HomeMade
TRX SParrow - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: TRX SParrow (/thread-3563.html)

Strony: 1 2 3 4


TRX SParrow - SQ8MVY - 22-02-2019 14:49

Witam,

Ostatnimi czasy dostaję dużo zapytań na maila, z prośbą o pomoc w doprowadzeniu tytułowego TRX-a do stanu poprawnego działania. Brak jakiejkolwiek dokumentacji - schematów, opisu składania i uruchamiania itp. , skutecznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia taką pomoc pytającym kolegom.

W związku z tym, że podjąłem się pomóc kolegom, w przeciwieństwie do "konstruktora" tego TRX-a - Artura SP3OSJ, mam kilka pytań oraz uwag:

1. Opóźnione wyjście wzmacniacza z trybu SHUTDOWN

Bardzo często po włączeniu TRX SParrow-a brak jest dźwięku. Pojawia się dopiero po pewnym czasie - nie raz po kilku sekundach, niekiedy dopiero po kilku minutach.
Nie jest to w żadnym wypadku wina firmware. Kiedy defekt ten zostanie usunięty w TRX SParrow ?
Jeżeli jestem przy wzmacniaczu m.cz. Czemu ma służyć zwarcie wyjść obu kanałów wzmacniacza ??? Nie wspomniałem jeszcze o tym, że każdy egzemplarz TRX SParrow, który trafił do mnie, miał uszkodzony rezystor 2.2ohm, znajdujący się w linii zasilania wymienianego tu wzmacniacza m.cz. !!!
[attachment=14731]


2. Bateryjka podtrzymująca zegar CR2032

Nie mam pojęcia, jaki cel przyświecał "konstruktorowi" aby na bateryjkę w czasie pracy TRX SParrow podawać napięcie ze stabilizatora 3.3V przez diodę !!!! CR2032 ( i podobne bateryjki ) nie jest akumulatorkiem aby go doładowywać, dwa, skraca niesamowicie żywotność oraz ostatecznie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do fizycznego uszkodzenia ( np. rozerwanie ) !!!


3. Miejsce na pamięć FLASH SST25VF016

Przy okazji przywracania do życia TRX SParrow, poproszony zostałem przez jednego z kolegów o wlutowanie tytułowej pamięci FLASH.
Miejsce na PCB UI do tego celu się znajduje, ale jest w rozmiarze SOIC8 150mils.
Pamięci SST25VF016 w/g. pdf-a producenta występują tylko w obudowach SOIC8 200mils - czyli znacznie szerszych, niż przewidziane miejsce na PCB.
Trochę głupio robić fuszerkę i wyginać nogi pamięci, aby to jakoś udało się wlutować.
Proszę podać model pamięci FLASH pasujący i działający bezproblemowo w TRX SParrow


4. Nie obsadzona do końca płyta RF Board

Płyta ta została składana i lutowana przez Ciebie Arturze - takie info dostałem od jednego z kolegów, który kupił "uruchomioną" RF Board.
Jak należy ją uzupełnić, aby w pełni działała ? Tor RX działa, ale tor TX nawet nie jest podpięty pod sygnały IQ, nie mówiąc, że nie jest w pełni obłożony.
[attachment=14732]


5. Elementy oznaczone jako XXX

Na PCB RF, która jest w zasadzie do końca nie działająca występują miejsca jak na poniższym obrazku:
[attachment=14735]

Mają one być obsadzone, jeśli tak, jakimi elementami. Jeżeli są to elementy opcjonalne, to w jakiej sytuacji i jakiej opcji powinny być obsadzone.
Przy braku dokumentacji tego nie sposób się dowiedzieć.


Proszę o szczegółowe odpowiedzi na w/w problemy.

Widzę również, że na każdej PCB informujesz, że TRX Sparrow zrobiony jest na podstawie licencji:
[attachment=14733]
oraz całość jest open source:
[attachment=14734]


Na podstawie treści licencji, na które się powołujesz Arturze SP3OSJ proszę o niezwłoczne upublicznienie wszelkich materiałów źródłowych - schematów, plików PCB oraz dokumentacji w tym wątku, aby były publicznie dostępne dla każdego.

Dokumentacja ta pozwoli mi oraz innym użytkownikom naprawy we własnym zakresie TRX SParrow.


RE: TRX SParrow - SP3OSJ - 22-02-2019 16:22

.....


RE: TRX SParrow - SQ8MVY - 22-02-2019 16:40

Witam,

SP3OSJ, zadałem kilka pytań o problemy i wyjaśnienia związane z TRX SParrow. Zadane są prosto i zwięźle z obrazkami pokazującymi owe dolegliwości tej konstrukcji, abyś jednoznacznie miał pewność o co dokładnie chodzi.
Prosiłem o proste wyjaśnienia, bo użytkownicy, którzy proszą mnie o pomoc w uruchomieniu i usunięciu wad, nie dostali żadnego wsparcia od Ciebie, jako konstruktora.

Ponawiam więc prośbę o odpowiedzi na zawarte pytania i spostrzeżenia w pierwszym poście.

Proszę także o udostępnienie pełnej dokumentacji, którą masz obowiązek udostępnić na podstawie licencji, na które się powołałeś.

Skoro nie potrafisz lub nie masz zamiaru odpowiedzieć, napisz to w cywilizowany sposób. Zwyzywanie mnie od cwaniaka zamiast podjąć merytoryczną dyskusje świadczy tylko o twojej niskiej wartości.


RE: TRX SParrow - SQ8MVY - 23-02-2019 10:59

Witaj,

Thomas, dziękuję za krótkie i zwięzłe wyjaśnienia. Miałem nadzieję, że uzyskam je od SP3OSJ.

