Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilacz QJ-1830SC
SQ9GIW Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 12
Dołączył: 09-05-2010
Post: #11
RE: Zasilacz QJ-1830SC
Jarek działaj, eksperymentuj i baw się przy tym jak najlepiej!
Jerzy sq9giw
16-08-2024 11:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #12
RE: Zasilacz QJ-1830SC
Po konstruktywnych uwagach i wskazówkach sq9giw (tnx!) ponownie zdjąłem pokrywę mojego zasilacza QJE-1830SC by dokonać kilku poprawek zainstalowanych wcześniej układów.

ZASILACZ – WŁĄCZENIE Z OBCIĄŻENIEM

Podczas prac modernizacyjnych przypadkowo włączyłem zasilacz (ustawione 13,8V) obciążony rezystorem ok. 3 Ohmy. Nie pomyślałem wcześniej, że taka sytuacja może zawsze się zdarzyć – włączenie obciążonego zasilacza Smile! A jednak.. Okazało się, że w takiej sytuacji po włączeniu zasilacza z powodu spadku napięcia na rezystorach ograniczających prąd (2 x 3,9 Ohm/5W, woltomierz zasilacza pokazywał ok. 6V na wyjściu) nie włącza się przekaźnik (zasilany ze stabilizatora dla wentylatora, podłączonego za tymi rezystorami). W krótkim czasie rezystory te bardzo się rozgrzewały, trwanie tego stanu skończyłoby się ich przepaleniem.
Początkowo na osobnej płytce wykonałem dodatkowy stabilizator 12V (układ 7812 z radiatorem) zasilany bezpośrednio z mostka prostowniczego zasilacza. Jednak podczas włączania zasilacza z obciążonym wyjściem pojawiały się jakieś skoki napięcia i przekaźnik SOFTSTARTu kilkukrotnie „klepał” stykami zanim zaskoczył. Dopiero dodatkowa dioda załatwiła problem i ze stabilizatora zrobił się autonomiczny zasilacz. Do tego zasilacza podłączyłem dodatkowo diody led oświetlające mierniki na płycie czołowej. Nie świecą już tak jasno (wcześniej podłączone były za mostkiem zasilacza – niestabilizowane 24V!). Ale za to mierniki teraz wglądają bardziej „vintage” Smile.
Nowa płytka z układem 7812 zainstalowana została w miejsce płytki z dodatkowym kondensatorem - na płytce z blokiem kondensatorów filtrujących. Jest przykręcona do zacisków „+” i „-” . Jedno kabeloczko to połączenie z „-”, drugie nigdzie nie podłączone (dla wzmocnienia mocowania przylutowane z drutem do sąsiedniego pada) – stanowi tylko element mocujący. Raster płytki 5,08 mm
Dodatkowe diody dostał również stabilizator zmodernizowanego brzęczyka, żeby wcześniej go wyłączał podczas zanikania napięcia (wyłączenie zasilacza) .. I tak już zostało.. Smile.
W tej konfiguracji włączenie zasilacza pod obciążeniem powodowało przeciążenie rezystorów ograniczających prąd ładowania kondensatorów filtrujących i spadek napięcia na wyjściu w trakcie rozruchu.
Problem rozwiązał klucz tranzystorowy, sterowany 8V z płytki brzęczyka, który podczas startu zwiera bazę tranzystora sterującego w stabilizatorze zasilacza i redukuje do ok. 0V napięcie na wyjściu zasilacza. Został on złożony na dodatkowej płytce przykręconej na małych podkładkach dystansowych do płytki stabilizatora (LM324). Po zaniku napięcia 8V, gdy zasilacz jest gotowy do pracy, układ „włącza” pełne napięcie wyjściowe z niewielkim opóźnieniem zależnym od kondensatora elektrolitycznego w bazie tranzystora.
Po odciążeniu głównego radiatora z ciepła które jest związane z zasilaniem SOFTSTARTu, wentylator przestał wchodzić w tryb głośny podczas odbioru. Związane jest to również zapewne ze spadkiem temperatury w pomieszczeniu w którym użytkowany jest zasilacz ( mamy jesień…).
Załączam parę zdjęć oraz schematy z naniesionymi poprawkami opisanymi powyżej oraz takimi o których jeszcze napiszę.

İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage İmage

REGULACJA NAPIĘCIA WYJŚCIOWEGO

Na płycie czołowej obok zacisków zasilacza widnieje opis 1,5-15V. Fabrycznie nowy zasilacz dostarczał napięcie od ok. 1,5V do 15,9V co uniemożliwiało zastosowanie CROWBARu z progiem zadziałania poniżej 16V. Na płycie czołowej zasilacza znajduje się również potencjometr z zapadką „13,8V” (taki jak „BALANS” we wzmacniaczach stereo) umożliwiający płynną regulację napięcia wyjściowego. Po dolutowaniu do styków potencjometru (od strony wyższego napięcia, ok.7,5V) rezystora 300 Ohm oraz po drugiej stronie rezystora 56 Ohm, zakres zawęził się do 1.45V - 15,1V. Konieczne było tylko ustawienie 13,8V „na zapadce”. Odpowiada za to umieszczony na płytce stabilizatora PR-ek RV4 (4,7K, na schemacie opisany VR4) i podłączony z nim w szereg rezystor R19 (3K). Wymiana tego rezystora na 6,8K pozwoliła na bezproblemowe ustawienie za pomocą RV4 - 13.8V „na zapadce” potencjometru. Przy okazji PR-kiem na płytce mierników skorygowałem wskazania woltomierza, a po podłączeniu do wyjścia zasilacza zmierzonego wcześniej rezystora (0,49 Ohm, duuużej mocy!) ustawiłem PR-kiem RV3 wskazania amperomierza zgodnie z prawem Ohma (I=U/R, uwaga: nagrzewający się rezystor zwiększa swój opór).

İmage


Załączone pliki
.pdf  2sofstart ver.2.pdf (Rozmiar: 732.3 KB / Pobrań: 91)
.pdf  1Schemat ver.2.pdf (Rozmiar: 1.2 MB / Pobrań: 111)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2024 8:12 przez SP9LAP.)
11-10-2024 21:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #13
RE: Zasilacz QJ-1830SC
WYMIANA BEZPIECZNIKA NA UZWOJENIU WTÓRNYM

Początkowo na uzwojeniu wtórnym transformatora zainstalowałem bezpiecznik samochodowy 30A. Zmieniłem go na 25A ponieważ bezpieczniki topikowe mają długi czas reakcji i można je chwilowo przeciążać. Na analogowym amperomierzu zasilacza zaznaczony jest „zielony” zakres prądu, który kończy się na 27A. Można interpretować go jako zakres pracy ciągłej, chociaż sądząc po wielkości i sprawności układu chłodzenia i tak byłby przyjęty na wyrost.. Smile! W instrukcji dla klona QJE-1830SC którą posiadam zdefiniowano: 20A - pobór ciągły, 25A - 30 min, 30A – maksymalnie. Podana w niej wydajność prądowa zasilacza maleje liniowo przy obniżaniu napięcia wyjściowego, od 13,8V/30A do 1,5V/3A (nie sprawdzałem).

Załączam fiszkę „firmowych” bezpieczników samochodowych. Wynika z niej, że przez 25A bezpiecznik w skrajnym przypadku, przez około 16 minut może przepływać prąd o wartości ponad 30A. Mój bezpiecznik jest co prawda „no name” ale mam nadzieję, że nie odbiega dużo od tych z karty katalogowej. Zasilanie 100W trx-a nawet z jakimiś dodatkami nie grozi przepaleniem 25A bezpiecznika na uzwojeniu transformatora. Przy bezpieczniku 25A możma „chwilowo” pobierać prąd 30A… i więcej Smile

SZYBKI BEZPIECZNIK DLA CROWBARU

„Bardzo szybki” bezpiecznik FF25A (ESKA) dla układu CROWBAR (Z TME, link powyżej) włączony został za przekaźnikiem i kondensatorami filtrującymi. Jest przykręcony do radiatora na płaskowniku (20x2mm) i dwóch podkładkach dystansowych. Wykorzystałem istniejące otwory, wymieniłem tylko dwa wkręty mocującego na dłuższe. Solidne gniazdo bezpiecznika (25A) kupiłem na AliExpress. Odsunięcie bezpiecznika od radiatora za pomocą podkładek zmniejsza możliwość jego nagrzewania się. Przy sprawnym ograniczniku prądowym bezpiecznik nie ulega przepaleniu po zwarciu wyjścia zasilacza. Dodatkowo dodałem jeszcze diodę zabezpieczającą (3A,1000V) między wyjściem zasilacza a kolektorami tranzystorów mocy (o której zawsze wspomina „STASIEK”.. Smile.., druga dioda zabezpieczającą będzie w CROWBARze zamiast transila).


