Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MAS - urządzenia Minimal Art Session
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,189
Dołączył: 02-07-2010
Post: #111
RE: MAS - urządzenia Minimal Art Session
W MAS trzeba mieć dobre ucho, dekoder nie da rady. Ja na dodatek mam w uszach coraz lepszy filtr biologiczny m.cz. do CW :-) A co do Shift to niekoniecznie trzeba mieć stałą wartość - wystarczy możliwość podregulowania. W moim ulubionym "Chojnackim" mam wyskalowany potencjometr który ustawiam w zależności w której części pasma jestem. Ponadto... W MAS shift nie ma znaczenia, słuchać trzeba maksymalnie szeroko, odstęp nawet >2khz jest bardzo częsty. Większym problemem jest płynięcie nadajnika korespondenta, trzeba mieć na swojej skali możliwość zaznaczenia gdzie nadajesz, kręcić za uciekającym, a potem szybki powrót na swoje miejsce. Zdarzyło mi się mieć problemy z odbiorem ostatniej litery sufiksu. Mój plan na MAS: İmage Od 2021 w trakcie realizacji
I jeszcze na temat regulaminu.... Jest nieuczciwy moim zadaniem, bo zezwala na punktowane QSO ze stacjami nie biorącymi udziału w MAS. Przez 6 godzin to ja zrobię na 5 watach 300 normalnych łączności, ale tylko 10 z MASowcami. I to jeszcze gdy nie będę wołał "CQ MAS", bo na takie zawołanie nikt nie odpowiada. Jaki to ma sens?
Jakiś jest - potem fajnie sie przegląda schematy urządzeń na których pracowali uczestnicy.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-04-2023 10:41 przez SQ9RFC.)
05-04-2023 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 485
Dołączył: 13-01-2015
Post: #112
RE: MAS - urządzenia Minimal Art Session
Dla mnie osobiście MAS to wyzwanie konstrukcyjne. Od początku moim założeniem było przygotowanie nowych urządzeń na każdy rok do kolejnych grup klasyfikacyjnych. Startowałem już w dwóch edycjach MAS w dwóch kategoriach klasyfikacyjnych: I (dwa odrębne TRX 80m i 40m), II (TX lampowy na 80m i 40m) , w tym roku w kategorii III (dwa odrębne trx na 80m i 40m). U mnie konkurs to "walka" z samym sobą, czyli ze swoją konstrukcją, a nie z konkurentami. Same łączności w konkursie MAS to tylko ostateczne sprawdzenie funkcjonowania konstrukcji.
Jest pewna trudność w łącznościach związana z uproszczeniami konstrukcji np. z tym shift. Wg. mnie niekoniecznie trzeba iść w zupełną minimalizację elementów, można przetestować jakieś ciekawe nietypowe rozwiązania. Jeżeli ma bardzo prostym trx zrobi się mało łączności (kilka) to przelicznik wyniku niewiele poprawi wynik końcowy.
Duża frajda jest w projektowaniu i testowaniu samego urządzenia, a nie tylko w łącznościach w MAS. Ja sporo czasu spędziłem na testach VXO na rezonatorach 7.030, tak by uzyskać i w miarę szerokie przeciąganie rezonatorów i odpowiedni shift, co nie jest takie proste. Odpowiedni układ shift uzyskałem dopiero stosując kondensator zmienny typu agregat wykorzystując jego trzy sekcje i nietypowy układ przestrajania. Kondensator shift w VXO musi również zmieniać pojemność wraz ze zamianą pojemności głównego kondensatora, wtedy uzyska się w miarę równy sift w VXO. Natomiast część 14 pF agregatu poprawia liniowość i zakres przestrajania. Jak widać nie jest to tak, że do shifi to tylko będziemy dołączać dodatkowy kondensator i temat załatwiony jak jest w większości dostępnych schematów. Dla osiągania takich rozwiązań warto właśnie brać udział w MAS. W załączeniu fragment schematu tegorocznego TRX VXO na 40m. Na 80m stosuję z powodzeniem VFO co daje dowolnie szerokie przestrajanie i prosty shift w takim przypadku już tylko małej pojemności dołączany kondensator.
Co do regulaminu to jest tak, że można robić QSO z innymi stacjami niż z MAS i nie jest to takie złe, bo niestety stacji MAS nie jest dużo. QSO z MAS-ami wychodzi do maksymalnie kilkanaście na pasmie i to głownie stacje DL. Zawody trwają po kilka godzin na 80m i 40m więc było by bardzo nudno gdyby tylko można było robić QSO z MAS. Między innymi dlatego na 80m robię VFO by można było zrobić inne łączności niż tylko na częstotliwości QRP.
W tym roku wyczerpują się dla mnie kategorie klasyfikacyjne, zobaczymy co dalej, czy będzie ochota kontynuować temat.
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-04-2023 10:44 przez SP9LVZ.)
07-04-2023 10:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 485
Dołączył: 13-01-2015
Post: #113
RE: MAS - urządzenia Minimal Art Session
W dniu dzisiejszym, to jest 18 maja 2023 odbędzie się kolejna sesja konkursu MAS w eterze. Pasmo 40m od 16.00-22.00 cz. lok, pasmo 80m od 18.00-24.00 cz. lok. Jeśli ktoś by chciał wesprzeć łącznościami grupę naszych stacji, to zapraszamy do QSO (nie trzeba startować w konkursie). Stratujemy na trx-ach własnego projektu i wykonania.
SP9LVZ, SP9MX, SO6K. Być może jeszcze ktoś z SP dołączy.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-05-2023 11:41 przez SP9LVZ.)
18-05-2023 11:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości