Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 23 Głosów - 4.26 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK DSP
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #371
RE: HUSAREK DSP
Też zastanawiałem się jak nawinąć to trafko.Opis Mirka bardzo mi pomógł.Jedynie rysunek wprowadził trochę w zakłopotanie.Musiałem porównywać tekst z rysunkiem kilka razy ale jest sukces.Dziękuję Mirku.
Jeśli strzałki miały oznaczać kierunek nawijania to dla lepszego zobrazowania tekstu warto może rysunek minimalnie zmienić.Dodatkowo ze względu na powtarzające się w różnych miejscach cyfry można poszczególne przewody nawojowe zaznaczyć kolorem i dodatkowo zwoje oznaczyć zw czyli 1zw-6,5zw-3,5zw.Przepraszam,że zwracam na to uwagę ale rysunki i opisy nawijania transformatorów są bardzo ważne aby uniknąć pomyłek przy ich wykonywaniu.
Mirku,zobacz proszę o co mi chodziło i czy nie popełniłem błędu.Oczywicie Twój rysunek z moimi drobnymi dodatkami mogę usunąć.


Rysunek usunięty.

Wojc!o
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2017 1:21 przez SPO3O2OL.)
29-01-2017 17:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5KC Offline
Mirek SP5KC
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 06-08-2010
Post: #372
RE: HUSAREK DSP
Te strzałki to kierunek przepływu umownego prądu.
Tak sobie założyłem do narysowania prostego rysunku na szybko. Na przykład prąd wpływa do końcówki z kropeczką i dalej sobie płynie przez uzwojenie i wypływa tam gdzie nie ma kropeczki. Można sobie wybrać odwrotny kierunek ale wtedy trzeba go konsekwentnie odwrócić we wszystkich uzwojeniach.
Strzałek nie kojarzyłem z kierunkiem nawijania bo zaczynając od odczepu, nawijanie wykonywałem w przeciwnych kierunkach. Sposób położenia uzwojenia 1-2 jest konsekwencją poprzedniego kroku i rysunku ścieżek na PCB.
W tej konwencji strzałki na poprawionym rysunku pokazywały by wypływający prąd z obu końcówek (3) i (6), co jest niemożliwe patrząc na schemat wzmacniacza.
Kolory pomagają odróżnić uzwojenia więc można usunąć te oznaczenia 1, 3,5 i 6,5 lub zastąpić je 1zw, 3,5zw 6,5zw. Będzie bardziej czytelnie.

Pozdrawiam wszystkich,
Mirek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2017 20:19 przez SP5KC.)
29-01-2017 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #373
RE: HUSAREK DSP
Myślałem,że strzałki obrazują kierunek nawinięcia uzwojeń potwierdzający opis nawinięcia w poście: #370 ale jeśli przedstawiają kierunek przepływu prądu I w poszczególnych uzwojeniach to zmienia całkowicie sytuację.Rysunek z moimi zmianami usuwam aby nie wprowadzał innych w błąd.Dziękuję Mirku za wyjaśnienia.

Wojc!o
30-01-2017 0:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9TOB Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 05-01-2017
Post: #374
RE: HUSAREK DSP
Witam serdecznie wszystkich budowniczych Husarka DSP, a przede wszystkim jego konstruktorów: Janusza i Tomka oraz wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju tej konstrukcji. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja, oparta o bardzo nowoczesne rozwiązania i z pewnością znajdzie wielu chętnych do jej odwzorowania. Jestem bardzo początkującym fanem home made, do tej pory zbudowałem tylko jeden trx - Kacper 2 i to z wielką pomocą Wojtka SN5SW. Teraz chciałbym pójść krok dalej i podjąłem się budowy Husarka DSP. W ostatnim czasie pojawiły się fabryczne płytki do Husarka DSP od Przemka SP9KN oraz na portalu aukcyjnym od DW_RADIO. Z pewnością przyczyni się to rozpowszechnienia konstrukcji. Jako początkujący mam wielką prośbę do bardziej doświadczonych Kolegów o zamieszczanie opisów i zdjęć/rysunków trudniejszych elementów, jak choćby transformatorów, których nawinięcie może sprawiać kłopoty. Bardzo pomocny będzie na pewno opis Mirka, zamieszczony wyżej. Podobne problemy mogą być z trafami np. na płytce konwertera 12V/5V, na płytce VFO, drugim trafo na płytce radiowej. Bardzo pomocne będą też zdjęcia montażu na płytkach od Przemka i na płytkach z DW_RADIO. Przy tej ilości elementów, zwłaszcza na płytce radiowej bardzo łatwo o pomyłkę. Zdjęcia są też wielka pomocą jeśli chodzi o podpatrzenie rozwiązań "mechanicznych". Moje możliwości pomocy są bardzo skromne, ale ze swojej strony wrzucam zbiorczy spis rdzeni do nawijania indukcyjności, przekaźników i układów scalonych, może będzie dla kogoś pomocny przy robieniu zbiorczego zamówienia. Przy robieniu spisu korzystałem z materiałów zamieszczonych przez innych Kolegów w tym wątku, bardzo proszę o informacje o ewentualnych błędach.


