HomeMade
Głowica GFE105 - zmiana filtra wejściowego - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Głowica GFE105 - zmiana filtra wejściowego (/thread-4302.html)Głowica GFE105 - zmiana filtra wejściowego - SP7EZG - 23-09-2022 10:39

Dzień dobry,

Dawno mnie tu nie było.

Dorwałem ostatnio kilka sztuk głowic GFE105. Bawię się nimi, adaptując je do celów różnych.

Moją uwagę, a raczej brak wiedzy przykuł filtr wejściowy, konkretnie cewka L1.
Jest tam sprzężenie dwóch uzwojeń - jedno wejściowe, zapewniające dopasowanie symetryczne i niesymetryczne na kołkach 1-3. BB104 zapewnia strojenie filtra i współbieżność z heterodyną.

Moje pytanie brzmi.

1. Jeśli miałbym przestroić ten filtr do pracy wyżej - powiedzmy pasmo 2m - odwinąłbym uzwojenie "wtórne". Co wówczas zrobić z uzwojeniem pierwotnym? W praktyce jest ono nawinięte bardzo dobrym drutem.

2. Jeśli miałbym zbudować nowy filtr - jakiej impedancji oczekuje wzmacniacz w.cz oparty o T1?


Ze swoich dotychczasowych obserwacji mogę powiedzieć, że heterodyna bardzo fajnie pracuje - jest stabilna, choć prosta w budowie. Rozważam dobudowanie separatora - chcę używać syntezy.


Pozdrawiam, 73


RE: Głowica GFE105 - zmiana filtra wejściowego - SP3SUZ - 11-12-2022 17:11

Kolego! Ta głowica powinna pracować do 150 +/- 3MHz ale... obwód w oryginale był projektowany jako "zachodnia" głowica UKF. Owszem wykręcenie rdzenia wyżej spowoduje wejście ale "ledwie" na pasmo lotnicze gdzieś do 137 MHz. Ja zamiast skracać cewki wtórnego uzwojenia zamienił bym rdzenia na aluminiowe takie jak w heterodynie, natomiast obwód heterodyny zastosował bym jako ostatni powielacz. Oczywiście heterodynę wtedy trzeba "rozprzęgnąć" i przerobić na wzmacniacz sygnału syntezy. Inaczej się nie da. Użycie tej heterodyny w "oryginalnym" układzie jako heterodyny pasmowej na 2 metrach to nie najlepszy pomysł.