HomeMade
Antena open sleeve, obliczenia - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: Antena open sleeve, obliczenia (/thread-2666.html)Antena open sleeve, obliczenia - SP9IT - 13-05-2016 22:28

Od jakiegoś czasu zamierzam zrobić coś prostego na 2m/70cm, zaangażowałem się w dipol "open sleeve" (wersja która mnie zainspirowała w załączniku). Sporo czytałem o dwupasmowym "J pole"

Dziś nauczyłem się trochę MMana i obliczam na swoje rurki grubsze niż autora.

Proszę o pilną poradę:
a) antena da się wykonać co do estetyki symetrycznie (jak w/w) i wtedy jest elektrycznie dookólna na obu pasmach, lub asymetryczne te małe i wychodzi lekka kierunkowość na paśmie 70cm. Obliczenia mmana podają opcję dookólną 5.5dBi 0.3 dB F/B lub tę lekko kierunkową 12dBi i 6dB F/B
Program chyba doliczył się asymetrycznej bo SWR wychodzi lepiej, zaciekawiło mnie to.
Chciałbym to jutro wykonać - i wyczerpię zapas tej rurki więc korekt nie będzie - bardziej użyteczna będzie z lekką kierunkowością na jednym paśmie, czy równo we wszystkie strony? Trochę dziwna kierunkowość w jednym paśmie, a w drugim nie. Raczej używanie na wyjazdach.

Jakas asymetryczna estetyka "mądry nie zauważy a głupi pomyśli że tak ma być"
Oczywiście wykonanie na moją odpowiedzialność i nie będę maił pretensji ....

b) nie ma problemu opublikować ten plik mmana i prowadzić wymianę myśli publicznie, coś a'la licencja creative commons.
jestem tu nowy, jakie są zwyczaje?

O ile oba podstawowe układy J (jedno i dwupasmowa) są znane i dyskutowane, to ta jest mniej znana a wydaje się porównywalna w łątwości i parametrach.


RE: Antena open sleeve, obliczenia - SP5MET - 20-05-2016 1:28

Mam tą antenę na dachu już długi okres czasu.
Spisuje się dobrze i mogę ją polecić.
Przemierzyłem ją swego czasu ma kilka sposobów, zarówno VNA jak i tak podstawowym urządzeniem jak miernik natężenia pola.
Wszystko jest tak jak powinno.
Robiłem symulacje tej anteny oraz wspomniane pomiary i antena jest dookólna bez cech kierunkowości. Prawdopodobnie masz błąd przy przeliczaniu wymiarów elementów oraz ich rozmieszczenia w MMANA.

Poniżej wkleję grafiki z MMANA moich symulacji.
Antena nad gruntem na wysokości 3m. Rurki 6mm.

İmage

İmage

I kilka małych niestety zdjęć mojej konstrukcji wyciągniętych z telefonu.

İmage

İmage

İmage


Antena musi być oddalona od elementów metalowych! Trzeba zastosować maszt izolacyjny np. rury typu PCV lub PP do wody. Najlepiej jako przedłużka masztu metalowego. Wskazany jest bardzo balun prądowy-(symetryzator) w miejscu zasilania.

Zasada działania dipola rękawowego opisana jest m.in na stronie DK7ZB którego dwupasmowe anteny YAGI korzystają właśnie z tej "sztuczki".

Antena na 2m ma zysk jak zwykły dipol ale na 70cm już ma dość konkretny zysk i jest całkiem czułą anteną . Do tego jest to idealna antena dla nasłuchowca.
Po zainstalowaniu tej anteny, DISCONE jest na sprzedaż. Odłączyłem głuchego dziada. Mimo posiadania innych anten na UKF ta nadal stoi na dachu bo ma swoje zalety.

Jakby co, pytać Wink


RE: Antena open sleeve, obliczenia - SP9IT - 23-05-2016 2:25

(20-05-2016 1:28)SP5MET napisał(a):  ...Prawdopodobnie masz błąd przy przeliczaniu wymiarów elementów oraz ich rozmieszczenia w MMANA.
...

Wczoraj byłem bezrobotny, plastiki ertalon utknęły cięte na symetryczną u ślusarza, nie wykonałem do końca,

Drugą wykonam z "błędem". Skoro przez błąd wynaleźli penicylinę, to ja też ...
Wyobrażenie jest takie: jeśli by się skumał z klubem o którym myślę, trzeba mi będzie ponadstandardowej skuteczności 70cm, kilku decybeli kierunku, i zarazem dookolnej pracy (2m/70cm). Więc w 2m prawie dookolnie, drobne różnice których użytkowo się nie zauważy, a na 70cm nerka wykresu nie jest nigdzie chuda, to nadal, mimo kierunku, jest rzetelna antena dookolna.
Widzę w internecie czasem tak robią dalej idące, jeden autor zaprzęga świadomie metalowy maszt do współpracy z dipolem 2m, daje nie dwa a 3 elementy sleeve 70cm i pozwala im się ułożyć.

W MMaaa jak chcemy symetryczny, w optymalizacji jeden mały robimy powiązany "drugi taki jak pierwszy".
Jak tego nie zrobić, algorytmy się wykazują, dają różne długości i różne odstępy, wychodzi lekka dookólność. Ona jest błędem gdy celem było kółko, ale jest fajna gdy popracować nad tym jako naszym celem.
To wychodzi takie mini Yagi zdolne do pracy dookoła. (mowa o polaryzacji pionowej)


RE: Antena open sleeve, obliczenia - SP9IT - 03-06-2016 14:36

Zadałem sam sobie open-sleeve z prawdziwą rurą, jak to zasymulować w MMana
Do wygenerowania rury służy program pomocniczy, jak komuś trzeba to udostępnię. Na dziś jest wystarczający ale jeszcze nie taki by wydac publicznie

İmage