HomeMade
Oprogramowanie do SDRa - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Urządzenia i oprogramowanie SDR (/forum-68.html)
+--- Wątek: Oprogramowanie do SDRa (/thread-3918.html)Oprogramowanie do SDRa - SP3VSS - 11-07-2020 10:35

Witam !

Poszukuję oprogramowania pozwalającego na obsługę hackRF jako transceivera.
Chciałbym podłączyć SDRa do raspberry lub normalnego PCta, dorobić filtry i wzmacniacze a całość wsadzić do obudowy. Dołożyć przyciski i potencjometry alby całość wyglądała jak to co na foto niżej.

Czy jest jakieś ogólnodostępne oprogramowanie do tego? czy trzeba pisać samemu lub użyć jeden z dostępnych darmowych softów SDR?

İmage


RE: Oprogramowanie do SDRa - SQ8MVY - 11-07-2020 22:42

Dziś większość popularnych programów do obsługi platform SDR wspiera obsługę urządzeń MIDI. Można więc śmiało zrobić coś swojego ( klawiatura, potencjometry, enkoder ) lub użyć jakiś gotowy kontroler.

Co do platformy, na której chcesz uruchamiać oprogramowanie do SDR-a. Wybór jest duży. Zaczynająć od małych plytek SBC - raspberry, odroid-y - ARM lub SBC oparte o procesory x86. Tych drugich na rynku jest coraz więcej, choć ceny jeszcze do niskich nie należą.

Oprogramowanie - każde obsługujące hackRF natywnie lub poprzez SoapySDR. SoapySDR to taki framework .
integrujący wiele różnych platform sprzętowych SDR i udostępniających je dla oprogramowania SDR pod jednym zunifikowanym protokołem.

Popatrz na SDR-Radio, Quisk, pihpsdr ( tu na dzień dzisiejszy obsługa jest eksperymentalna przez SoapySDR ). Wszystkie wymienione pracują również pod raspberry Pi.

Na początek przetestuj soft na dużym komputerze. Po wyrobieniu sobie zdania, możesz przenieść się stopniowo na małe platformy SBC. Ale łatwo nie będzie, jak nie masz doświadczenia z kompilacjami, grzebaniem w kodzie oraz nie jesteś zaznajomiony z linuksem. Raspberry, odroid i inne małe SBC oparte na ARM to tylko linuks....

Na koniec, to wyrzuć ze swojej stopku ten link, bo to nie miejsce na reklamę komercyjną aptek z ofertą viagry. Proszę moderatorów o reakcję.