HomeMade
Pi-filtr - elementy PA lampowego - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Wzmacniacze mocy (/forum-73.html)
+--- Wątek: Pi-filtr - elementy PA lampowego (/thread-3356.html)Pi-filtr - elementy PA lampowego - SP4LEL - 07-05-2018 9:26

Witam kolegów KF-owców. Poszukuję praktycznych informacji dot. metod dobierania (nie strojenia już dobranych) elementów pi-fitra. Nie posiadam żadnych cudownych mierników typu VNA czy GDO i jedyną metodą jest dobieranie na miernik mocy (sztuczne obciążenie). Wzmacniacz 3 x GU-50. Czym kierować się przy dostrajaniu filtra do właściwych warunków pracy lamp? C anodowy i antenowy ustawione na 1/2 pojemności i dobieranie odczepów na cewce - tyle teoria - ok. W konkretnym wykonanym już wzmacniaczu (zakupiony na gielda.qrz.pl) wychodzi mi na 14 MHz: C anodowy prawie na minimum, C antenowy na max. C anod stroi się ostro, C ant płasko. Ponieważ cewka na 10-30 m jest nawinięta drutem fi 4 mm - lutowanie wymaga dużej lutownicy, a także każdorazowego czekania na spadek anodowego do zera. W wzmacniaczu jest układ czasowy nagrzewnia lamp (3 min) i to wszystko razem jest czasowo nieco irytujące. Proszę o sugestie/podpowiedzi - C andowy na prawie minimum, C ant na max - dodawać czy ujmować ilość zwojów i jak konkretnie to zrobić - przesuwać miejsce o 1/2, 1/4 zwoju i w jakim kierunku (zmiejszać- zwiększać?) czy też są inne prostsze metody. Przeszukałem Internet - nie znalazłem wystarczających informacji dot tematu. Prosiłbym o konkretne porady - na tym forum lub na podany niżej email.

Henryk SP4L
sp4l@interia.pl


RE: Pi-filtr - elementy PA lampowego - SP9OYT - 07-05-2018 10:13

Jeżeli rosyjski nie jest problemem to rzuć okiem tu: http://www.cqham.ru/forum/ zakładka wzmacniacze mocy- temat-metodyka strojenia Pi-filtra. Metoda polegała na "zimnym" strojeniu. Do wyjścia wzmacniacza podłączałeś obciążenie i bez podawania uruchamiania kopytka mierzyłeś na anodach zwykłą sondą w.cz. Podobno to działa Smile. Coś mi jeszcze świta, że w starym RADIO z lat 80-tych też coś było. Jeśli mi myszy w piwnicy tego nie zeżarły, postaram się odszukać.
Mariusz SP9OYT


RE: Pi-filtr - elementy PA lampowego - SP5OXJ - 07-05-2018 21:11

Tu jest wersja polska:

http://chomikuj.pl/androk/KR*c3*93TKOFALOWIEC/LAMPOWE+PA/ZIMNE+Strojenie+Pi-filtra,1964605125.pdf


Pozdrawiam
Jacek SP5OXJ.