(27-03-2023 19:28)SP7EZG napisał(a): Zamieniam się w słuch, w mojej ocenie jest to na tyle proste i bezbolesne, że w ramach odpoczynku po pracy zawsze warto to zbudować.
rozwiązaniu PA2HKR, na które powołuje się SP6LB sprawa wygląda tożsamo.
......
Ponieważ zostałem wywołany do tablicy wyjasniam.
Filtry reaktancyjne powinny pracować w warunkach dopasowania falowego tzn. przy obciążeniu filtra impedancją charakterystyczną. Impedancja charakterystyczna filtru zależy od stosunku L do C.
Poniżej interesujący fragment schematu:
Widac, że filtr nie jest właściwie obciążony. Nie wiadomo jaka jest oporność wyjściowa wzmacniacza i nie wiadomo jaka jest impedancja wejściowa mosfeta pełniącego funkcję mieszacza. W tym przypadku, z niewielkim błędem można przyjąć, że filtr z tej strony pracuje bez obciążenia.
Takie filtry jak na schemacie, mają zwykle Z w granicach kilka do kilkunastu kiloomów. Żeby pracował poprawnie tj, z zaprojektowanym kształtem charakterystyki (przebieg zboczy, tłumienie w paśmie i poza pasmem, kształt charakterystyki w paśmie przenoszenia) musi być on obciążony jak wspomniałem wcześniej. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, filtr będzie miał zniekształconą niekorygowalnie charakterystykę. Czasami udaje sie uzyskać jej kształt zbliżony do poprawnego ale nigdy taki jaki mógłby być przy poprawnym dopasowaniu.
Btw. rozumiem, że AHT w swoim czasie prezentował co było możliwe do realizacji najprostszymi środkami, ale to było 40 lat temu i czas najwyższy takie i podobne publikacje odłożyć na półkę i raczej do nich nie zaglądać...