HomeMade
Wzmacniacz na KP904 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Wzmacniacze mocy (/forum-73.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz na KP904 (/thread-1367.html)Wzmacniacz na KP904 - SQ8NZD - 09-06-2012 5:54

Witam

Mam schemat/opis wzmacniacza na KF oparty na tranzystorze KP904. Szukam zamiennika. Proszę o pomoc.


RE: Wzmacniacz na KP904 - SP4HKQ - 09-06-2012 7:32

Zamiennika nie znajdziesz, ale czemu nie użyjesz oryginału? Ja dysponuję 1 egzemplarzem wersji o większym prądzie tz z literką A.


RE: Wzmacniacz na KP904 - SP2JQR - 10-06-2012 8:34

Schemat tego wzmacniacza jest bardzo mocno uproszczony. Tranzystor tego typu jest wyjątkowo wrażliwy na przepięcia - nie posiada żadnych wewnętrznych zabezpieczeń.
O ile pamiętam to te tranzystory są zmultiplikowaną wersją tranzystora KP902, chyba trzy sztuki połączone równolegle takich struktur siedzą w środku. To sprawia, że są one tak bardzo wrażliwe na przepięcia. Rosjanie potrafili rozbierać te tranzystory i usuwać jedną z uszkodzonych struktur, aby dalej je wykorzystywać z mniejszą mocą. Producent wymyślił te tranzystory do zastosowań w nadajnikach UKF na pasmo radiofoniczne 70MHz. Z tego powodu tranzystory te bardzo ładnie przenoszą całe pasmo KF, ale są chętne do pasożytniczych wzbudzeń podczas których powstają niszczące przepięcia.
Nie przewiduję, aby w tak prostym schemacie bez zabezpieczeń taki tranzystor długo popracował.
Na rosyjskim portalu można spotkać schematy z diodami zabezpieczającymi i te warte są naśladowania.
Zabezpieczyć należy zarówno bramkę jak i obwód drenu plus elementy antyparazytowe przeciwko wzbudzeniom na UKFie.
Kiedyś sam budowałem na nich wzmacniacze i to oczym piszę przećwiczyłem praktycznie. Jak już opanuje się niezawodność to sygnał SSB można mieć z tych tranzystorów bardzo wysokiej jakości.
Przykład zabezpieczenia tranzystora od strony drenu jest tu:
http://www.cqham.ru/pa_f.htm
Tego układu też nie polecam ze względu na brak zabezpieczenia bramki, brak regulacji polaryzacji oddzielnie dla każdego tranzystora - KP904 mają bardzo duże rozrzuty parametrów i ciężko je sparować. Brakuje też kompensacji tempperatury. Napięcie zasilania odrobinę za duże dałbym max 45V.
Rzeczy o których napisałem łatwo dorobić i uzyskamy wtedy właściwy schemat stabilnego i odpornego na zniszczenie wamacniacza.
(09-06-2012 5:54)SQ8NZD napisał(a):  Witam

Mam schemat/opis wzmacniacza na KF oparty na tranzystorze KP904. Szukam zamiennika. Proszę o pomoc.

Jak będziesz bardzo uparty, to możesz spróbować zastąpić KP904 trzema połączonymi równolegle IRF510. połączenie równoległe musi być wykonane ze sprzężeniem zwrotnym prądowym, czyli w żródło każdego IRF510 musisz dać rezystor o wartości od około 1 oma do 4,7oma. Bramki i dreny łączysz razem. Tranzystory muszą być dobrane na taki sam próg odcięcia.
Do badania progu odcięcia przyjmujesz prąd 1mA.
Trzeba też pamiętać o innym dopasowaniu IRF510. Maksymalne napięcie zmienne w piku jakie może wystąpić na jego bramce to 3,5V. Dla tranzystora KP904 wynosi ono kilkanaście woltów. Zastosowanie dość dużych rezystorów w źródłach IRF510 podwyższa wartość napięcia zmiennego potrzebnego do sterowania układu wzmacniacza i w takiej konfiguracji parametry są bliższe orginałowi, z tąd moje wskazanie jest bardziej na tą wyższą wartość opornika. Moc rezystorów 3W. Pomimo wyższej wartości napięcia sterującego może zajść potrzeba zastosowania dodatkowo transformatora dopasowującego na wejściu o przekładni omowej 4:1. Rezystor obciążenia, który występuje w bramce powinien mieć wtedy wartość około 12 omów.
Napięcie zasilania całego układu powinno wynosić około 45V. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że do układu zasilania bramki należałoby wprowadzić kompensację temperatury. Zważywszy jednak, że w źródłach są dość dużej wartości rezystory dające silne sprzężenie prądowe ten problem w tym przypadku nie powinien mieć dużego znaczenia i układ stabilizacji bramki można pominąć stosując nieco zmodyfikowany układ oryginalny - z dostosowanym napięciem tak, aby prąd spoczynkowy całości wynosił około 100 mA.


RE: Wzmacniacz na KP904 - SP9MQH - 10-06-2012 13:27

Witam
W miesięczniku QTC nr 9/93 był opisany wzmacniacz na tranzystorach KP904A
w układzie przecisobnym.Wykonałem go z drobnymi zmianami ( zabezpieczenie
przepięciowe trazystorów, zmniejszyłem napięcie zasilania). Wzmacniacz ten pracował bardzo stabilnie z małym poziomem zniekształceń i harmonicznych z dużą tolerancją w stosunku do obciążenia.Przez dobre kilkanaście lat sterował PA
na GU34B.
Pozdrawiam


RE: Wzmacniacz na KP904 - SP2JQR - 28-06-2012 15:33

Jeszcze jeden opis i schemat zbudowany pierwotnie na tranzystorach KP904, a potem zmodernizowany na IRF630.
http://qrx.narod.ru/arhn/us_kv.html