Załączone pliki
.pdf  spis rdzeni i przekaźników Husarek DSP.pdf (Rozmiar: 84.22 KB / Pobrań: 1664)
30-01-2017 12:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ3AUP Offline
Darek
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 31-08-2010
Post: #375
RE: HUSAREK DSP
Dzięki Mirek !
Opis i rysunek trafo rewelka. Wszystko jasne nawet dla takiego tłuka jak ja. Jeszcze raz dzięki.
Sory, że dopiero dzisiaj odpisuję ale miałem awarię rutera i całą niedzielę byłem bez internetu.
Darek
30-01-2017 17:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5KC Offline
Mirek SP5KC
*

Liczba postów: 41
Dołączył: 06-08-2010
Post: #376
RE: HUSAREK DSP
Poprawiłem rysunek TR1. Starego nie mogę już usunąć. Zamieszczam nowy.

Pozdrawiam Wszystkich,

Mirek


Załączone pliki Miniatury
İmage
31-01-2017 0:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #377
RE: HUSAREK DSP
Dobrze Mirku,że stary rysunek został.Przynajmniej widać zmiany na nowym.
Zapewne wiele osób skorzysta.Dziękuję.

Kolega SP9TOB,którego witam na forum,w poście #374 poruszył ważną sprawę dotyczącą zdjęć,opisów,rysunków itp.na płytkach różnych autorów.W tej chwili jest trochę zamieszania gdyż rozprowadzane są wersje różnych płytek.Jest też doskonale opracowana dokumentacja SP7ROH z jedynym znanym mi spisem elementów jaki znalazłem na forum.W/g tego spisu zakupiłem elementy.Czy dobrze zrobiłem to dowiemy się za jakiś czas.

Janusz SP5BMP w ogłoszeniach na forum proponuje zakup płytek z DWRADIO i widać,że wiele osób nabyło takie pcb.Nie dziwi mnie to absolutnie.

Jednak płytki z DWRADIO nie zgadzają się z dokumentacją forum czyli umieszczonymi plikami lay,które są na pierwszej stronie tematu Husarka DSP.
Płytka adaptera jest zupełnie inna wizualnie jak w dokumentacji lay.W/g mnie ta jednostronna z pliku: Płytka adaptera_V5.lay6 jest dużo łatwiejsza do montażu i szkoda,że takiej nie wykonano.Większe odległośći między elementami dają wygodę w amatorskiej dłubaninie.W każdym razie plik lay zupełnie inny jak pcb oferowane na aukcji przez DWRADIO.
Pcb radiowa to już totalne poplątanie z pomieszaniem.Nie zgadza się nic wizualnie na pcb z DWRADIO z umieszczoną dokumentacją lay w pliku na forum :
moduł radiowy 12,7-6,141PM.lay6.

Mając na celu dobro projektu Husarek DSP,jego popularyzację,ułatwienie montażu oraz zminimalizowanie wszelkich kosztownych pomyłek przy budowie tej interesującej konstrukcji proszę Autorów o odpowiedź na kilka pytań :

1.Czy płytki oferowane przez DWRADIO i polecane przez kolegę SP5BMP w ogłoszeniach na forum są wykonane całkowicie poprawnie?Płytki te nie zawierają już nadruku SP5CGI-SP5BMP jak prototypy a za to widnieje na nich napis DW-ELECTRONICS.Podobno płytki mają poprawione błędy poprzedniej wersji prototypowej.Jeśli tak to bardzo dobrze,ale czy przy tym poprawianiu nie powstały przypadkiem jakieś inne błędy gdyż wizualnie szczególnie w pcb radiowej są różnice między prototypem a pcb z DWRADIO i nie dotyczą brakujących ścieżek na złączu? Kto dokonywał poprawek płytek? Czy byli to Autorzy projektu poprzedniej pcb Husarka DSP czy ktoś z DWRADIO,a może to połączone siły?Dlaczego płytki oferowane na aukcji przez DWRADIO nie są zgodne z dokumentacją umieszczoną na pierwszej stronie tematu Husarek DSP?

