HomeMade
DIGITAL wg Piotra SP3ABG - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: DIGITAL wg Piotra SP3ABG (/thread-199.html)

Strony: 1 2 3


DIGITAL wg Piotra SP3ABG - admin - 23-10-2009 21:55

Trudno w gronie konstrukcji HomeMade pominąć ciekawe opracowania Kolegi Piotra SP3ABG. Pierwsze Digitale 942 były bardzo ciekawą konstrukcją i od początku miały dobrą opinię. W kolejnych modelach zastosowano wiele nowatorskich rozwiązać typu DDS, DDS+PLL. Nawet dziś po wielu latach trudno doszukać się krajowej konstrukcji porównywalnej z Digitalem 942. Niestety bardzo skromne opisy oraz i brak dobrej instrukcji budowy dla mniej doświadczonych radioamatorów sktutecznie ograniczały ilość ukończonych i poprawnie pracujących urządzeń.
Po długiej przerwie na nowo ożyła strona Piotra SP3ABG.


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP5FCI - 01-11-2009 22:44

Witam

Moje zdanie i nie tylko moje, nie zaczynajcie współpracy, mogę opisać parę kwestii w tym temacie .

ale podsumuję tylko tak na wszelkie pytania odnośnie montażu czy wykonania
odpowiedź brzmiała wszystko jest na schemacie, nie mówiąc o tym że do tej samej płytki jest kilka wersji schematów, na pytanie co się zmieniło, usłyszałem odpowiedź że trzeba sobie poszukać na schemacie

Odradzam zdecydowanie

Piotr


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SQ6MIW - 21-12-2009 6:03

witam mam nie uruchmione 2 syntezery unisynt 2001 poproszę o jakieś wskazówki odnośnie uruchomienia sq6miw


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP3RAF - 06-01-2010 23:49

Daaawno, daaaawno temu... To nie jest bajka! Uruchomiłem TRX Digital 942. Nawet działa po dzień dzisiejszy. I to całkiem nieźle. Urządzenie nabyłem przed laty od Kolegi SP3ABG w postaci kitu i złożyłem je samodzielnie. Zrobiłem na nim sporo łączności na różnych pasmach KF i na 2 metrach. Oczywiście na 144 MHz dodałem mały PA o mocy kilku watów. Na KF pracowałem na QRP jak i z dodatkowym wzmacniaczem o mocy około 50 W. Bardzo ważne jest, aby urządzenie wyposażyć w dodatkowe filtry w. cz. Pasmowe po stronie odbiorczej i dolnoprzepustowe po stronie nadawczej. Nawet podczas pracy QRP zalecam ich używanie.
W układzie było kilka błędów - tak wyszło po mojej analizie układu - i miałem małe problemy z uruchomieniem tej konstrukcji. Jak dobrze pamiętam, to wg opisu płytka wyświetlaczy była podłączona w "lustrzanym odbiciu" i było trzeba zamienić kolejność przewodów. A także trochę pociąć i pomostkować druk w okolicy "logiki".
Dzwoniłem w tej sprawie do Autora, ale odpowiedź była mniej więcej taka: "jak wyłapałeś błędy, to umiesz myśleć i na pewno sobie poradzisz. Żegnam!"
No cóż, po takim dictum, postanowiłem pomyśleć i ... sobie poradzić. Trochę marny support techniczny, zwłaszcza jeśli za coś bierze się pieniądze...
Jednak wspominam "te" czasy z pewnym rozrzewnieniem. Pewnie dzięki temu, to i też czegoś się nauczyłem, ale jednak już chyba niczego od Kolegi Piotra nie nabędę.
Ostatnio używałem mojego Digitala na Warsztatach ORP, które odbyły się w Broku w 2008 roku. Jak widać, sprzęt działa po dzień dzisiejszy. czasami jeszcze go "odpalam".

Robert SP3RAF


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP2JQR - 19-04-2010 11:17

Też jakiś czas temu zbudowałem Digitala 942 od zera. Wcześniej uruchamiałem i poprawiałem dla kolegów Digitala 931. Wszystkie Digitale z tych serii miały, źle zaprojektowane obwody drukowane. Powodowało to generowanie niesamowitej ilości śmieci obok używanej częstotliwości, a także poza pasmami amatorskimi. Poziom śmieci dla jednego z TRXów zrobionego u producenta wynosił -15dB !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!​!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!​!!!. Przeciętnie udawało się to obniżyć do około 25dB bez dużych przeróbek - to też wysoka wartość.
Zaparłem się jednak i mocno przerobiłem swojego digitala 942. Wykonałem ponad 50 (słownieTongueięćdziesiąt) przeróbek, głównie w nadajniku. Dopiero po tych modernizacjach analizator widma pokazał, że radio pracuje bardzo dobrze, a nawet lepiej od wielu fabryk. Czułość odbiornika bez dodatkowych wzmacniaczy wynosiła 0,5uV, a IP3 z tego co sobie przypominam przekraczało +20dBm i to bardzo blisko kanału (dla 5kHz odstępu)
Te radia nie zostały pomyślane dla początkujących, ale dla tych, którzy elektroniką radiową zajmują się zawodowo !!!!!
Aby je dobrze uruchomić trzeba było posiadać generatory sygnałowe, analizator widma i parę innych rzeczy.
W dzisiejszych czasach, gdy wielu kolegów posiada NWT i wie jak się nim posłużyć sytuacja jest inna, ale też stanowczo odradzam zajmowanie się urządzeniami ABG jeśli ktoś jest początkujący, a nawet średnio zaawansowany. Poprawiałem też inne konstrukcje ABG, wszystkie miały niedopracowane płytki drukowane. Zastosowane w tych konstrukcjach rozwiązania rzeczywiście były odkrywcze i nowatorskie, dlatego bardzo nadawały się do dalszych przeróbek, ale tyklko dla ludzi spokojnych i o mocnych nerwach...