İmage İmage İmage

.pdf  3bezpieczniki ESKA.pdf (Rozmiar: 191.58 KB / Pobrań: 68)
.pdf  bezp_samochodowe.pdf (Rozmiar: 786.4 KB / Pobrań: 69)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-12-2024 8:13 przez SP9LAP.)
20-10-2024 19:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #14
RE: Zasilacz QJ-1830SC
POPRAWIONY BRZĘCZYK

„Chimeryczność” przetwornika piezo o której pisałem wcześniej wynikała prawdopodobnie z jego uszkodzenia lub zbyt niskiego znamionowego napięcia pracy (brak opisu na obudowie). Po wlutowaniu przetwornika o napięciu pracy 7-12 V wszystko działa poprawnie. Przy okazji zmodyfikowałem układ na dający ładniejszy „pik” podczas wyłączenia zasilacza (ostrzej odcina zasilanie przetwornika przy spadku napięcia) oraz dodałem na płytce dodatkowy goldpin z napięciem 8V (w trakcie rozruchu), steruje opisany wcześniej klucz tranzystorowy. Kondensator elektrolityczny 470uf dolutowany „przestrzennie” bezpośrednio do mostka prostowniczego i płytki usytuowanej na radiatorze („-”) likwiduje „czirp” występujący zaraz po włączeniu zasilacza. W załączeniu rysunek zmodyfikowanej płytki SOFTSTART.

İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-12-2024 19:47 przez SP9LAP.)
29-10-2024 23:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #15
RE: Zasilacz QJ-1830SC
NOWY CROWBAR

Układ CROWBAR został zmodernizowany. Zrezygnowałem z dobieranej diody zenera i zastąpiłem ją układem TL431 („programowaną dioda zenera”). Układ ustawiłem na aktywację przy ok. 15,8V. Dobór dwóch połączonych szeregowo rezystorów w dzielniku napięcia dla wejścia referencyjnego umożliwia precyzyjne ustawienie tego napięcia. Bramka tyrystora sterowana jest kluczem tranzystorowym. Zamiast transila wstawiłem diodę krzemową, ponieważ okazało się że układ CROWBAR jest „szybszy” od niego! Całość przed wlutowaniem była testowana na zasilaczu z płynną regulacją napięcia wyjściowego.

.pdf  CROWBAR_2.pdf (Rozmiar: 523.8 KB / Pobrań: 62)

İmage İmage İmage

Po podłączeniu układu zabezpieczającego często aktywował się on podczas wyłączania zasilacza. Przyczyną były zjawiska wywołujące min. iskrzenie na stykach wyłącznika i związane z tym zakłócenia, które przenosiły się prze oba tory zasilacza na wyjście (w szczególności przez tor z układem LM324) . Na załączonym poniżej zdjęciu ekranu oscyloskopu widoczne są jako „prążek” o amplitudzie ponad 2V! na wyjściu zasilacza w momencie wyłączenia (pierwsze zdjęcie CROWBAR nie podłączony). Następne zdjęcie przedstawia wykres napięcia po wyłączeniu zasilacza z podłączonym CROWBAREM i jego aktywację. Zasilacz ustawiony był na 15V, nieobciążony.
İmage İmage

Próbowałem walczyć z tym zjawiskiem zwiększając pojemność kondensatora filtrującego w gałęzi stabilizatora (do 4700uF, przelutowałem C2 na stronę druku, żeby było dla niego więcej miejsca) oraz dodatkowymi kondensatorami blokującymi (2x10nF). Bez większego skutku. Pojemności te jednak zostały bo polepszają filtrację napięcia.
İmage İmage

CORWBAR przestał uruchamiać się po wyłączeniu dopiero gdy zwiększona została pojemności w bramce tyrystora do 1,5uF, ale takie rozwiązanie zwiększa czasu reakcji układu na przepięcie.
Problem rozwiązało zastosowanie kupionego na ALLEGRO filtra sieciowego 5A i kompromisowa wymiana kondensatora w bramce tyrystora na 0,47uF.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2024 12:08 przez SP9LAP.)
11-11-2024 10:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #16
RE: Zasilacz QJ-1830SC
FILTR SIECIOWY

Filtr sieciowy został zainstalowany za wyłącznikiem. Jest przymocowany do wykonanego wcześniej kątownika przykręconego do transformatora. Wylutowałem tylko z płytki filtra zaciski na śruby i zastąpiłem je kołkami lutowniczymi. Z kawałka plastikowej płytki wykonałem osłonę zabezpieczającą przed porażeniem. Od strony druku ścieżki zostały ”wzmocnione” drutem fi 0,8mm oraz w starym stylu zabezpieczone kalafonią rozpuszczoną w spirytusie.

