HomeMade
Odbiornik SQ3JPU - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Odbiorniki radiowe (/forum-77.html)
+--- Wątek: Odbiornik SQ3JPU (/thread-1547.html)Odbiornik SQ3JPU - SQ8NZD - 30-11-2012 20:09

Witam

http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content4&pa=showpage&pid=3

Ile ma mieć przekroju rdzeń powietrzny L1 i L2 ? I co nawijamy pierwsze, L2 na L1 ?


RE: Odbiornik SQ3JPU - SP4HKQ - 30-11-2012 20:44

Kolejność nawijania teoretycznie nie gra roli. Ze względów praktycznych najlepiej najpierw nawinąć uzwojenie co ma więcej zwoii ( nawijamy na gładkim rdzeniu). A jako drugie uzwojenie o mniejszej ilosci. Na rdzeń proponował bym długi rdzeń od LIBRY lub inny o średnicy zewnętrznej 6-7 mm z wewnętrznym rdzeniem do strojenia.


RE: Odbiornik SQ3JPU - SP2JQR - 30-11-2012 23:27

Jeśli cewka będzie miała wkręcany rdzeń to zwracam uwagę na jeden drobny, ale bardzo ważny szczegół, o którym pisałem już na tym forum.
Cewka o małej ilości zwojów zwana cewką sprzęgającą powinna być nawinięta z tej samej strony z której jest wkręcany rdzeń, czyli najczęściej od góry. Koniec przyłączony do masy lub zablokowany dla w.cz. powinien być od górnej strony cewki - odwrotnie niż na schemacie. Również koniec dużej cewki powinien mbyć przyłączony do masy od góry. Ogólna zasada to: mniejsze napięcie w.cz. od strony wkręcanego rdzenia. Jeśli jest kondensator rezonansowy po drodze to tam akurat wystąpi duże napięcie w.cz. i ten koniec powinien być oddalony od wkęcanego rdzenia, czyli w dole.
Takie rozwiązanie powoduje dobre i stałe sprzężenie obu cewek poprzez rdzeń, a masa od góry zmniejsza wpływ niemagnetycznego śrubokręta przy strojeniu cewki, zmniejsza też podatność na wzbudzenia w bardziej skomplikowanych układach. ( ten układ odbiorczy ze swojej natury pracuje na wzbudzeniu)


RE: Odbiornik SQ3JPU - SQ8NZD - 02-12-2012 18:14

Dziękuję Wam za pomoc. Pozdrawiam.