HomeMade
Reduktor trzasków (NB) do urządzenia HM - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Reduktor trzasków (NB) do urządzenia HM (/thread-2039.html)Reduktor trzasków (NB) do urządzenia HM - SQ5KVS - 05-06-2014 15:07

Witam
Sezon burzowy w pełni, trzaski na 80-tce mocno utrudniają pracę w urządzeniach bez wycinania trzasków....
Poszukuję schematu w miarę prostego reduktora trzasków, który dało by się zastosować do prostych urządzeń HM AntkoBartkoPodobnych, bez potrzeby gruntownej modyfikacji tychże. Najlepiej działającego na pośredniej.

Mówiąc prosty układ to mam na myśli taki którego zmontowanie zajmie jeden wieczór, i "prawie" z elementów z szuflady.
Ja znalazłem kilka które są dość klarowne i chyba nawet miałbym części lub zamienniki, np:Noise Blanker for Drake R-4C, albo ten:
4160_NOISE_BLANKER - z linią opóźniającą.

Może koledzy mają jeszcze jakieś, lepsze i przetestowane? Na pewno wielu by się przydał.

Pozdrawiam


RE: Reduktor trzasków (NB) do urządzenia HM - SP6EER - 05-06-2014 18:39

Witam.
Proponuję zerknąć na schemat NB z trx-a Elecrafta K-2 , lub trochę bardziej rozbudowany z K-3. Oba rozwiązania bardzo podobne do tego z Drake i skutecznie działające. Tyle że może o jeden wieczór więcej do zmontowania. Ciekaw jestem rezultatów i chętnie posłucham mp3 przed i po.
Pozdrawiam.


RE: Reduktor trzasków (NB) do urządzenia HM - SP4XYD - 22-06-2014 12:11

Większość układów NB spowoduje Ci przykre zjawisko ;będziesz słyszał "spletter" od silnej stacji SSB obok,którego w rzeczywistości nie ma bez NB.Tak jest w większości transceiverów z klasyczną przemianą p.cz. na nizszych pasmach i pełnowymiarowych antenach.W prostym HM z 4-6kwarcowym filtrem drabinkowym podejrzewam że będzie tylko gorzej.W SDR jest trochę lepiej,ale też bez rewelacji .NB najlepiej sprawdza się przy zakłóceniach impulsowych na 28MHz.Z ciekawości sprawdzę co daje NB w sdr-owym KX3 na 3,5MHz przy trzaskach QRN-może jakiś filmik zrobię .