(22-02-2019 22:54)DL8EBD napisał(a):  Artur had recommended to increase the two 100nF capacitors at the AF amplifier LM4952TS to 10µF.
The Cs at pin 1 and 3 are shown in the OV I40 circuit diagram as C26 and C25.
Wspomniana przez Ciebie modyfikacja - dołożenie kondensatorów to tylko maskowanie niezgodnej z założeniami firmware ovi40 / UHSDR błędnej implementacji wzmacniacza m.cz. Nie jest nawet zgodna z dokumentacją PDF producenta. Skoro działa to jest jakimś rozwiązaniem...

(22-02-2019 22:54)DL8EBD napisał(a):  An LV2020 cell is used in the SParrow for the RTC - not CR2032 or similar.
This LV2020 is a rechargeable lithium battery (type VL)!!!
Co do bateryjki do której się odniosłem - pod wlutowanymi gniazdami w PCB nie widać było naniesionych oznaczeń - a takie PCB do mnie trafiły, stąd przyjąłem że to bateryjki ( jak w schemacie ovi40 ). LV2020 jako akumulatorek zapewne się sprawdza, choć to trochę strzelanie z armaty do muchy, biorąc pod uwagę pobór prądu do podtrzymania wewnętrznego timera oraz backup ram w STM32.

(22-02-2019 22:54)DL8EBD napisał(a):  SO08 (150mil) Flash:
we have this type in our SParrow's
https://www.mouser.de/ProductDetail/579-24LC1025T-I-SN
Thomas nie o tej kostce mówiłem. To nie jest FLAH tylko EEPROM, z którym nie ma problemów.
Wspominałem o pamięci FLASH, który na PCB jest oznaczony jako SST25VF016.
Problem w tym, że na PCB pady są pod obudowę w rastrze 150mils, natomiast producent produkuje tą pamięć jedynie w rastrze 200mils. Wciskanie na siłę takiej obudowy jest fuszerką. Stąd moja prośba do konstruktora o podanie symboli pamięci FLASH w pasującej obudowie do PCB i działającej poprawnie. Już z tym sobie bezproblemowo poradziłem.


Odpowiedzi oczekiwałem od konstruktora tego trx-a. Doczekałem się jedynie fali wyzwisk pod moim adresem.

Thomas, muszę się odnieść do pierwszej części Twojej wypowiedzi. Jest to temat o charakterze technicznym i techniczna pomoc jest mile widziana. Wychwalanie tu SP3OSJ, który potrafi TYLKO obrażać wszystkich, kopiować cudze opracowania podpisując się pod nimi, jakby był autorem tych opracowań i sprzedawać jako całkowicie własne konstrukcje jest z Twojej strony dużym nietaktem.

Twoja pomoc jest mile widziana u nas na forum, ale proszę, nie bądź "adwokatem diabła"


RE: TRX SParrow - SP2GNB - 05-03-2019 22:54

Witajcie,

W ramach pomocy wszystkim eksploatującym SParrowa z różnym skutkiem załączam moje menu w postaci fotek ekranu. A pozostałe, zaawansowane ustawienia - każdy we własnym zakresie, tego się nie da podać, bo są różne egzemplarze radia i różne wymagania właścicieli.... Miłej zabawy..


[attachment=14777]


RE: TRX SParrow - SQ8MXL - 06-03-2019 12:59

No tak panowie ale na tych zdjęciach brakuje jescze kilka ustawien zakładek Filtrów ,Pa configuracji ,macie może reszte ustawień.


RE: TRX SParrow - SQ8MVY - 06-03-2019 14:09

Wstaw tu zdjęcia płytki RF obu stron.


RE: TRX SParrow - GREG - 07-03-2019 1:10

Witam,
(06-03-2019 12:59)SQ8MXL napisał(a):  No tak panowie ale na tych zdjęciach brakuje jescze kilka ustawien zakładek Filtrów ,Pa configuracji ,macie może reszte ustawień.

Nie powinnieneś kopiować reszty ustawień (PA) od innych, a sam to z miernikiem ustawić. Jest to proste pod warunkiem, że tor TX jest prawidłowo polutowany.

Czy zapoznałeś się z tą instrukcją?

https://github.com/df8oe/UHSDR/wiki/Adjustment-and-Configuration-Manual

Ustawienia PA są w rozdziale:
PA Power Calibration

P.S.
Czy masz sztuczne obciążenie?
Czy masz multimiernik (do pomiaru prądu)?
Czy włącza się przekaźnik przy włączonym nadawaniu( czy jest on prawidłowo podłączony )?
Czy na "miarce" SWR pokazane są jakieś wartości?


RE: TRX SParrow - SQ8MXL - 07-03-2019 10:56

https://www.fotosik.pl/u/sq8mxl/album/2515099


RE: TRX SParrow - SQ8MVY - 07-03-2019 11:21

Teraz zapoznaj się z manualem do sterownika. Link już kilka razy dostałeś.

Brak mocy na wyjściu ( zakładając, że płytka RF jest sprawna ) spowodowany jest nie skalibrowanym PA w ustawieniach menu. Tło wskaźnika ustawionej mocy masz w kolorze czerwonym na głównym ekranie.

W tym miejscu masz opisane co oznaczają kolory w poszczególnych miejscach na wyświetlaczu.

Po prawidłowej konfiguracji sekcji PA w ustawieniach tło powinno być niebieskie pod wskazaniem ustawionej mocy wyjściowej na ekranie głównym. Jeżeli takie będzie, to i w antenę coś wyjdzie z TRX-a.

Więc zamiast czekać i pisać po forach, zacznij od zapoznania się z INSTRUKCJĄ OBSŁUGI OPROGRAMOWANIA OVI40 / UHSDR, bo to podstawa podstaw jest.


[attachment=14779]