Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
Jakiś czas temu z nudów skleciłem prosty tranzystorowy odbiornik reakcyjny. Początkowo nawinąłem antenę ferrytową zgodnie z opisem (na fale średnie). Odbiór zagranicznych stacji był jednak dosyć słaby (a u nas jak wiadomo prawie nic tam nie nadaje). Ile zwojów powinny mieć poszczególne uzwojenia, żeby radio odbierało zakres fal długich, w tym 225 kHz? Cewka obwodu rezonansowego to nie problem - z doświadczenia wiem, że zwykle dawało się 150-300 zwojów (w zależności od maksymalnej pojemności kondensatora zmiennego). Jednak co z pozostałymi uzwojeniami - antenowym i reakcją?
Ktoś może pomóc?
15-09-2010 10:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #2
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
czesc,

autor pisze:

This set can be made to operate on lower frequencies by adding turns to each winding on the ferrite rod and parallelling all gangs of the tuning capacitor used. Gradually add turns until stations in the bottom end of the AM broadcast band (530 - 700 kHz) are at the top end of the receiver's tuning range. The main reason why one would wish to do this is to receive the aircraft beacons in the 200 to 500 kHz band and to experiment with receiving the low frequency tests from Tasmania on 177 kHz.

czyli:
stopniowo dodawaj zwoje
dodaj równolegle kondensatory do tych zmiennych (ja bym dał tyle samo co max pojemnosc kondensatora zmiennego)

do tej cewki sprzegającej to ja "na oko" dodałbym ze 4-5 zwoi


pozdrowienia
Artur sp2qca
15-09-2010 10:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #3
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
Akurat ilość zwojów cewki obwodu rezonansowego nie stanowi problemu. Z doświadczenia wiem, że dawało się około 300, gdy cewka miała współpracować z kondensatorem zmiennym odbiornika turystycznego (pojemność około 150-180 pF). Gdy kondensator był większy (400-600 pF) zwojów było mniej (jakieś 150 pF).

Mi chodzi właśnie o te dwa pozostałe uzwojenia - antenowe i reakcyjne. Ile zwojów powinny mieć w zależności od tego, ile ma ich cewka obwodu rezonansowego?
15-09-2010 10:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #4
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
Czesc,

tego niestety nie wiem.
Ale może tak:

1.Cewka od anteny.

Policz (albo zmierz) jaka jest indukcyjność tej cewki. Ze wzoru

Xl = 2 * 3,14 * f * L

wyznacz reaktancję indukcyjną dla środka zakresu obecnego (1MHz ?)

Załóż że impedancja anteny będzie taka sama dla zekresu fal długich, wylicz L a z tego liczbę zwoi. To założenie jest troche może zbytnim uproszczeniem ale nie mam innego pomysłu.

Cewka do sprzeżenia reakcji - to już podałem na tzw. "wyczucie".
Dla wyższych zakresów KF ta cewka ma kilka zwoi - dla długich dodanie ok. 5 to nie będzie za dużo, być może za mało ale nie wiem dokładnie jak to dobrać. Pewnie by pomogły stare materiały np. z archiwum młodego technika - tam były odbiorniki rekacyjne na fale długie.

pozdrowienia
Artur sp2qca
15-09-2010 13:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #5
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
Nie mam niestety miernika indukcyjności. Co do liczenia to też jakoś nigdy nie udało mi się dojść do tego, jak się przelicza ilość i średnicę zwojów na indukcyjność. Poza tym nie znam dokładnej przenikalności magnetycznej rdzenia. Jak mówiłem - cewki obwodów rezonansowych zawsze nawijałem "na oko" - dokładniej wstrajało się w pasmo dobierając C i przesuwając uzwojenie po rdzeniu. Teraz chciałbym tylko wiedzieć jak wyznaczyć ilość zwojów w pozostałych uzwojeniach.

