HomeMade
"Dzwonienie" kondensatorów ceramicznych - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: ABC Radioamatora (/forum-12.html)
+--- Wątek: "Dzwonienie" kondensatorów ceramicznych (/thread-2252.html)"Dzwonienie" kondensatorów ceramicznych - SQ5KVS - 19-01-2015 16:48

Witajcie
Spotkałem się z tym zjawiskiem dawno temu, ale w sumie nie wiem co na ten temat twierdzą fachowcy. Kondensatory ceramiczne mają tą przykrą cechę ze potrafią działać jak element piezoceramiczny - innymi słowy, drgając zamieniają te drgania na napięcie - jeśli taki kondensator jest w torze m.cz, i jest np. wlutowany jako SMD w płytkę, to efekty słychać to często jako "podzwanianie" układu przy każdym stuknięciu w płytkę itp. Dość denerwujące, i jeśli gdzieś w okolicy ma być głośnik który będzie generował drgania to.... generator gotowy.
Pytanie do forumowiczów - które kondensatory stosować najlepiej - zwłaszcza mam na myśli kondensatory SMD? W newralgicznych miejscach staram się stosować przewlekane polipropyleny i inne "poli", ale SMD jest przydatne ...

Pozdrawiam


RE: "Dzwonienie" kondensatorów ceramicznych - KLIMA - 20-01-2015 19:29

Są też foliowe SMD.


RE: "Dzwonienie" kondensatorów ceramicznych - SQ5KVS - 21-01-2015 12:02

Dziękuję. Faktycznie, są - zapomniałem. Z faktu że są stosowane w różnego rodzaju odbiornikach np. SDR wnoszę że mają słabszy ten efekt? Patrzę na różne karty katalogowe, i nie widzę takich parametrów - a przecież każdy naładowany kondensator któremu zmienia się pojemność (a powinna w wyniku mechanicznego stresu) indukuje na okładkach napięcie.


RE: "Dzwonienie" kondensatorów ceramicznych - KLIMA - 21-01-2015 21:32

(21-01-2015 12:02)SQ5KVS napisał(a):  Z faktu że są stosowane w różnego rodzaju odbiornikach np. SDR wnoszę że mają słabszy ten efekt?
Szczerze mówiąc nie wiem. Ale na chłopski rozum - powinny mieć znacznie lepszą stabilność mechaniczną niż ceramiczne.