HomeMade
Antena T2FD - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: Antena T2FD (/thread-1362.html)Antena T2FD - SP1CWL - 04-06-2012 10:15

Chciałbym zawiesić taką antenę i prosiłbym o opinię kolegów którzy taką antenę wykonali i na niej pracowali.Pozdrawiam Stanisław SP1CWL


RE: Antena T2FD - SP5AQT - 04-06-2012 13:55

Witam
Ponieważ mam na swojej działce mało miejsca kilka lat temu eksperymentowałem z podobną anteną wg W3HH który zmodernizował zasilanie . Zawieszona była pod kątem do ziemi jeden koniec na wysokości 2.5m a drugi do masztu 14m. Jak każda antena z falą bieżąca wymaga skrzynki antenowej ale i tak w paśmie 14 i 18 MHz nie mogłem jej dopasować, za duże straty były na rezystorze zamykającym pętlę anteny. Rezystor miał moc 20 W i wykonany był z 10 szt rezystorów MŁT 2 W po dłuższej pracy na 14 palił się. Pracowałem z mocą ~200W out. Ponieważ zasilanie anteny drabinką jest kłopotliwe bo wymaga skrzynki symetrycznej skorzystałem z opracowania W3HH. Zasilanie tej anteny było wykonane kablem współosiowym poprzez transformator 1:6. Co do osiągnięć na tej antenie to nie wypowiadam się bo nie miałem wtedy żadnej innej anteny.
http://f6gwo.fr/w3hh.htm
Taką antenę powieszoną poziomo widzę ze swojego okna na 11 piętrowym budynku ale nie mam żadnego kontaktu z tym kolegą.
VY 73 Roman SP5AQT


RE: Antena T2FD - SP1CWL - 04-06-2012 18:12

Witam
dziękuję za opinię,wnikliwie szukałem wszelkich informacji na temat tej anteny i wyczytałem że moc opornika powinna wynosić min 30% mocy dostarczonej do anteny
ale to na marginesie .Potrzebna mi jest antena począwszy od 80m i to że jak jest powieszona pod kątem to jest jako dookólna ,ale martwi mnie tak duża moc wydzielana na oporniku.Zasilanie drabinką nie jest problemem ,bo powiesiłem dipol Nadienienki zasilany drabinką ,ale on pracuje tylko do 40m i w tym jest problem.
Pozdrawiam Stanisław SP1CWL


RE: Antena T2FD - SP9MTV - 18-09-2012 11:12

Też zastanawiam się nad wypróbowaniem tej anteny. Obecnie posiadam W3DZZ i jestem z niej zadowolony ale chciałbym spróbować także czegoś innego, dla porównania. Myślę że z tą mocą traconą na rezystorze to trochę się demonizuje. Owszem o ile kłopotem jest samo zdobycie czy wykonanie rezystora odpowiedniej mocy to samo tracenie mocy nie powinno nas dziwić. Wszak antena kompromisowa o zysku w stosunku do izotropowej w najgorszym przypadku -8dBi a w najlepszym -3dBi w zależności od pasma na jakim ją używamy, ale różnych anten kompromisowych krótkofalowcy używają przecież na pęczki a nawet więcej i nikogo nie dziwi fakt że antena kompromisowa ma ujemny zysk w stosunku do izotropowej. Mało tego, antena T2FD wśród kompromisowych anten wcale nie jest najgorszą anteną.
Tak z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć jaki zysk na poszczególnych pasmach posiada np. R7 Cushcraft. Napisali w manualu dumnie 3dBi, ale śmiem twierdzić że to dla 10m a na 40m jest o wiele wiele gorzej. No bo jakim cudem antena o krótszej fizycznej długości ma być lepsza niż inna sporo dłuższa antena odpowiednio oczywiście dopasowana i w rezonansie.


Marek


RE: Antena T2FD - SP5BMP - 18-09-2012 17:54

Kilka lat temu zbudowałem antenę T2FD zasilaną kablem koncentrycznym poprzez balun. Wykorzystywana była do pracy przez stację nie amatorską i na różnych częstotliwościach KF. Po kilku miesiącach użytkownik powiedział mi, że jest bardzo zadowolony z działania tej anteny. Proponuję kolegom spróbować ją zmontować. Sam też noszę się z zamiarem powieszenia jej na wyższe pasma. Opracowanie stare, bo z 1940 roku, ale dipol jeszcze starsze ma korzenie a używany go do dzisiaj. Pozdrawiam, Janusz.


RE: Antena T2FD - SP2JQR - 19-09-2012 11:50

Kiedyś też próbowałem tą antenę. Rezystor, aby się nie palił musi mieć moc co najmniej 30% mocy doprowadzonej do anteny, a lepiej jeszcze więcej.
Antena idealna do odbioru, znacznie cichsza pod względem zakłóceń od zwykłego dipola. Przy nadawaniu oczywiste straty i mniejsze promieniowanie - ale coś za coś, anena jest szerokopasmowa.


RE: Antena T2FD - SP3RAF - 19-09-2012 20:12

Cześć Koledzy,

to ja też się pochwalę. Kiedyś, jakieś kilka lat temu, również "popełniłem" antenę T2FD. Mam podobne wnioski jak Heniu SP2JQR. Do odbioru naprawdę fajnie się nadaje, a do nadawania już znacznie gorzej. Chyba, że opornik ma moc taką, o jakiej napisał Henryk (i rozmaita literatura w tym temacie również) i pod warunkiem, że "popchniemy" tę antenę mocą rzędu 100W lub więcej. Dopiero wtedy, i owszem, będzie skuteczna także nadawczo.

73! de Robert SP3RAF

PS Dociekliwi Koledzy czasem mnie pytają czy ja mam coś wspólnego z Henrykiem? To dlatego, że często się zgadzamy w naszych wypowiedziach. Odpowiadam i wyjasniam: znamy się z eteru i z tego Forum. Jeżeli ktoś napisze coś mądrego i jest to poparte solidną praktyką, to trudno abym się z nim nie zgodził.


RE: Antena T2FD - SP2JQR - 21-09-2012 8:49

Technika ze swojej natury jest apolityczna i neutralna. Żadne komitywy i mafijne zależności nie mają na nią wpływu,
...no może z wyjątkiem wojskowych wynalazków, które początkowo zawsze są tajne, ale i tak w końcu trafiają do masowego cywila...
P.S
Z tego ostatniego powodu mamy na dany moment ogólny dostęp tylko do części wiedzy...