HomeMade
Skrzynka antenowa SQ9GL - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Skrzynka antenowa SQ9GL (/thread-468.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Skrzynka antenowa SQ9GL - SQ4AVS - 16-08-2010 15:48

"Nasza" rodzima skrzynka autorstwa Wojtka SQ9GL
http://www.sq9gl.com/GL100/sq9gl_GL100.htm


RE: Skrzynka antenowa - SQ6ADE - 16-08-2010 17:01

Heh - z tego co widać z 2 atmeg kolega zrobił ekspandery "I2C <> parallel". Wink
Chyba bardziej niezawodne były by 4szt PCF8574 . Też na I2C.
Albo 4 megatanie CD4094 Wink


RE: Skrzynka antenowa - HM_DIPOL - 16-08-2010 21:14

Bardzo fajnie, że zaczynają pojawiać się coraz ciekawsze konstrukcje krajowe. Trochę szkoda procka na ekspander ale za to jest osiągalny. Nie doszukałem się w opisie w jakim zakresie impedancji anteny skrzynka radzi sobie z dopasowaniem. Ciekawe czy podczas odbioru nie będzie słychać szumu od zegarów ATmega, które są blisko układu dopasowania. Plusem opracowania jest zamieszczenie plików produkcyjnych do wykonania druku oraz plików hex dla procesorów. Może autor czyta to forum i zechce udzielić kilku porad chętnym do powielenia jego konstrukcji.


RE: Skrzynka antenowa - SQ4AVS - 16-08-2010 21:45

Kurde patrze każdy coś krytykuje. A może samemu pochwalić się co się zrobiło ;-), patrze Kolega SQ6ADE pochwalił się na swojej stronie ;-). Kolega SQ9GL zrobił -fajnie, udostępnił gerbery, soft i chwała ma za to. Procek kosztuje o ile mnie pamięć nie myli taniej niż expandery i2c i zajmuje mniej miejsca niż parę cd4094. W jakim zakresie działa skrzynka najprościej policzyć np rf-simem czy qucs. Co do zakłóceń wszystko zależy od fusów i czegoś takiego co powiązane jest z szeregiem Fouriera (rozkład widma) -literatura jest łatwo dostępna.


RE: Skrzynka antenowa - SQ6ADE - 16-08-2010 22:14

Nie żebym krytykował czyjeś wysiłki bo całość opracowania OK.
Chyba można pozwolić sobie na dyskusję o schemacie urządzenia czy należy wszystko bezkrytycznie łykać jak leci ?
"Wieloprocesorowość" w urządzeniu powinna być uzasadniona. Tu tak nie jest.
Ekspandery i rejestry są powszechnie używane w fabrycznym sprzęcie dla krótkofalowców i nie tylko. Szczególnie rejestry 4094 cieszą się powodzeniem bo są bardzo tanie i dostępne w małych obudowach co ułatwia aplikację w rozbudowanym urządzeniu. Ponadto mogą w 2/3 linii "wisieć" na wspólnej synchronicznej szynie danych albo na jakiejkolwiek szynie.
Ciekawskim w temacie proponuję przejrzenie kilku schematów fabrycznych TRX - można wiele rozwiązań podejrzeć Wink

edit:
W tym układzie użycie ekspanderów I2C było by nieuzasadnioną ekstrawagancją bo z tego co widzę dodatkowe atmegi wystawiają poziomy na klucze.
Nic nie odbierają i nie podają na procesor główny więc rejestr styknie Wink No i łatwiej jest rozprowadzić sygnały do kilku rozmytych na płytce rejestrów niż
robić pajęczynę do procesorków . Aaa - rejestry nie zakłócają i są odporne na zakłócenia RF bo nie mają własnego systemowego zegara.


RE: Skrzynka antenowa SQ9GL - SQ9MDD - 17-08-2010 12:06

Ładna konstrukcja, ktoś może wie w czym kolega pisał software zarządzający procesorami?


RE: Skrzynka antenowa SQ9GL - HM_DIPOL - 17-08-2010 13:23

Ryszard, na stronie Autora jest info, że soft powstał w Bascomie. Niestety opublikowane są tylko pliki hex-a dlatego nie będzie okazji zapoznać się ze źródłami.


RE: Skrzynka antenowa SQ9GL - SQ4AVS - 17-08-2010 13:47

Jest za to zachęta do smaodzielnej nauki ;-)
Jeszce jedne możliwe wytłumaczenie wieloprocesorowości, Kolega Wojtek posiada wersję Bascoma z ograniczeniem kodu do 8kB.


RE: Skrzynka antenowa - SQ9GL - 17-08-2010 18:18

Witam

Przede wszystkim witam Was serdecznie na tym forum. Smile
Oczywiście jak kolega zauważył powyżej i kilku innych kolegów, każde urządzenie może mieć setki różnych rozwiązań.
Ja jednak konstruując skrzynkę GL100 miałem na uwadzę kilka rzeczy, z resztą zauważonych tu przez kolegów.
- koszt urządzenia - 3 procesorki Atmega88 to koszt 30-40 zł. Zastosowanie jednego procesora z podobną ilością portów to koszt praktycznie dwukrotnie wyższy. Można stosować inne kostki. Program pisze się tak samo.
- pamięć 8kB na każdą jednostkę. Zastosowanie kostki z większą pamięcią to kolejny koszt związany z licencją na kompilator. Oczywiście można stosować darmowe kompilatory C++ czy asemblerowe. Ja jednak na szybko napisałem kod w kompilatorze BASCOM - z licencją 8kB.
- Nie jest to ostateczna wersja urządzenia. w zanadrzu mam wersję softu wykorzystującą pamięci EEPROM we wszystkich 3 procesorach. Przesyłanie danych I2C będzie uzasadnione podwójnie.
Smile
- Proszę zwrócić uwagę, że to jest tuner, którego koszt elementów nie przekracza praktycznie kwoty 150PLN wliczając jako połowę ceny wykonanie PCB (metlizacja, cynowanie itd).
- No i przede wszystkim fakt, że jest to skrzynka całkowicie pasywna, to znaczy nie posiada interfejsu ATU i można ją stosować z każdym radiem KF. Ja stosowałem ją w TRX Antek pracującym mocą QRP 5W. Na codzień podłączam IC-718 z mocą 100W na 80m.
- Skrzynka posiada 2 tryby - Automatic i Manual. pierwszy jest idealny do pracy emisjami cyfrowymi, drygi do pracy fonicznej.
- W nowszej wersji softu skrzynka posiadać będzie funkcję ręcznego wstrajania się wartościami C1, C2 i L1.
-Jeśli ktoś zamierza wykonać tą skrzynkę na pasma powyżej 14 MHz, należy dowinąć o 1 zwój więcej na każdą sekcję cewki L1 oraz zastosować mnijsze wartości kondensatorów odsprzęgającyh bazy tranzystorów kluczujących.


RE: Skrzynka antenowa SQ9GL - SQ6ADE - 17-08-2010 21:57

Przypomniało mi się że są takie drivery do przekaźników sterowane szeregowo. Mogło by to uprościć konstrukcję poprzez odpadnięcie tej dużej ilości tranzystorków i dodek na przekaźnikach (drivery mają diody wewnątrz).
Chyba AllegroMicro robi takie fajne czipy.