HomeMade
HMGARST - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Projekty Grupy HomeMade (/forum-44.html)
+--- Wątek: HMGARST (/thread-503.html)

Strony: 1 2


HMGARST - SQ9MDD - 19-09-2010 12:26

Proszę o pomoc w projekcie Nadajnika do Amatorskiej Radiolokacji Sportowej w skrócie HMGARST.
W tej chwili jest już gotowy i przetestowany program, oraz rozrysowany schemat części cyfrowej. Potrzebuje by ktoś z kolegów wrysował w ten schemat część nadawczą na 80m o mocy 1-5W z możliwością skokowego odstrajania układu. Oraz pomocy podczas rysowania płytki w layoucie (doświadczenie z w.cz).
W załączeniu wszystkie pliki konieczne do przyłączenia się do projektu.

Zasady oczywiście takie same jak dla wszystkich otwartych projektów, wszystko publikujemy w postaci źródłowej na licencji GPL.


[attachment=1547]


RE: HMGARST - TG50 - 20-09-2010 10:34

Ryszard, kilka uwag:
- schemat jest narysowany pod KiCAD-em (domyśliłem się) ale brakuje obudowy procesora. Do schematu najlepiej dawać LIB-a z kompletem elementów bo czasem mamy różne pod tą samą nazwą;
- jest łatwo dostępny kwarc, 3,58MHz który można lekko przeciągać w dół i w górę +/- 3kHZ, jeśli to wystarczy to generator jest bardzo prosty i łatwy do wykonania nawet na jakimś scalaku cyfrowym.


RE: HMGARST - SQ9MDD - 20-09-2010 13:53

Biblioteke dorzuce jak wroce że szkolenia bo w telefonie ich nie mam, ale uwaga jest sluszna. Jeśli chodzi o generator na kwarcu o ktorym piszesz, zaproponuj prosze jakies rozwiazanie. Zgodnie z zasadami nadajnik musi miec od 1 do 5 W, oraz podczas nadawania MO musimy nadajnik odstroic.


RE: HMGARST - SQ9MDD - 24-09-2010 14:39

Panowie zaproponujcie jakieś rozwiązanie to jeszcze w weekend będę mógł złożyć prototyp. A płytkę wyrysuję w wolnej chwili.


RE: HMGARST - SP5SAI - 24-09-2010 18:05

Cytat:1 minuta pracy - MOE na częstotliwości podstawowej
2 minuta pracy - MOI na częstotliwości podstawowej
3 minuta pracy - MOS na częstotliwości podstawowej
4 minuta pracy - MOH na częstotliwości podstawowej
5 minuta pracy - MO5 na częstotliwości podstawowej
W trybie ciągłym - MO, na częstotliwości pomocniczej

Ponieważ coś takiego jak łowy na lisa są tak mi znane jak polska liga piłki nożnej. Ryśku, proszę o więcej szczegółów. Czy częstotliwość podstawowa ma być stała, czy programowana ? Jeśli programowana to w jakim przedziale, z jakim krokiem ? Co to jest częstotliwość pomocnicza ? Jaka jest zależność, między tymi dwoma częstotliwościami podstawową a pomocniczą ? Jak ma być 1W to pewnie wystarczy jakiś tani BD135 jako końcówka, albo teraz tak modne MOSFETy przełączające.


RE: HMGARST - SQ9MDD - 24-09-2010 20:57

Andrzeju.

Część cyfrowa już jest zrobiona. Potrzeba teraz zaprojektować część nadawczą, jakiś prosty nadajnik CW (jakiś stabilizowany kwarcem?) częstotliwość pracy nadajnika na częstotliwości podstawowej 3510 ... 3600 KHz, w momencie gdy nadajnik będzie nadawał MO musimy go odstroić od częstotliwości podstawowej. Mam do tego celu przeznaczoną jedną z nóg procesora. Jeśli masz jakiś pomysł wrysuj w schemat a ja szybciutko zrobię prototyp i będziemy testować.


RE: HMGARST - SP5FCS - 24-09-2010 21:14

Skoro nie ma chętnych to może na początek ja coś zaproponuję do dyskusji.

Układ klasycznego generatora na jednym tranzystorze z możliwością przeciągania rezonansu za pomocą szeregowego dławika oraz pojemności. Bez problemu możemy uzyskać +/- kilka kHz, to chyba wystarczy. Układ 4011 jako wstępny wzmacniacz oraz klucz do blokowania wyjścia z generatorów. Dlatego układ CMOS ponieważ pobiera mało prądu i w razie potrzeby możemy zasilać go z 12V (równie dobrze może być inny). Stopień końcowy pracujący w klasie C na tranzystorze IRF510, 520, tani, popularny, bez problemu daje kilka watów. Trzeba sprawdzić na układzie modelowym czy wystarczy wysterowania z samych bramek. Na wyjściu klasyczny filtr dolnoprzepustowy dla pasma 80m. Jeśli układ będzie pracował z "dziwną anteną" należałoby dać układ dopasowania (L,C).
Parametry rdzeni oraz uzwojeń na schemacie. Przepraszam za jakość schematu ale miałem zbyt mało czasu aby narysować to w CAD-ie.

Układ 4011 zasilany z +5V aby nie było problemu ze sterowaniem bezpośrednio z procesora (poziomy). Można by się pokusić o wersję oszczędną polegającą na przestrajaniu jednego generatora (przekaźnik, tranzystor) tylko nie wiem czy dla tych kilku "zetów" warto.
To rozwiązanie wymaga 2 pinów procesora do kluczowania, jednym na częstotliwości podstawowej drugim przy nadawaniu MO.

PS.
W bramce tranzystora IRF510 zamiast rezystora do masy lepiej byłoby dać RP 1k+rezystor do +5V aby mieć możliwość ustawiania wstępnej polaryzacji bramki.


RE: HMGARST - SP9FKP - 25-09-2010 9:48

Mam obawę, że sumowanie wyjść bramek się nie uda, ponieważ one zawsze są włączone, tzn. mają niską impedancję wyjściową i wzajemnie się obciążają.


RE: HMGARST - SP5FCS - 25-09-2010 18:42

Odruchowa narysowałem dwa identyczne tory z sumowaniem na kondensatorach ale faktycznie z tym może być problem.
Ryszard nie napisałeś jaka jest różnica pomiędzy częstotliwościami pracy. Jeśli mała to może zrezygnować z drugiego toru generatora i przestrajać tylko jeden np kluczem na diodzie do masy. Układ się uprości i zniknie problem sumowania sygnałów. Jeśli muszą być dwa generatory to trzeba zmienić sumowanie np na jednej bramce, inne propozycje ?

Tranzystory IRF510 otwierają się przy 4V napięcia na bramce, poziom z samej bramki może być za niski do uzyskania wymaganej mocy dlatego należy dodać układ wstępnej polaryzacji bramki aby ustawić około 3V. Początkowo chciałem zasilać 4011 z 12V dlatego nie dawałem układu polaryzacji.


RE: HMGARST - SP9FKP - 26-09-2010 9:35

Szkic innej wersji tego układu ...