HomeMade
Drut miedziany emaliowany - samolutujący - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Drut miedziany emaliowany - samolutujący (/thread-3085.html)Drut miedziany emaliowany - samolutujący - SQ1GYQ - 17-06-2017 18:00

Witam

Spotkałem się w internecie z pojęciem drut miedziany emaliowany, samo-lutujący się , intrygujące jest tutaj słowo samo-lutujący, czy ktoś takiego używał do wykonywania cewek filtrów ?. Czytałem że takiego drutu nie trzeba odizolowywać - skrobać, a wiadomo że to nie jest przyjemna cześć prac przy cewkach, wystarczy podgrzać lutownicą i izolacja schodzi. I moje pytanie jest takie czy ktoś z Was takiego drutu używał lub używa czy nie jest on przereklamowany czy po podgrzaniu drutu lutownicą schodzi z niego całą izolacja , jakie są Wasze wrażenia ?

przykład w linku

https://sklep.feryster.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=22187&category_id=699&option=com_virtuemart&Itemid=163


Z góry dziękuje za informacje.

Pozdrawiam

Andrzej


RE: Drut miedziany emaliowany - samolutujący - AdamC - 17-06-2017 18:13

Swego czasu stosował taki drut SP6HUK w swoich syntezach.
Wygoda w montażu, ale trzeba pamiętać że lutowanie w pobliżu poprowadzonego przewodu może grozić uszkodzeniem izolacji ( wart przemyśleć kolejność montażu ).
izolacja bardziej delikatna niż w drutach DNE.


RE: Drut miedziany emaliowany - samolutujący - SP2SWM - 19-06-2017 14:51

Taki drut (lica) jest chyba używany w słuchawkach do telefonów GSM. Naprawiałem kiedyś kilka par takich słuchawek. Bardzo ładnie się to lutowało pomimo, że drut powleczony był emalią. Dwie różnokolorowe żyły (lica) w igielitowym kabelku. Jakby było kilka zwojów do nawinięcia to można by się pokusić o wyciągnięcie takiego drucika z kabelka do słuchawek.