Witam...
Nie robiłem takiego doświadczenia lecz postanowiłem wykonać symulację
w 4NEC2
)) .
Założenia:
1.Antena prosty Vertical na 40m
2. Wysokość zawieszenia nad realną ziemią 1m.
3. Symulacje dla "oryginału" pochylenia końca Verticala w płaszczyźnie Z o 3 i 5m
w stosunku do oryginału.
Oryginał:
Z 35.8 -j2.24
F/B 0.0 dB
SWR 1.4
Pochylenie o 3m:
Z 38.2 + j26.1
F/B 0.62dB
SWR 1.9
Pochylenie o 5m:
Z 43.0 + 74.1
F/B 3.18dB
SWR 4.34
Można by się pobawić jeszcze z SWR-em
)) ale to tak na szybko.
Myślę że scrinn-y wyjaśnią wszystko.
Dodałem jeszcze jeden screen , jak widać przy pochyleniu GP "zaczyna datkowo promieniować w określonym kierunku "do tyłu".Co było do przewidzenia rezonans poleciał w dół o 500kHz.Związane to jest z pojawieniem się dodatkowej składowej pojemności do ziemi czyli w tym wypadku skracamy element promieniujący niestety kosztem pogorszenia sprawności anteny .
Wskazówka dla Kolegów pracujących /P np.. z okolic gdzie jest rzeka (inna konduktancja) w określonym kierunku i paśmie można uzyskać przyrost wzmocnienia takiego vertikala tylko trzeba wiedzieć gdzie go postawić ~2F 3F od brzegu.Efekt gwarantowany!!!.
Widziałem tylko anteny jednej z DX-pedycji w której operatorzy skorzystali z tego efektu odchylając o kąt ~15 stopni sfazowane 2xTitanex-y w stosunku do wody morskiej , ale ONI widać wiedzieli co robią.
Są to czyste symulacje ...lecz dają wgląd jak to może być
)) owszem należy
uwzględnić wszelkie przedmioty w "strefie zero"... i dlatego potrzebne jest w każdym przypadku zamodelować przynajmniej 2-3 strefy od anteny i tutaj ujawnia się przewaga 4NEC2 na innym softem np... EZNEC
))
Pozdrawiam de Robert VY 73 !!!.
(19-08-2011 23:11)SP6AKI napisał(a): Interesuje mnie skutek odchylenia od pionu całej anteny typu np 1/4L vertical z systemem przeciwwag. Jak zmieni się jej charakterystyka promieniowania, w szczególności na kierunku pochylenia?
Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?