Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #23
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
(14-05-2012 8:27)AMATOR napisał(a):  Proszę o jakieś porównanie z Piligrimem, stopień trudności, koszt, parametry, możliwości, coś co przekonałoby mnie przed podjęciem ostatecznej decyzji co budować.

Pierwotna wersja Pligrima to w zasadzie dwa podstawowe moduły: płyta zasadnicza i synteza. Aby zbudować kompletne radio trzeba wykorzystać moduły zaprojektowane przez innych Kolegów na potrzeby swoich Piligrimów (filtry SP2JJH, SQ4AVS, SP5JPB, SP5FCS, wzmacniacz mocy G6ALU, inne). Husarek ma być kompletnym radiem zawierającym wszystkie potrzebne moduły zaprojektowane specjalnie do Husara i Husarka.

Wykonanie Husarka będzie trochę bardziej kosztowne i pracochłonne ze względu na większą rozbudowę układu: niezależne tory, filtry pasywne, lepsze m.cz. Rozbudowa układów radia ma na celu poprawę parametrów radia co powinno zrekompensować większe nakłady na jego budowę.

Stopień trudności wykonania każdej homodyny jest porównywalny. Przewagą Piligrima jest jego popularność w SP oraz duży wątek na forum. Zaletą Husarka będzie dokumentacja i opisy w ojczystym języku oraz pomoc poprzez forum ze strony projektantów poszczególnych modułów. Obecnie kończone są prace nad syntezą oraz płytą zasadniczą w wersji przewlekanej. W okresie wakacyjnych powinno powstać kilka Husarków w wersji docelowej.

W mojej wersji Husarka instaluję prototyp syntezy na wyświetlaczu TFT aby całe radio bazowało wyłącznie na nowo opracowanych modułach (pierwotnie planowana była synteza RD3AY). Pozwoli to prowadzić praktyczne testy sterownika w radiu oraz uruchamiać kolejne fragmenty oprogramowania (S-metr, pomiary mocy, SWRa, sterowanie automatyką).

73 Adam
22-05-2012 20:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP5FCS - 22-05-2012 20:02

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości