HomeMade
Balun Głanela - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Akcesoria antenowe (/forum-51.html)
+--- Wątek: Balun Głanela (/thread-2511.html)Balun Głanela - SQ8MXL - 04-12-2015 21:24

[attachment=10563]Cześć Koledzy potrzebuje porady jak wykonać balun taki jak na zdjęciu kombinuje z nim i niewiem jak to zrobić .


RE: Balun Głanela - SP6IFN - 04-12-2015 22:24

Witaj!
Rysunek dosyć jasno pokazuje sposób wykonania, jak i materiał użyty do jego konstrukcji. Obok na dole po prawej stronie jest dokładny sposób podłaczenia. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie jasne to podpowiadam:
Materiał użyty do tej konstrukcji to rurka PCV 40 mm średnicy, o długości jakieś 150mm każda. Przewód do nawinięcia to zwykły płaski kabelek elektryczny od lampek nocnych, zasilania sprzętu RTV, lub podobny. Jako połączenia konstruktor wykorzystał złączki elektryczne, ten element można wykonać też inaczej......chodzi tylko o sposób połaczenia z dipolem anteny i kablem koncentrycznym z drugiej strony.
Ten czerwony widoczny kabelek, który pewnie Cię zgubił to tylko plastikowy kawałek jakiegoś tworzywa, który posłużył konstruktorowi do ustawienia odlagłości 2mm pomiędzy cewką nawiniętą z kabla elektrycznego.
Ilość zwojów podana jest 15, na odległości 120mm. Kabel użyty ma dwie żyły o różnych kolorach, łatwo więc wykonać odpowiednie połaczenia wzajemne uzwojeń. Jak widać na rys, są one przeplecione od strony dipola antenowego, niebieski połączony z czerwonym przeciwnej cewki, i ten fragment ma tak zostać, natomiast ramiona anteny dipol podłączone są do kabla niebieskiego jednej cewki, oraz brązowej żyły drugiej cewki.
Od strony zasilania, czyli fidera anteny połączone so tymi samymi kolorami, przy czym jedna para podłączona jest do żyły środkowej, a druga para do ekranu fidera. Jak napisałem żyła czerwona, widoczna jako przewód, to tylko pomoc techniczna dla równego nawinięcia cewek, i nie jest nigdzie do niczego podłączona.
Rysuneczek na dole po prawej wyjaśnia sposób podłączenia.
O skuteczności tego rozwiązania się nie wypowiadam nigdy nie używałem takiej wersji baluna.
Mam nadzieję że rozwiałem Twoje wątpliwości.
Rysio!


RE: Balun Głanela - SP9FKP - 05-12-2015 9:24

Balun opracował Gustav Guanella. Jeśli poprawnie wpiszesz jego nazwisko do wyszukiwarki ze słowem "balun" dostaniesz 1000 linków do przepisów jego budowy i drugie tyle zdjęć z przykładowymi konstrukcjami.


RE: Balun Głanela - SP4LVC - 25-12-2015 23:02

Patrząc na wartość SWR jaką zapewnia to rozwiązanie to nie brałbym się za nie. Chyba, że interesuje Cię antena tylko i wyłącznie na 40 m.