HomeMade
Transceiver 4Z5KY - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Transceiver 4Z5KY (/thread-244.html)Transceiver 4Z5KY - admin - 31-12-2009 2:37

Ciekawa konstrukcja małego transceivera o bardzo dobrych parametrach odbiornika. Kolega 4Z5K zamieszcza pełny opis płyty zasadniczej transceivera wraz z plikiem źródłowym płytki drukowanej w Sprint Layout.
Godna polecenia alternatywa dla ogólnie znanych konstrukcji QRP.

Link na cqham.ru


RE: Transceiver 4Z5KY - SP2GOW - 27-01-2010 10:32

Dzięki za info. Owszem, jest to znowu tylko część urządzenia. Nawet początkujacy budowniczy nie bedzie miał problemu ze zmontowaniem i uruchomienim tego panelu. Jednak w internecie nie mogę się doszukać schematu całości. Pozostaje mi napisać do autora i zapytać, czy powstał już cały transceiver. Dla niektórych z nas nie jest problemem doprojektować resztę (dodać dobry PLL bez mikroprocesora, filtry pasmowe i dolnoprzepustowe, dodać dobre QSK, 100W PA(przynajmniej na kilka pasm) itd.), bo mamy też odpowiednie przyrządy pomiarowe. Brak jest jednak podstawowej informacji, jakie oznaczenia mają kwarce w filtrach drabinkowych, bo wiemy, że tylko niektóre nadają się do wykonania dobrego filtra drabinkowego. Jednak generalnie autor powinien przedstawic projekt całego TRX-a, z wynikami pomiarów RX-a i TX-a, podkreślajac, że spełnia ono odpowiednie normy. Po to, żeby każdy mniej doświadczony wyznawca HM, mając technologię wykonania, mógł dokładnie powielić konstrukcję i być spokojny, że urządzenie ma odpowiednie parametry (podobnie jak w K2). A do tego jest potrzebne wykonanie kilku egzemplarzy urządzenia i kilkumiesieczna aktywność na pasmie/pasmach.


RE: Transceiver 4Z5KY - SP5TAA - 27-01-2010 18:21

(27-01-2010 10:32)SP2GOW napisał(a):  Jednak generalnie autor powinien przedstawic projekt całego TRX-a, z wynikami pomiarów RX-a i TX-a, podkreślajac, że spełnia ono odpowiednie normy. Po to, żeby każdy mniej doświadczony wyznawca HM, mając technologię wykonania, mógł dokładnie powielić konstrukcję i być spokojny, że urządzenie ma odpowiednie parametry (podobnie jak w K2). A do tego jest potrzebne wykonanie kilku egzemplarzy urządzenia i kilkumiesieczna aktywność na pasmie/pasmach.

Witam wszystkich,

Andrzej,idąc tym tokiem myślenia ja bym wszystkim początkującym budowniczym home made urządzeń zaproponował aby zabrali się za budowę PicaStar`a(oczywiście po ukończeniu Piligrim`a)... bo i cały schemat można znaleźć bez trudu i szczegółowy opis budowy poszczególnych modułów jest podany itd.
Peter opisuje szczegółowo jak wykonać własnoręcznie płytki a nawet jak lutować niektóre elementy(to dla tych,którzy by nie mieli płytek w wykonaniu fabrycznym).
Jakby co to i wyniki pomiarów są podane, zarówno dla odbiornika jak i nadajnika a i kolejny z twoich warunków:wykonanie wielu egzemplarzy i praca na pasmach też jest spełniony...
Moim zdaniem nie można dzielić opisów urządzeń na te,które są w pełni opisane ale ,,kiepski`` pod względem parametrów więc nie warte uwagi i takie,które są dobre ale kiepsko opisane i w takim przypadku też do pominięcia.
Teraz do wszystkich,koledzy nie przejmujcie się trudnościami...nawet najlepsze układy,najdokładniej opisane nie zawsze startują od pierwszego załączenia..nie bójmy się pytać gdy coś nie wychodzi...
po to jest to forum aby tu szukać pomocy, tego się nauczyłem na forach dotyczących PicaStar`a.
Życzę sukcesów i do spotkań również na pasmach.

Witek SP5TAA.


RE: Transceiver 4Z5KY - bez_znaku - 07-02-2010 23:23

(27-01-2010 10:32)SP2GOW napisał(a):  ... Jednak w internecie nie mogę się doszukać schematu całości.

Witam.
Na stronie http://www.cqham.ru/trx75_23.htm 4Z5KY pisze wyraźnie, że
"Эта плата была испытана с синтезатором от RD3AY (http://rd3ay.cqham.ru/) и полосовым фильтром диапазона 20м (http://cqham.ru/trx75_19.htm) ... ". Warto swoją drogą zerknąć na wątek http://forum.cqham.ru/viewtopic.php?t=14187&postdays=0&postorder=asc&&start=0 poświęcony tej konstrukcji - w trzecim poście mamy link do konstrukcji BPF współpracujących z modułem głównym.

Pozdrawiam
(znaku jeszcze brak Sad )


RE: Transceiver 4Z5KY - GREG - 10-10-2011 15:54

Witam,

Poniżej film z testów TRX 4Z5KY
http://www.youtube.com/watch?v=avoVSmW_Qzc&feature=related

Czy któryś z kolegów może mi powiedzieć, co to jest za synteza użyta w rozwiązaniu na filmie.
Czy komuś udało się powielić ten TRX w SP?

Pozdrawiam
Greg


RE: Transceiver 4Z5KY - SP8RHP - 11-10-2011 0:52

Czesc...
Wszystko jest tutaj AD9835 + AT91SAM7SE+TFT3.5 na http://www.cqham.ru/forum/forumdisplay.php?f=4
(10-10-2011 15:54)GREG napisał(a):  Witam,

Poniżej film z testów TRX 4Z5KY
http://www.youtube.com/watch?v=avoVSmW_Qzc&feature=related

Czy któryś z kolegów może mi powiedzieć, co to jest za synteza użyta w rozwiązaniu na filmie.
Czy komuś udało się powielić ten TRX w SP?

Pozdrawiam
Greg