(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): Jeśli odbierasz sygnał z przekątnej mostka to masz sygnał proporcjonalny do SWR lub po zlogarytmowaniu proporcjonalny do RL(Return Loss).
Sygnał odbierany z mostka jest analizowany przez kość AD8302, a więc już jest wyrażony w dB, czyli jest proporcjonalny do RL i trzeba go "spotęgować", aby otrzymać Gammę (współczynnik odbicia) - i tak też robię w swoim kodzie.
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): Faza tego sygnału będzie taka jak faza fali odbitej.
Niestety nie. Faza (mierzona przez kość AD8302) będzie taka, jak różnica pomiędzy fazą fali padającej (pobieranej z lewego ramienia mostka, czyli z dzielnika rezystorowego 50/50 omów), a fazą fali na drugim ramieniu mostka, która jest wypadkową fali padającej (do obciążenia) i fali odbitej (od obciążenia) w zależności od długości kabli pomiarowych i mierzonej częstotliwości. I w tym właśnie główny problem, bo nie mamy separacji sygnału padającego i odbitego - w zwykłym mostku te sygnały się po prostu na siebie nakładają...
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): Dokładnie na takiej zasadzie działa mostek antenowy MFJ256. Widzi on to samo co widzi nadajnik na początku kabla.
Po raz kolejny przywołujesz analizator MFJ256, ale jakoś nie mogę znaleźć jego schematu. Firma MFJ kojarzy mi się z dobrym amerykańskim wykonaniem np. skrzynek antenowych - sam mam taką jedną, która dostroi mi prawie każdy kawałek druta za oknem do częstotliwości, na której chcę pracować
Daj proszę schemat, to będziemy mogli rozpracować, jak właściwie działa przytaczany przez Ciebie analizator MFJ256.
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): Jeśli chodzi o sprzęgacz ukraiński, który miałem na myśli, to jest on mostkiem w czystej postaci. Napisał o nim kolega tu:
http://sp-hm.pl/thread-2987-post-33253.html#pid33253
To, o czym pisze kolega w wątku, to sprzęgacz (zakupiony na eBay), a to o czym mowa w "ukraińskim wątku" (z Twojego wcześniejszego linka ze wzorami), to mostek - myślę, że mylisz te dwie rzeczy...
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): Kalibracja z uwzględnieniem długości przewodu pomiarowego musi zapamiętać fazę i amplitudę dla trzech pomiarów. Musisz jakoś uwzględnić przy tej kalibracji, że zwarcie odwraca fazę o 180 stopni, kabel otwarty nie odwraca fazy fali odbitej, a rezystor 50 omów nie daje fali odbitej. Te pomiary muszą być zapisane w pamięci i obliczeniowo wyzerować płaszczyznę pomiarową na końcu kabla. Chyba nie jest to takie proste.
To jest standardowa kalibracja open-short-load (którą wykonuję w swoim kodzie) i nie ma w tym nic skomplikowanego (parę pomiarów i obliczeń na liczbach zespolonych), która sprawdza się znakomicie dla nawet długich przewodów pomiarowych w przypadku analizatora opartego o sprzęgacz. Jeśli chodzi jednak o mostek, to nie sprawdza się...
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): Zauważ jeszcze, że zastosowanie układu AD8302 niweluje konieczność korzystania z sygnału przekątnej mostka. Układ ma już w sobie odejmowanie (to robi właśnie przekątna mostka). Co prawda odejmuje się logarytmy co jest równoważne dzieleniu, ale jest to przeliczalne.
Przepraszam Cię Henryku, ale nie lubię tego typu pier***lenia i jak dla mnie, to te trzy zdania powyżej to klasyczny przykład... bełkotu. Zaciemnia istotę dyskusji (na każdym forum to się zdarza, niezależnie od tematyki) i nie wprowadza żadnej wartości dodanej.
No chyba, że jest to efekt bardzo mocnego skrótu myślowego, który zrozumiem swoim "bardzo małym rozumkiem" (jak mówił Kubuś Puchatek) dopiero po ponownym tłumaczeniu - wtedy przyznam się do tego publicznie - nie ma problemu.
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): problem kalibracji długiego przewodu pomiarowego moim zdaniem polega nie na konieczności wyseparowania fali odbitej, tylko na wykonaniu tych trzech pomiarów i stworzeniu nowej wirtualnej płaszczyzny pomiarowej przeniesionej na początek fidera.
Kurcze.. nie rozumiem tego co piszesz.. mógłbyś jaśniej?
Możesz podać przepis na to, jak wykonać tę "wirtualną płaszczyznę pomiarową" w przypadku mostka rezystorowego?
(15-04-2017 16:54)SP2JQR napisał(a): A tak poza tym to życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Również życzę Ci i Twojej rodzinie spokojnych i wesołych Świat Wielkanocnych!
Pozdrawiam,
Rafał SP3GO