HomeMade
Ts-430 wymiana kondensatorów i modyfikacje. - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Modyfikacje urządzeń fabrycznych (/forum-66.html)
+--- Wątek: Ts-430 wymiana kondensatorów i modyfikacje. (/thread-2296.html)Ts-430 wymiana kondensatorów i modyfikacje. - SP1NV - 08-03-2015 13:52

Witam jako że pomału zbliżam się do końca regulacji i napraw mam zamiar wymienić kondensatory . Tu moje pytanie, Jakich producentów elementy zakupić, czy warto wstawić kondensatory tantalowe i w których miejscach je zastosować. Dodatkowo kusi mnie na wymianę rezystorów i kondensatorów na typ smd. Proszę nawet o podanie oczywistych danych zakładam że takich radyjek jest trochę w użyciu i kilku kolegów skorzysta z tego wątku. Co do kosztów tej pracy to pewnie się nie opłaci ale radyjko zostanie na stałe u mnie .


RE: Ts-430 wymiana kondensatorów i modyfikacje. - SQ9JXT - 09-03-2015 10:09

(08-03-2015 13:52)SP1NV napisał(a):  Witam jako że pomału zbliżam się do końca regulacji i napraw mam zamiar wymienić kondensatory . Tu moje pytanie, Jakich producentów elementy zakupić, czy warto wstawić kondensatory tantalowe i w których miejscach je zastosować. Dodatkowo kusi mnie na wymianę rezystorów i kondensatorów na typ smd. Proszę nawet o podanie oczywistych danych zakładam że takich radyjek jest trochę w użyciu i kilku kolegów skorzysta z tego wątku. Co do kosztów tej pracy to pewnie się nie opłaci ale radyjko zostanie na stałe u mnie .

Że zapytam, a dlaczego chcesz wymieniać kondensatory? Z mojej praktyki wynika, że elektrolity (myślę że masz te na myśli Smile ) w starych urządzeniach są zwykle sprawne. Co najwyżej problem może dotyczyć kilku sztuk w zasilaczu lub w innym miejscu gdzie jest nadmiernie gorąco. Wymiana elektrolitów bez wcześniejszego upewnienia się czy są wadliwe nie ma sensu i nic nie może wnieść do działania urządzenia. Ponadto, zwykle elektrolity nie są precyzyjnymi kondensatorami i odchyłka w wartości +/- 10, nawet 20% zazwyczaj niczego w działaniu nie zmienia.
Zwykle jak trafi do mnie takie starsze urządzenie to biorę mostek RLC i sprawdzam elektrolity (bez wlutowywania z PCB). Zwykle zarówno pojemność mieście się w tolerancji a i do ESR nie ma uwag. Takie sprawdzenie to zawsze wiele razy mniej pracy a i koszt niemal żaden.
Natomiast wymiana elementów innych niż elektrolity na SMD to już naprawdę hardcore. To może zupełnie zmienić punkty pracy elementów półprzewodnikowych i radio nie będzie już tak dobrze grało jak producent przewidział. Dobrze przemyśl ten ruch zanim go wykonasz Smile

Pozdrawiam!
Tomek
SQ9JXT


RE: Ts-430 wymiana kondensatorów i modyfikacje. - SP1NV - 09-03-2015 19:00

Dokładnie jest tak jak piszesz .Jednak wymiana na elementy typu smd w pośredniej poprawiła parametry jednego ze stopni . Ze względu na sposób ustawienia Rezystorów i C kondensatorów z wymianą należy postępować bardzo ostrożnie ze względu na sprzężenia albo ich brak. Pierwsza wymiana, pomogła poprawiła parametry szumów mos-feta, jednak próba wstawienia z automatu w następnych stopniach to niepowodzenie. Wstawiłem kilka tantali w okolicy stabilizatorów choć stare wydawały się być ok . Na liniach zasilania zrobiło się mniej śmieci pewnie któryś C ceramiczny skończył żywota. Dlatego się pytam czy warto dodać kilka ceramików smd .