HomeMade
Kodeki audio USB do SDR'ów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Urządzenia i oprogramowanie SDR (/forum-68.html)
+--- Wątek: Kodeki audio USB do SDR'ów (/thread-2235.html)Kodeki audio USB do SDR'ów - SQ5KVS - 05-01-2015 14:35

Witam
Zacytuję sam siebie z innego wątku
Cytat:"Po przeczytaniu artykułu w EP (do AVT5135) i obejrzeniu schematu zainteresowałem się tematem tych kart dźwiękowych na USB (...). Świetna i prosta rzecz do różnych SDR'ów, żeby nie marnować dziur od karty dźwiękowej
No właśnie. W "klasycznym" SDR I/Q (załóżmy odbiornik..) trzeba mieć kartę dźwiękową z wejściem stereo, wyjście stereo (do słuchania, chyba że ktoś dekoduje emisje cyfrowe z waterfala). Jeśli chcemy to sprząc z jakimś programem typu WSPR, QRSS, MixW itp, to trzeba (zwykle, przy odrobinie szczęścia) pomanipulować przy wbudowanym w drivery karty dźwiękowej mixerze (tak żeby zdemodulowany sygnał wyjściowy trafiał do danego programu). Nie zawsze się to udaje, itp itd..

A są przecież proste kodeki (co prawda w technologii SMD). PCM29xx z Texas Instrumets. Są kodeki CMI (ale mają trudniejszą implementację bo więcej nóg)
http://symmetryelectronics.com/wp-content/uploads/2013/11/data-sheet-cmedia.pdf 24bity, do 192kHz samplingu, z wbudowanym MCU i eepromem (np. CM6523B). Tu aplikacja CM6302 http://www.steila.com/USB4IO/CMedia/CM6206+datasheet+1.7.pdf. Są też na pewno inne.
Można też iść jeszcze dalej i zrobić pełny TRX SDR jak M0NKA (choć z tego co koledzy donosili różnie to działa)[/quote].

Temat uważam za ciekawy, jeśli ktoś chciałby budować RX/TX SDR'y współpracujące z komputerem (a nawet typowy TRX, ale z możliwością podłączenia cyfrowego audio do komputera).

Są oczywiście gotowe do kupienia moduły USB kart dźwiękowych - i to jest niezłe - chyba że chcemy zrobić całościowe urządzenie.

A przy okazji znalazłem coś takiego: http://www.radiocronache.com/tag/elad-usa-inc/

Pozdrawiam


RE: Kodeki audio USB do SDR'ów - SP4XYD - 07-01-2015 14:38

http://ae9rb.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=8&zenid=32a5c224b0dfc9385fe67d74b0b9f53c

Zainteresuj sie tym kitem.Kodeki USB "na pokładzie",tylko kabel USB do kompa co jest niesamowicie wygodne i upraszcza trochę spraw.Niedawno zamówiłem-zobaczymy jak zadziała spóźniony Mikołaj .To taka tąńsza, HM alternatywa dla Flexa-1500 (którego miałem i używałem więc będe miał porównanie). Można włozyć "kartę dźwiękową USB" do praktycznie dowolnego TRXa SDR z architekturą I/Q tylko ciężko znaleźć tanią ,o dobrych parametrach i bez problemów z połączeniem mas sygnałowych audio in/out. Jeżeli tylko Rx nie ma problemu.