"Młody Technik" chyba nie pomoże. W czasach, gdy zamieszczano tam projekty odbiorników reakcyjnych (a widziałem chyba wszystkie z ich archiwum) nie stosowało się anten ferrytowych, a zwykłe cewki na preszpanowych lub tekturowych karkasach. Nie spotkałem się taż z jakąkolwiek informacją na temat zależności ilości zwojów jednego i drugiego uzwojenia. Po prostu informacja "nawiń x i y zwojów".
15-09-2010 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #6
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
Moja rada:
1. Cewkę reakcji zewrzyj i narazie zdejmij z rdzenia,
2. Nawiń tyle zwojów cewki rezonansowej aby Warszawa I pierwsza wypadła w tym położeniu kondensatora, który wynika z zakresu przestrajania fal długich (mniej więcej),
3.Dobierz liczbę zwojów i położenie cewki sprzęgającej na rdzeniu na maksymalną siłe głosu,
4. Spróbuj właczyć cewkę sprzegającą i nie ruszając pozostałych, doprowadź do wzbudzenia się układu, poznasz to po pojawiającym się gwiździe,
5. tak dobieraj liczbę zwojów i sprzężenie aby punkt pojawiania się gwizdu był łagodny i nie wymagał dostrajania stacji.
Powodzenia.
15-09-2010 16:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #7
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
Tylko kolega musi chyba trochę zaczekać z odsłuchami bo o ile wiem Warszawa jeden na 225kHz remontuje nadajnik i trochę jej nie będzie na falach długich.
16-09-2010 20:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #8
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
(16-09-2010 20:34)SP6-01-396 napisał(a):  Tylko kolega musi chyba trochę zaczekać z odsłuchami bo o ile wiem Warszawa jeden na 225kHz remontuje nadajnik i trochę jej nie będzie na falach długich.

Tak, wiem. Chociaż to nie jest aż taki problem, ponieważ u mnie akurat dość dobrze odbiera również Cesky Rozhlas 1. Słychać też jakąś stację niemiecką, a wieczorami kilka innych (język rosyjski, czasem francuski i angielski). Mówię o prostych, własnoręcznie skleconych odbiornikach o bezpośrednim wzmocnieniu. Wink

A PR1 ma wrócić na częstotliwość 225 kHz 26 września.
16-09-2010 22:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5SAI Offline
Andrzej
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 24-03-2010
Post: #9
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
(16-09-2010 20:34)SP6-01-396 napisał(a):  Tylko kolega musi chyba trochę zaczekać z odsłuchami bo o ile wiem Warszawa jeden na 225kHz remontuje nadajnik i trochę jej nie będzie na falach długich.

Gdzie doszliśmy, nie ma już żadnego nadajnika zapasowego? Swoją drogą to właśnie opracowałem ćwiczenie dla uczniów ze szkół z Mazowsza, mają budować radio na PR1, jedyny silny program na długich falach. To by mi nieźle pokrzyżowało plany, jeśli zaczną znowu konserwować, a dzieciaki przyjadą na ćwiczenie. Dzięki za informacje, przygotuję się na taką ewentualność. To co ? może jakaś antena ramowa i TX lokalnie załatwi sprawę w czterech salach ćwiczeń ?

Pozdrawiam Andrzej SP5SAi
( SP5 Stanisław Adam Irena )
16-09-2010 22:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #10
RE: Przewinięcie anteny ferrytowej ze śrenich na długie
(16-09-2010 22:07)SP5SAi napisał(a):  Gdzie doszliśmy, nie ma już żadnego nadajnika zapasowego?

Nadawania z Raszyna na częstotliwości 198 kHz zaprzestano rok temu. Wcześniej, w przypadku konieczności wyłączenia nadajnika w Solcu Kujawskim właśnie ta stacja podejmowała pracę na częstotliwości 225 kHz. AFAIK urządzenia co prawda nie zostały zdemontowane i istnieje możliwość ich ponownego uruchomienia. Polskie Radio zapewne stwierdziło, iż koszt ponownego rozkręcania aparatury w Raszynie jest za wysoki, gdy po niecałych dwóch tygodniach sytuacja wróci do normy. Uznano zapewne, że do tej pory wystarczą lokalne nadajniki UKF, retransmitujące PR1.


Cytat:Swoją drogą to właśnie opracowałem ćwiczenie dla uczniów ze szkół z Mazowsza, mają budować radio na PR1, jedyny silny program na długich falach. To by mi nieźle pokrzyżowało plany, jeśli zaczną znowu konserwować, a dzieciaki przyjadą na ćwiczenie.

A kiedy mają się odbywać te ćwiczenia? Jeśli po 26 września, to (mam nadzieję) już nie powinno być problemów.

Cytat:Dzięki za informacje, przygotuję się na taką ewentualność. To co ? może jakaś antena ramowa i TX lokalnie załatwi sprawę w czterech salach ćwiczeń ?

A jaki rodzaj odbiornika mieli budować uczniowie. To był jakiś konkretny projekt? Zawsze można nieco zmienić założenia i pokazać im np. prosty odbiornik superreakcyjny do odbioru stacji UKF, tudzież jakąś homodynę na pasma amatorskie. Wink
18-09-2010 9:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości