Ankieta: Jak antenę pionową byś zakupił(a)
BUTTERNUT HF-6V
BUTTERNUT HF-9V
DIAMOND CP-6
DIAMOND KV-5
FRITZEL GPA-50
HY-GAIN AV-18AVQ II
HY-GAIN AV-18HT
HY-GAIN AV-18VS
HY-GAIN DX-88
MJF-1798
MJF-2990
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena pionowa
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #1
Antena pionowa
Powoli szykuje się do zakupu anteny bazowej i prawdopodobnie bedzie to jedna z anten pionowych.

Ukształtowanie moje terenu (działki) jest mało korzystne dla dipola, delty lub innej anteny poziomej.

Od brzegu dachu do dajdalczego drzewa na ogrodzie jest tylko 28m, tak że przy pół-falowym dipolu jeden z ramieni bedzie w powietrzu, a drugi nad dachem, czyli blisko gruntu.

Oczywiście, mógłbym skorzystać z któryś ze skracanych lub wielezakresowych rozwiązań, ale ich parametry są gorsze, stad chyba bedzie to pionowa.

Obecnie zastanawiam się nad kupienie DIAMOND CP-6 lub BUTTERNUT HF-9F.

Jak są Wasz dosiadczenie z tymi antenami, co o nich myślicie, może inna antena inny peoducent

Mam nadzieje, że tym wątkie zapoczątkuję szerszą dyskusję na temat anten pionowych.
24-07-2010 10:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ2GXO Offline
Marek

Liczba postów: 7
Dołączył: 18-09-2009
Post: #2
RE: Antena pionowa
Jeśli interesuje cię pasmo 80m, to trzymaj się z dala od wielopasmowych anten pionowych. Mają znikomą skuteczność na dolnych pasmach.
28m w wolnej przestrzeni to przyzwoita odległość.
Anteny drutowe będą w tej sytuacji bardziej skuteczne i tańsze.
Ja wieszałbym w takiej sytuacji dipole lub deltę.
Jeśli nawet część anteny będzie wisiała nisko nad dachem, to i tak będzie będzie ona lepiej pracować niż krótka antena pionowa.

73,
Marek SQ2GXO
28-07-2010 13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HM_DIPOL Offline
Heniek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 27-04-2010
Post: #3
RE: Antena pionowa
Brakuje mi w tym zestawieniu anteny GP-7 od Waldka SP7GXP z Radomia. Na 80, 40m zdecywanie anteny drutowe: dipol, Inv_V, G5RV, kwadrat, longwire, zawsze coś uda się upchnąć, szczególnie na działce.

PS. Szczegóły o antenie na stronie Waldka, opinie w necie, niezła na blok, zajmuje mało miejsca a sąsiedzi myślą że to antenka od CB.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-08-2010 20:59 przez HM_DIPOL.)
06-08-2010 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #4
RE: Antena pionowa
Hmm, no właśnie rozglądałem się za anteną z Radomia, ale nie wiedziałem dokładnie się nazywał, nie mówiąc już o tym że nie wiem nawet jak firma się nazywa.

Reasumując zdanie kolegów lepiej kupić nawet skrócony dipol lub jakąś antena drabinkową wielopasmową niż pionową. Sadziłem, że jednak lepiej mieć pionową, ale wiedzę że koledzy z doświadczenia proponują inaczej,

Swoją drogą pewnie zaopatrzę się i tak w antenę pionową, ale zrobię to z Ciekawości i jaką alternatywną antenę (i nie zakupię tak drogiego modelu)
07-08-2010 19:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #5
RE: Antena pionowa
(07-08-2010 19:54)SQ6OXK napisał(a):  Hmm, no właśnie rozglądałem się za anteną z Radomia, ale nie wiedziałem dokładnie się nazywał, nie mówiąc już o tym że nie wiem nawet jak firma się nazywa.

Reasumując zdanie kolegów lepiej kupić nawet skrócony dipol lub jakąś antena drabinkową wielopasmową niż pionową. Sadziłem, że jednak lepiej mieć pionową, ale wiedzę że koledzy z doświadczenia proponują inaczej,

Swoją drogą pewnie zaopatrzę się i tak w antenę pionową, ale zrobię to z Ciekawości i jaką alternatywną antenę (i nie zakupię tak drogiego modelu)
Czesc Paweł...
Niewiem czy rozwiazales juz temat anten....
W 2009 szukalem w miare skutecznej anteny pionowej na wyjazd do SM.
Wykonalem cos takiego http://www.yl3bu.lv/technical/antennas/d..._18_21_mhz i bylem mile zaskoczony jej praca praktycznie z poziomu ziemi( 70cm na ziemia).Jezeli gdzies jade to zawsze jest jako niezawodna i oczywiscie kozystam z niej.Mozna oczywiscie postawic ja jako stacjonarna.
Polecam , za male pieniadze.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-11-2010 19:11 przez SP8RHP.)
10-11-2010 19:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #6
RE: Antena pionowa
:-) a może pomyśl o:
- dłuuuga wędka 10 metrowa
- nawinięta spirala ( wiesz o co chodzi )
- drugi drut prosto równolegle do spirali
- przeciwwaga ( przeciwwagi )
- eATU

.... a wiesz dlaczego to proponuje .... ???
10-11-2010 21:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #7
RE: Antena pionowa
Hej hej Robercie, trochę dużo trapów, ale może warto sprawdzić tą konstrukcje. Może w chwili czasu prześlesz jakieś zdjęcia?

Jarku, jakiś jestem nie przekonany po zabawach z moim LW, nie wiem czy eATU lubiej by sobie z nią poradziła niż moja w układzie T

Generalnie, jakąś pionową nadal szukam, może pójdę za radą Roberta i sprawdzę to jego.

--= SWL SP6-01-396 =--
11-11-2010 13:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #8
RE: Antena pionowa
ale ja ci nie każe bawic sie LW

przeczytaj jescze raz co napisąłemw poście wyżej

zrób PIONOWY promiennik do GP 10 metrowy co ma dwa promienniki na jednym

takie cos 10 metrowe ale PIONOWO
İmage

pamiętaj że eATU to nie skrzynka antenowa - tylko element dopasowania bata anteny do impedancji 50 om
11-11-2010 13:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #9
RE: Antena pionowa
No ale Jarku, co z gruntem? Ułożyć siatkę, gwiazdę z przewodów na dachu?

Co do eATU, a czy poza mocowaniem jej przy antenie, a nie przy radiu, jest jeszcze jakaś różnica?

--= SWL SP6-01-396 =--
11-11-2010 13:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #10
RE: Antena pionowa
(11-11-2010 13:44)SQ6OXK napisał(a):  Co do eATU, a czy poza mocowaniem jej przy antenie, a nie przy radiu, jest jeszcze jakaś różnica?

Hmmm hmmm myślałem że śledziłeś watek o eATU i posty które dawałem

Na poważnie proszę Cię o inaczej zadanie pytaia - bo nie wiem jak ci odpowiedzieć... no np przy TRX nie trzeba stosować obudowy hermetycznej :-)


Przy TRX pracuje to jako skrzynka antenowa

przy antenie jako układ dopasowania anteny...


to są dwa kolosalnie odmienne zastosowania
11-11-2010 18:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości