HomeMade
Odbiornik fonii telewizyjnej - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Odbiorniki radiowe (/forum-77.html)
+--- Wątek: Odbiornik fonii telewizyjnej (/thread-460.html)Odbiornik fonii telewizyjnej - SQ9RZI - 08-08-2010 9:47

Minął prawie rok odkąd w moim telewizorze spalił się układ zasilania, a ja jakoś nie odczuwam potrzeby zaniesienia go do serwisu (sam wolę nie grzebać, za mało wiem). Używałem go i tak głównie w roli ekranu do DVD, a ponieważ w międzyczasie kupiłem większy monitor do komputera już nie odczuwam tej potrzeby. Wink Czasem jednak włączałem go tylko po to, żeby posłuchać czegoś (program publicystyczny, informacyjny, "Jeden z Dziesięciu") nie patrząc nawet na ekran.

Przyszło mi do głowy, że można by przecież zrobić osobny odbiornik do odbioru samej fonii. Koncepcja wygląda następująco:
1) Typowa głowica przestrajana napięciem, jakaś scalona przetwornica z 12V na 33V (maksymalne napięcie strojenia) oraz programator w postaci przełącznika i zestawu potencjometrów montażowych.
2) Układ fonii różnicowej dający na wyjściu sygnał FM 6,5 MHz zawierający audio audycji telewizyjnej. Właśnie ta część wymaga uzupełnienia mojej wiedzy. To się chyba robiło na TDA440 (nie mylić z TCA440 - odp. UL1203)? Ewentualnie widziałem gotowe moduły fonii równoległej dodające w telewizorze obsługę zachodniego standardu (5,5 MHz). Może gdzieś dałoby się nabyć taką płytkę dla 6,5 MHz? Zawsze trochę mniej kombinowania.
3) Filtr ceramiczny 6,5 MHz.
4) Standardowy wzmacniacz p.cz. z detektorem FM (UL1200, UL1242, UL1244).
5) Wzmacniacz m.cz. - tutaj nie ma co kombinować - UL140x, UL148x, UL149x. Wink

Ktoś z was mógłby podzielić się swoimi opiniami w tej materii? A może trafiliście kiedyś na gotowy projekt tego typu (rysunki płytek, dane cewek itp. byłyby bardzo pomocne)? Ja jakoś nie mogę niczego wygooglować...


RE: Odbiornik fonii telewizyjnej - SP1NV - 08-08-2010 11:43

Witam może byłoby prościej wydłubać ze starego telewizorka czarno białego u ludzi się tego pełno wala po strychach. Lub jakiś magnetowid i po av (eurozłącze)wzmacniacz zasilany z zasilacza( przy uszkodzonym mechanizmie w jego miejsce można zamontować). pomysłów sporo bez potrzeby budowania takiego układu.


RE: Odbiornik fonii telewizyjnej - SQ9RZI - 08-08-2010 17:45

(08-08-2010 11:43)SP1NV napisał(a):  pomysłów sporo bez potrzeby budowania takiego układu.

No tak. Ale jakby nie patrzeć to nie powinno być aż takie straszne.
Głowica TV jest fabrycznie zestrojona i wystarczy jej dostarczyć odpowiednie napięcia (zasilanie i strojenie). Gdyby udało mi się nabyć coś takiego (mam nadzieję, że nie pomieszały mi się moduły) miałbym już sygnał FM 6,5 MHz ze ścieżką dźwiękową. Dalej już tylko standardowy wzmacniacz p.cz. z detektorem FM i wzmacniacz m.cz. Tutaj mógłbym wykorzystać któryś z projektów radioodbiorników na scalakach, jedynie filtry ceramiczne i LC dyskryminatora trzeba by wymienić na 6,5 MHz.