się tak stanie to przełącznik jest rozbieralny od góry i można na powrót ulokować styk na swoim miejscu podgrzewając go lutownicą i lekko wciskjąc w dół. Wiem, bo sprawdziłem.
Przydają się artykuły papiernicze. Na następnym zdjęciu mój patent na montaż czujnika temperatury multimetru na radiatorze.
Edit - 21.08.2019. Roboty ciąg dalszy i przemyśleń przy składaniu również. Zamieszczam kolejną wersję schemat podłączenia układu Bypass. Chodzi o to, że do włączonego lub nie włączonego wzmacniacza będzie dochodzić po kablu sterującym poziom TX-GND z TRX-a. To powodowałoby z automatu przełączanie układu w opcję Direct - pomimo tego, że włącznik na płycie czołowej byłby ustawiony w pozycję QRP, a więc przy pracy QRP z samego TRX-a i załączonym wzmacniaczu dokładalibyśmy sobie jeszcze automatycznie dodatkowe filty na płytce LPF wzmacniacza. Czystość sygnału QRP zapewne byłaby bezdyskusyjna przy jego przepuszczeniu przez LPF TRX + LPF wzmacniacza, ale również rosną straty - niewiele, ale zawsze. Tym bardziej ma to znaczenie przy pracy QRP.
Już niedługo! Dziś po południu chyba pierwsze załączenie.
Nastąpiło pierwsze odpalenie. Nie ustrzegłem się jednak błędów montażowych. Za bardzo chyba pośpiech dyktował warunki. Najważniejsze, że wszystko opanowane. Jutro po pracy piękne zdjęcie z założoną pokrywą i próby nadawcze.
Edit - 22.08.2019. Nastąpił final projektu. Zdjęcie robione wieczorem i widać kurz na przedniej płycie, za co przepraszam, ale w obliczu powagi sytuacji kurz to drobiazg. Tu można kupić ramkę wyświetlacza na przednią płytę https://allegro.pl/oferta/ramka-maskowni...7809224786
Dzisiejsze popołudnie spędziłem na regulacjach, dobraniu poziomów sygnałów uruchamiających elektronikę płytki Protect oraz progu zadziałania elektroniki wentylatora. Zrobiłem 3 kontrolne QSO na 80 m. Moc wyjściowa jak w nazwie wzmacniacza - 200W. Sprzęt będzie do pomacania i obejrzenia w Burzeninie. Jeżeli są jacyś chętni koledzy na obudowę proszę o informację. Cena będzie oscylowała w granicach 180 zł. Miało być nieco taniej, ale płyty przednia i tylna muszą być zrobione z aluminium ze względu na jakość grawerki. Na stali to nie wyjdzie dobrze. W każdym razie w kwestiach grawerki proszę się kontaktować indywidualnie z Romanem SQ2RH. Myślę, że kilka kompletów obudów mógłbym przywieźć do Burzenina. Jest jeszcze czas na produkcję. Będę wymagał wcześniejszych wpłat na konto za obudowy, ale za to odpadnie Wam koszt przesyłki - jeżeli odbiór nastąpi na zjeździe.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage İmage İmage

.pdf  Płytka Auto manual po korekcie v.4.pdf (Rozmiar: 25.6 KB / Pobrań: 470)
.pdf  Bypass z diodą v.2.pdf (Rozmiar: 17.28 KB / Pobrań: 436)

Bogdan
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-04-2021 8:34 przez SP4LVC.)
21-08-2019 7:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Z najlepszymi życzeniami - Mój prezent gwiazdkowy - SP4LVC - 21-08-2019 7:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości