HomeMade
Wzmacniacz wyjściowy NWT - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz wyjściowy NWT (/thread-845.html)Wzmacniacz wyjściowy NWT - SQ8AQU - 28-05-2011 11:58

Witam,
Jak w temacie, interesuje mnie jakich rozwiązań używacie w swoich NWT.
Pytam ponieważ w moim NWT 500 padła mi już druga ERA-1 i nie wiem czy trafiły mi się "trefne" egzemplarze, czy ten typ po prostu tak ma. Nie mam ich w tej chwili więcej na stanie i zanim zamówię chciałem to skonsultować - być może jest lepsze rozwiązanie niż to oparte o ERA1 czy też inny układ monolityczny ze stajni Mini-Circuits. W tym poście pojawia się fotka wzmacniacza na dwóch BFR96 w układnie push-pull, ale niestety nie mogę się tam doszukać schematu/dokumentacji - być może taki (lub podobny) wzmacniacz zbudowany z dyskretnych elementów sprawdził by się lepiej.
Zależy mi głównie na niskiej zawartości harmonicznych i 50 ohmowej impedancji wyjściowej; wzmocnienie i poziom sygnału na wyjściu ma znaczenie drugorzędne, choć dobrze by było gdyby miał choć takie wzmocnienie jak ERA1, czyli ~12..13dB.
Pozdrawiam,


RE: Wzmacniacz wyjściowy NWT - SQ4AVS - 29-05-2011 6:52

Serie era a na pewno 1 i 2 są odporne bo pracują całymi latami w sprzęcie profesjonalnym a, że w nwt często padają to fakt i tu raczej jest problemem indukcyjność doprowadzeń do masy -te połączenia robi się nieco inaczej niż w nwt polecam datasheety przejrzeć avago, minicircuits, sirenzy itp. Polecam gali-6 wszystkie parametry w tym zawartość harmonicznych lepsza niż era1 http://allegro.pl/wzmacniacz-w-cz-dc-4gz-gali-6-mini-circuits-i1635527543.html troche inne wyprowadzenia ale da się wlutować bez problemu i na pewno szerzej chodzi niż push -pull. Pare przelotek do masy dać. Ja mam przerbione na ten scalak. Przy zasilaniu z 5V trzeba zasilić przez dwa dławiki w tym jeden ze 100nH ale z rezonansem włsnym poowyżej 600MHz -są w maritexie nie dawać opornika redukcyjnego. Jeśli opornik redukcyjny to zasilanie z wyższego i stabilizowanego napięcia.


RE: Wzmacniacz wyjściowy NWT - SQ8AQU - 30-05-2011 10:20

Dziękuję Rafał za odpowiedź.
Szczerze mówiąc layout wokół ERY już dawno był na moim celowniku (odbiega od tego sugerowanego przez Mini-Circuits - patrz załącznik) jednak nie przyszło mi do głowy, że może być to powodem "padów" ERY. Dorzucę w takim razie masy w tej okolicy.
Co do GALI-6 - spróbuję go użyć - jakbyś mógł przybliżyć sposób zasilenia go. W tej chwili w moim NWT500 ERA zasilana jest tak jak w dokumentacji tzn. z 5V (stab.) przez szeregowe połączenie rezystora 36R i dławika 10uH - rozumiem, iż po wymianie na GALI-6 po prostu zamienić rezystor na 100nH. Czy może lepiej przenieść to 100nH bliżej GALI? (tzn. 5V->10uH->100nH->GALI-6). Czy to na pewno jest dobry pomysł by zasilać to bez rezystora? (czy nie upalę tego na starcie?) Sorki za lamerskie (być może) pytania, ale nie mam własnych doświadczeń w tej kwestii.
Co do samego dławika znalazłem coś takiego; pdf do zassania tutaj (z wklejeniem linku się poddałem - silnik lub przeglądarka dokłada/zmienia coś od siebie - do pobrania w "Datenblatt / Bedienungsanleitung" w poprzednim linku) - mam nadzieję, że będzie OK. Jeżeli dobrze to odczytuję to SFRmin (self rezonance frequency?) podają 1000MHz - btw cóż to takiego jest oznaczone fL? (25MHz dla 100nH - chyba częstotliwość przy jakiej zmierzyli indukcyjność, ale nie jestem pewien)
Dziękuję,
Pozdrawiam,

EDIT: poprawiłem link.


RE: Wzmacniacz wyjściowy NWT - SQ4AVS - 30-05-2011 12:11

Resytor poprawia stabilność termiczną stopnia- oryginalnie wzm gali jest zasilany z 5,5V u Ciebie jest nieco niżej bo 5V i mniej mocy się wytraca a więc i mniej grzeje nie jest to taki problem, dodatkowo wbrew pozorom masz ten rezystor tylko o mniejszej resystancji jest to sama rezystancja omowa cewki szczególnie tej większej czyli 10uH. Podsumowując wsadzasz gali, dajesz jeszcze nieco przelotek i zastępujesz opornik 36 om dławikiem 100nH i cieszysz się działającym nwt


RE: Wzmacniacz wyjściowy NWT - SP9MQH - 21-01-2012 21:58

[attachment=4554] Witam
Do NWT7 wykonałem wzmacniacz na BFR96 w układzie PUSH-PULL.
Natomiast do NWT500 mam wzmacniacz na MMIC-ach również
w układzie PUSH-PULL, wyniki po pomiarach ( brak czasu.....).
Pozdrawiam


RE: Wzmacniacz wyjściowy NWT - SQ1GYQ - 22-01-2012 13:16

Witam

Prośba pytanie do Mariana SP9MQH czy mógłbyś zamieścić schemat do tego wzmacniacz ?

jaki i tego z linka http://www.sp-hm.pl/thread-259-post-2469.html#pid2469

z góry bardzo dziękuje

Pozdrawiam

Andrzej


RE: Wzmacniacz wyjściowy NWT - SQ8AQU - 27-03-2012 23:56

Po dłuuuugim okresie czasu, jaki upłynął od momentu gdy zadawałem pytanie na forum i trochę krótszym od czasu gdy wymieniłem ERe pierwszą na GALI-6 znalazłem chwilę by wrzucić efekty tej operacji na forum. Z dławika 100nH zamontowanego zamiast rezystora finalnie zrezygnowałem (zbocznikowałem kawałkiem drutu) ponieważ na wykresie powstał dołek ok -10dB w okolicach 300MHz. GALI-6 pracuje zatem zasilany przez jeden, 10uH dławik. Poniżej kolejno:
1. poziom sygnału wyjściowego z mojego NWT500 (oczywiście przy _wyłączonej_ korekcji matematycznej i zwartym we-wy)
2. poziom tła układu pomiarowego - zbliżony do poziomu tła samego przetwornika AD8703 specyfikowanego przez AD na ok -78dBm (Operating Noise Floor TUTAJ) oczywiście przy _wyłączonej_ korekcji matematycznej i rozwartym we-wy
3. Dynamika, która wprost wynika z wykresu mocy wyjściowej oraz tła (wykres przy _załączonej_ korekcji i rozwartym we-wy) i dla KF jest w granicach 85dB
4. "Garby" mojego 8MHz-wego filtru kwarcowego naprędce stworzonego w postaci druciaka na uniwersalnej płytce skanowanego drugą harmoniczną
5. Oraz cha-ka samego filtru tak by było do czego odnieść - z ostatnich wykresów wnioskuję, iż odstęp drugiej harmonicznej jest w okolicach -60dB. Sam filtr będzie bardziej płaski gdy go dopasuję L-Networkami do ok 250 Ohmów, a nie tak jak jest teraz transformatorami 1:4 na FT37-43.

Reasumując podmianę polecam Smile

EDIT: Coś się załączniki pomieszały, ale chyba wiadomo który obrazek czemu odpowiada.

Pozdrawiam,