HomeMade
YAGI na 2m z Indii - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: YAGI na 2m z Indii (/thread-2470.html)YAGI na 2m z Indii - SP3SUZ - 20-10-2015 21:10

Przeglądając stronę hamradioindia znalazłem ciekawą konstrukcję. Okazuje się że można to zrobić kupując aluminium za niecałą stówę choćby w Brico marche. Okazuje sie że Hindusi potrafią wcale nie gorzej od nas improwizować technicznie. Trochę ciężko sie dopatrzeć jak autor to policzył ale sam układ zasilania anteny wzbudził moje zainteresowanie. Na oryginalnej stronie jest pokazany materiał filmowy z łączności na ponad sto kilometrów pomiędzy Indiami a Arabią saudyjską z poziomu pustyni. Dobry materiał. Przyjemnej lektury!


RE: YAGI na 2m z Indii - SQ8AQX - 20-10-2015 23:16

Takie dopasowanie Gamma z kabla antenowego jest stosowane też w antenach fabrycznych.


RE: YAGI na 2m z Indii - SP3SUZ - 21-10-2015 17:26

Zapomniałem dołaczyć jeszcze dwa rysunki. Oto one.


RE: YAGI na 2m z Indii - SP9FYS - 22-10-2015 15:54

To jest szanowny Kolego bardzo kiepska antena. Abstrahując od tego, przesunięta daleko poza nasze pasmo dwumetrowe (nie załączam obrazków z programu modelującego, chyba że będzie ktoś zainteresowany).
Zaprojektowana została zapewne w oparciu o jeden z licznych programów wykorzystujących formułę DL6WU.
Zysk tej anteny odpowiada zyskowi 5-6-cio elementowej porządnie zaprojektowanej Yagi. W warunkach europejskich (polskich) taka antena to rozrzutność nie znajdująca uzasadnienia w nakładzie pracy przy jej wykonaniu i osiągniętych parametrach.
Stosowanie takiego typu dopasowania jak w przykładzie powoduje tylko kłopoty konstrukcyjne i w typowych antenach na dwójkę nie jest stosowane w ogóle lub bardzo rzadko ( konstrukcje f-my Tonna).
Zrobienie QSO na ponad 100km nawet małą mocą na trasie przebiegającej nad pustynią i oceanem jest dziecinnie proste wskutek tworzenia się tam duktów troposferycznych.
_______________
R.


RE: YAGI na 2m z Indii - SP3SUZ - 22-10-2015 19:11

Ja to zamieściłem jako ciekawostkę, nie zamierzam tego robić. Po prostu warto czasem spojrzeć na to co robią inni. Cała ta strona to banalnie proste układy a co niektóre wręcz na dwa wieczory. Poza tym to strona gdzie zamieszcza swoje układy maksymalnie czterech autorów. Szukając tam odnoszę wrażenie że te układy są specjalnie "upraszczane" aby łatwiej było to zbudować. Ta antena to tylko przykład.
Teraz jeszcze trochę inna wersja z ciekawą zasadą obliczeniową. Również jako ciekawostka ale... dwa lub trzy elementy przeliczone na 70 cm mogą być użyte do "lisołapa"! Podobnie jak dwa lub trzy elementy na 2m. Swego czasu takie anteny w tych szukajkach na lisy były tylko zamiast transformatora gamma było dopasowanie symetryczne. Ale gamma jak się to porządnie zrobi powinno także ładnie pracować