HomeMade
Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/forum-48.html)
+--- Wątek: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo (/thread-3341.html)Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SP3SLU - 18-04-2018 10:40

Witam Kolegów !
Mam pytanie. Jak wiadomo anteny półfalowe (i wielokrotności pół-fali) zasila się napięciowo, np. układem Fuchsa.
Jednocześnie pionowy wibrator półfalowy ma całkiem dobry (niski) kąt promieniowania, lepszy od GP 1/4 fali.
Zatem wykonując vertikala 1/2 fali na dane pasmo i zasilając go napięciowo u dołu, to oczywiście zadziała.

Ale czy w tym przypadku można nie dbać zbytnio o przewodność ziemi, nie układać radialsów jak dla GP 1/4 fali , bo impedancja w miejscu zasilania jest bardzo duża i nawet przeciętna przewodność ziemi wystarczy za przeciwwagę i nie będzie z tego tytułu znaczących strat ?
( źle by było z anteną zasilaną prądowo, niska impedancja, stojącą na kiepskim gruncie, bez dostatecznej ilości radialsów)

Ale gdybym miał pełną rację, to czy DX-mani nie rezygnowaliby z zakopywania znacznej ilości radiali dla swoich verticali, tylko wykonywali promienniki półfalowe zasilane napięciowo .... ?

Jurek SP3SLU


RE: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SQ9RFC - 19-04-2018 0:06

Nie wiem, ale ... mogę tylko zastanowić się nad ostatnim pytaniem ... czasem łatwiej jest zakopać radiale, niż postawić 2 razy wyższy maszt. W połowie maja będę stawiał mój maszt 20m. Mogę poeksperymentować, radiale zakopię pod koniec lata...


RE: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SQ5KVS - 19-04-2018 12:21

Jerzy, ale jak mają być radiale to na Starze się nie da zamontować Smile
Ziemia robi dwie rzeczy:
- za przeciwwagę (dlatego wszystkie zasilane prądowo muszą mieć radiale i mnóstwo drutu)
- za płaszczyznę tworzącą charakterystykę (na zasadzie odbicia)
Tą pierwszą można obejść j.w. , tej drugiej (w przypadku długich fal) ciężej (bo np. na UKFie dajemy kawałek laminatu albo siatkę i załatwione).

Popełniłem kiedyś projekt skróconej, zasilanej od końca anteny półfalowej na niskie pasma, nawet coś z niej nadawałem. Stroiła się wąsko (bo skracana), pomiarów nie pamiętam Smile
Miałem ochotę przywieźć do Burzenina, może się uda.


RE: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SP2BPD - 27-04-2018 12:25

Obecność radiali wpłynie na skuteczność anteny. Naprędce wykonany model 10m verticala na 14 MHz pokazał, że dodanie pola radiali o promieniu 7m zwiększyło skuteczność promieniowania z ~24 do ~34%. W zależności od kąta elewacji przekłada się to na 1-2 dB większy zysk.

Analogicznie: z tego właśnie powodu w przypadku pionowo montowanych anten magnetycznych (magloop) perfekcjoniści stosują promieniście rozrzucone radiale.


RE: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SP3SUZ - 01-09-2018 18:49

Jurek! Ja mam takiego pomysła żeby u góry zamiast oryginalnych siatek maskujących wziąć zakupić kilka rolek cienkiej siatki tzw "ogrodniczej" i zastosować jako radiale. Wiesz jak? Mianowicie , siatka ta jest bardzo lekka i wykonana z cieniutkiego drutu metodą skrecania oczek. Rolka długosci 40 metrów waży ok 10/15 kg to niewiele. Teraz tak... po środku miejsca antenowego stawiamy maszt i antene n x pół fali a w czterechkierunkach rozwijamy na ziemi siatke którą następnie łaczymy z masa koncentryka. Śiatka moze lezeć na ziemi byle długośći przeciwwag które ona stanowi były dostrojone do rezonansu.Po zakończeniu pracy każdą siatke zwijamy z powrotem na np. bęben zrobiony z rury PCV fi 110 mm. Z tym ze kazdy osobno bo sie poplaczą i będzie kupa szmelcu. Proste? najlepsze rezultaty DX owe bedziesz miał nad ranem kiedy rosa. ale 140 ma takie wygarnięcie że jeśli R 155 to "łyknie" i odbierze to dolecisz do korespondenta z przysłowiowym palcem. dymaj do ogrodniczego i bawcie się dobrze! Przy takich przeciwwagach nawet SN0HQ wpadnie wkompleksy - hi.


RE: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SP5GNW - 27-08-2021 21:55

Panowie, i co z pomysłami? jakie wyniki?
Pozdrawiam Piotr


RE: Antena pionowa półfalowa - zasilana napięciowo - SP7VMZ - 29-08-2021 18:34

A cobybyłogdyby ;-) zamiast układać radiale wbić w ziemię drugie ramię dipola?