pozdrawiam
Henryk SP2JQR


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP2QCA - 19-04-2010 13:33

witam,

jestem w stanie zrozumieć pionierskie lata przedsiębiorczości ale schemat do wersji 931
(czy 936 - nie pamietam którą mam Smile) przyprawia o ... mdłości. Nie ma się pewności
czy linia biegnąca łączy się z danym punktem obwodu czy nie i jest narysowany ręcznie,
bez przesady chyba będzie jak pwoem że na kolanie.
Naprawdę nie rozumiem jak można było brać niemałe jak na tamte czasy pieniądze
i dostarczać z urządzeniem tak wykonany schemat. To już pokazuje nastawienie producenta
do klienta.
A przecież wystarczy ołówek i linijka i 2 wieczory - schemat byłby OK.
Dla osób samodzielnie składających - dyskwalifikacja kitu.

Swój Digital zakupiłem na allegro od Jacka SQ6.... nie podam znaku ale "dziękuję"
Ci Jacku - z opisem że to fajne radio. Jak zobaczyłem schemat - od razu wiedziałem
że zostałem oszukany (przez kol. Jacka - nie obwiniam producenta).
Swojego Digitala nigdy nie sprzedałem "dalej" - jak to niektórzy robią.
To że ja zostałem oszukany nie upoważnia mnie do oszukiwania innych - tak uważam.


pozdrowienia
Artur sp2qca


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - DR112 - 20-09-2010 14:10

Witam serdecznie wszystkich Kolegów.
Niestety zbyt późno znalazłem ten temat, już po tym jak z ogłoszenia kupiłem digitala 1000.
I teraz szukam kogoś, co by zechciał zrobić mu przegląd, bo ten trx ma humory takie jak by miał coś luźnego. Jednego dnia włączam i odbiornik pracuje poprawnie, a drugiego dnia pracuje jak by nie mógł się zdecydować, w której wstędze ma pracować.
W pierwszej chwili myślałem o nawiązaniu kontaktu z SP3ABG, ale czytając powyższe wypowiedzi zrezygnowałem z tego pomysłu.
Proszę o kontakt na PW.


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP2QBL - 07-12-2010 14:14

Witam. Mam digitala 942 z padniętym sterownikiem i poszukuję kogoś kto już sobie z tym tematem poradził.


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP2JQR - 01-01-2011 13:42

Zamieszczam tu pomiary dopasowania wejścia dbiornika Digitala 1000 dla porównywania z innymi TRXami. Ten mierzony egzemplarz podobno został zrobiony przez producenta...
Pomiar został wykonany w całym paśmie a jedynie znacznik pokazuje dopasowanie w paśmie które było w danym momencie załączone w TRXie. Na oko widać, że część filtrów stoi wogóle poza pasmami. Nie są one ani pasmowe ani oktawowe...
Pomiar jest robiony przez filtry pasmowe, a odczytujemy tłumienie odbicia ze znacznika ustawionego w poszczególnych obrazkach na dane załączone pasmo. Skala 10dB/dz
Czułość odbiornika Digitala 1000 to około 2uV na wszystkich pasmach podobnie.


RE: DIGITAL wg Piotra SP3ABG - SP9WTF - 07-05-2011 21:47

(20-09-2010 14:10)DR112 napisał(a):  W pierwszej chwili myślałem o nawiązaniu kontaktu z SP3ABG, ale czytając powyższe wypowiedzi zrezygnowałem z tego pomysłu.
Proszę o kontakt na PW.
Dziś się zarejestrowałem, więc na wstępie witam serdecznie wszystkich użytkowników tej witryny
Do rzeczy - chłopie, miałeś fart ze odpuściłeś ten mezalians . Ja od dnia 3ci styczeń 2000 roku ( dwutysięcznego) do dnia dzisiejszego tj. 7mego maja 2011 roku nie mam kupionego wcześniej za 700zł Digitala 942 , a także 360zł które zapłaciłem 25go stycznia pamietnego dwutysięcznego roku za "podstrojenie" owego TRXa.. wsio wsiąknęło bezpowrotnie u genialnego konstruktora sp3abg .