HomeMade
Transceiver TR-9 (Projekt M17) - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia UKF (/forum-59.html)
+--- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze (/forum-60.html)
+--- Wątek: Transceiver TR-9 (Projekt M17) (/thread-3931.html)Transceiver TR-9 (Projekt M17) - SP6VGX - 19-08-2020 0:53

Witam,

Zakładam temat bardziej na prośbę Wojtka SP5WWP który jest autorem projektu.

Zapewne niektórzy z kolegów już słyszeli o projekcie M17 - czyli alternatywny do DMR, D-STAR itd. otwarty cyfrowy standard na potrzeby krótkofalowców. Umożliwiający tworzenie własnych rozwiązań (przemienniki, transceicery itd.) bez opłat licencyjnych itp. problemów jakie stanowią w/w rozwiązania np. powiązanie z firmami produkującymi sprzęt (Icom, Yaesu).

Na chwile obecną powstaje Transceiver ręczny TR-9 zapewniający pracę analogową FM oraz cyfrową M17. Niezbędne pliki (gerbery, schamaty) dostępne są na gitubie https://github.com/sp5wwp/TR-9

İmage

İmage

Tak samo na githubie dostępna jest specyfikacja M17 https://github.com/sp5wwp/M17_spec

Na chwile obecną wszystko się rozwija i powstają pierwsze transceivery TR-9. W zasadzie każdy może wnieść jakieś swoje uwagi lub pomóc w rozwoju czy to samej specyfikacji, firmware TR-9 itd. Będzie też dostępne wsparcie M17 w popularnych płytkach MMDVM.

Myślę że jak będzie zainteresowanie tematem to Wojtek zapewne założy tutaj konto. Niestety na chwile obecną odzew w PL jest dość marny. Może tutaj uda się rozwinąć jakąś ciekawą dyskusję na ten temat i ewentualnie rozwiać jakieś wątpliwości (wiem że niektórzy podchodzą do tematu sceptycznie lub mają jakieś wątpliwości).

Z przebiegiem prac można też zapoznać się na forum (Strona projektu M17) https://m17project.org/forum/