DWRADIO w opisie aukcji twierdzi:
UWAGA: Wszystkie dane techniczne, parametry, dokumentacja wykonawcza itp. dostępne są na stronie HMSP w poście Husarek DSP.

2.Bardzo ważna sprawa to lista elementów z prawidłowym typem obudów.O ile układy scalone nie powinny sprawiać problemu przy zakupie to już rezystory czy kondensatory 1206 raczej nie mogą być wlutowane w miejsce przeznaczone dla elementów 0805.To nie to samo jak w przypadku rezystora 0,25W zamiast 0,125W przy elementach przewlekanych.Tam da radę to wykonać ale przy smd już nie bardzo.Czy dokumentacja SP7ROH jest zgodna w listingu elementów z elementami umieszczanymi na płytkach DWRADIO?
Płytki DWRADIO mają bardzo skromny opis elementów na poszczególnych warstwach i bez dobrej dokumentacji w pełni zgodnej z tymi płytkami nie wiadomo jak to składać.Porównywałem płytę radiową z dobrymi zdjęciami z forum na których widać wiele szczegułów w elementach i ścieżkach ale jednak są widoczne różnice między zdjęciami pokazującymi top i bottom modułu radiowego a płytkami z DWRADIO.Wspomniany wyżej plik lay dokumentacji płyty radiowej jest w tym przypadku zupełnie z innej bajki.

Proszę Janusza SP5BMP o umieszczenie dokumentacji lay zgodnej z płytkami rozprowadzanymi przez polecaną w ogłoszeniach na forum firmę DWRADIO oraz wykonanie zdjęć płytek top i bottom po dokonaniu montażu.

Wojc!o
02-02-2017 18:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #378
RE: HUSAREK DSP
Kolego Wojtech. Za dużo pytań i oczekiwań. Zamieściłem w poście #9 pełną dokumentację i wsad do procesora, według której wykonałem Husarka DSP.
Pliki LAY były zaprojektowane dla wykonania w warunkach amatorskich i nie jest to dokumentacja produkcyjna. Mój Husarek tak wykonany doskonale do tej pory działa i robię na nim wiele QSO.
Wielu kolegów się do mnie zwracało aby pomóc w zdobyciu płytek wykonanych fabrycznie. Przy pomocy kolegów została wykonana dokumentacja, która spełnia wymogi produkcji fabrycznej płytek drukowanych i przekazana nieodpłatnie do firmy DW-Electronics z prośbą o wykonanie i dystrybucję.
Schemat ideowy jest zgodny od samego początku z bardzo niewielkimi zmianami.
Można według niego montować płytki wykonane samemu jak i fabryczne.
Rysunek montażowy 1 wersji płytki radiowej jest zamieszczony w poście #160 tu zamieszczam jego wersję 2 (obecną). Pozdrawiam budujących 73 Janusz.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage
02-02-2017 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9KN Offline
Przemek
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-10-2011
Post: #379
RE: HUSAREK DSP
Wojtku, odezwij się na PRIV, jeśli chcesz to wyślę Ci skany płytek które ja mam:
LPf, BPF i PA - projektu SP7ROH - jak dla mnei rewelacyjnie przygotowane.
Pozostałe z pierwszego postu na forum, Adapter, Si i Przetwornica zgodne z tym co na stronie, płytka radiowa w 99% też.
02-02-2017 23:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5CGI Offline
Maciek
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 31-05-2011
Post: #380
RE: HUSAREK DSP
Wojtech. Widać że mocno zaangażowałeś się w budowę HUSARKA . Dobrze by było gdybyś pochwalił się swoimi osiągnięciami. Może kilka zdjęć zmontowanych płytek?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-02-2017 0:37 przez SP5CGI.)
02-02-2017 23:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 13 gości