HomeMade
ARW do antka - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: ARW do antka (/thread-1156.html)ARW do antka - SP9MRN - 11-01-2012 17:07

Ponieważ wyciągnąłem z piwnicy rozgrzebanego Antka, którego postanowiłem odpalić dla znajomego nasłuchowca jako RX - a potem też jako TRX to dokonałem kilku szybkich przeróbek.
1. zrezygnowałem z całego układu ścieżek "powyżej" NE - czyli tam gdzie nadajnik i wejście RX
2. zamiast obecnego filtru wsadziłem pp9 wraz z dwoma dopasowującymi lnetworkami
3. obwody wejściowe zrobiłem tak jak w "homodynie MRNa" (sp-qrp) - na manhatan, na dodatkowej płytce
4. dołożyłem ARW wg JQRa, zrobiłem do niej PCB i wsadziłem na kanapkę nad wzmacniaczem mcz
5. przesunąłem VFO, strojenie varicapem
6. Odczyt wg DYLa

ARW działa świetnie, muszę tylko zmienić troszkę czasy, bo w przypadku RXa dla nasłuchowca ma troszkę za długi czas powrotu - i w przypadku dużej różnicy w poziomie sygnału jest za wolna i ucina początek korespondenta. Oczywiście w TRX to jest bez większego znaczenia.
Dzięki Henryku za to rozwiązanie.

Plik PCB w LAY jako załącznik. scalak, tranzystory i kilka elementów jest przewlekane - reszta smd - ale lutowanie jest łatwiutkie - akurat jako szkółka dla tych do się boją.

Jeszcze dzisiaj poprawiłem punkty wejścia i wyjścia, więc pasują w otworki po zworce przy potencjometrze m.cz. Zasilanie lutuje się do zworki zasilania. montaż na szpilkach z odzysku z oporników.

73
MAc


RE: ARW do antka - SQ9RZI - 11-01-2012 22:11

Tak przy okazji tematu ARW: komuś z Was udało się może uruchomić moduł do Bartka, opisywany w "Konstrukcjach krótkofalarskich dla początkujących"? Bo mi tego modułu nie udało się zmusić do działania - ani śladu automatyki, wskaźnik S-Metera ani drgnie. Znam przynajmniej jedną osobę, która wspominała o podobnych problemach z tym układem...


RE: ARW do antka - SP2JQR - 12-01-2012 11:45

Zamieszczam pierwotną wersję schematu ARW wraz z opisem zasady działania.
Układ może być zastosowany do dowolnego TRXa z wzmocnieniem w głównej części przeniesionym do toru m.cz.
Pamiętać jednak należy, że układ ten dodaje dodatkowego wzmocnienia i w związku z tym w większości konstrukcji wymaga poprawienia układów blokowania sygnału, a także zmiany prowadzenia ścieżek mas - niektóre ścieżki należy przeciąć oraz w niektórych miejscach masy należy połączyć dodatkowymi mostkami. Należy uważnie przeczytać opis i w przeciwieństwie do AVT zastosować... !!!.


RE: ARW do antka - SP9MRN - 12-01-2012 12:29

super. Nie chciałem zamieszczać schematu, bo to w końcu Twój projekt, ale świetnie, że jest w komplecie.

Ja tylko dodam, że na PCB nie ma wzmacniacza do Smetra. Po prostu uznałem go w tym przypadku za niepotrzebną zabawkę. Jak ktoś chce, to oczywiście niech sobie dorysuje :-).

W Antku RX wymieniłem 741 w preampie na tl071 (co nie poprawiło właściwości szumowych, za to wzrosło moje samopoczucie) i zmniejszyłem wzmocnienie lm386.
Dodatkowo dodałem regulowany tłumik, bo 612 bez tłumika radzi sobie kiepsko.

MAc

UWAGA
Masa PCB ARW jest podłączona szpilką po zewnętrznej krawędzi płytki ARW i ANTKA. Nie zrobiłem otworków dla szpilki w obrysie pcb.


RE: ARW do antka - SP2JQR - 12-01-2012 13:42

Wielkie dzięki za zaprojektowanie płytki. Mam nadzieję, że wielu kolegów dzieki temu skorzysta. Nie oglądałem projektu, ale wierzę że jest dobry skoro działa.
Cieszyłbym się bardzo gdyby ktoś się znalazł i zaprojektował nową płytkę do SP5WW z moimi poprawkami. Kilku kolegów zasygnalizowało, że działa to dobrze, ale mam wrażenie, że koledzy się przerazili moimi kilkoma uwagami co do już zaprezentowanych wstępnych projektów. Koledzy nie zrażajcie się. W każdym projekcie, a szczególnie w projekcie płytki drukowanej zawsze jest coś do poprawienia, wspólnym wysiłkiem można zrobić bardzo dobry projekt. Na robienie tego od początku do końca w tej chwili zupełnie nie mam czasu, ale na wymianę wzajemną uwag czas się znajdzie.