İmage İmage İmage İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-12-2024 11:06 przez SP9LAP.)
16-11-2024 8:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #17
RE: Zasilacz QJ-1830SC
BEZPIECZNIK SIECIOWY

Pod koniec prac przeprowadziłem „próbę mocy”. Obciążyłem wyjście zasilacza rezystorem 0,4 Ohma/400W, pobierany prąd: 34,5A/13,8V; pobór prądu z sieci ok. 3,3A. Ogranicznik prądowy nie zadziałał, po chwili przepalił się bezpiecznik... samochodowy (25A) na uzwojeniu wtórnym Smile. „Bardzo szybki” przeżył.. Smile.
Po tej próbie wymieniłem bezpiecznik sieciowy na uzwojeniu pierwotnym na szybki! 3A, bo 5A (też fabrycznie był zainstalowany szybki) po tych wszystkich zmianach i pomiarach jest na wyrost. Na razie wszystko działa.
PR-kiem RV2 na płytce stabilizatora obniżyłem próg zadziałania ogranicznika prądowego do ok. 34A (zaczął aktywować się przy zwarciu rezystorem 0,4 Ohm).

.pdf  Littelfuse_data.pdf (Rozmiar: 1.06 MB / Pobrań: 57)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2025 12:40 przez SP9LAP.)
20-11-2024 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LAP Offline
Jarek
**

Liczba postów: 53
Dołączył: 15-03-2010
Post: #18
RE: Zasilacz QJ-1830SC
UWAGI KOŃCOWE

Tak dla porządku, obudowa zasilacza jest podłączona do energetycznego przewodu ochronnego (PE), nie ma połączenia z „-” zasilacza. Do obudowy (przewodu PE) podłączony jest jeszcze przeznaczony do tego pin na zainstalowanym filtrze sieciowym.

W obudowie zmieściły się wszystkie trzy rdzenie ferrytowe założone na kabel zasilający.

Filtr sieciowy ma jakiś rezystor na wyjściu, którego nie narysowałem na schemacie.

W „próbie mocy” bezpieczniki po stronie wtórnej transformatora zachowały się zgodnie ze specyfikacjami technicznymi. „Superszybki” bezpiecznik jest „superszybki” dla „super prądów”… Smile. Powinien zadziałać pierwszy, gdy z powodu uszkodzenia zasilacza aktywuje się CROWBAR.

Zbyt długi pobór prądu powyżej 25A jest obarczony ryzykiem przepalenia któregoś bezpiecznika. Wszystko zależy od czasu trwania i egzemplarza bezpiecznika.

Zwarcie zacisków sprawnego zasilacza powoduje zadziałanie układu ograniczającego prąd lub zadziałanie układu CROWBAR i następnie ogranicznika prądu (najczęściej), bezpieczniki nie ulegają uszkodzeniu. Gdy zadziała CROWBAR, by przywrócić napięcie trzeba usunąć przyczynę zwarcia oraz wyłączyć i po chwili włączyć zasilacz.

Płytka stabilizatora jest „fabrycznie" umocowana w obudowie w ten sposób, że każda regulacja PR-ków zmusza do jej demontażu Sad. Może się kiedyś tym zajmę… w następnym wcieleniu! Zapobiega to jednak "przypadkowemu"... rozregulowaniu zasilacza.

Do zasilacza dla SOFTSTARTu doprowadziłem „-” bezpośrednio z mostka prostownika, żeby był zawsze podłączony w przypadku odkręcenia płytki od zacisków mocujących.

W sposób opisany w tym wątku można zmodernizować praktycznie każdy prosty zasilacz w klasycznym układzie.

Od pierwszego zdjęcia obudowy zasilacz trochę obrósł w piórka … Smile.
İmage İmage

Ten zasilacz niejedno ma imię…
İmage İmage

To już chyba koniec tej epopei.. uff!

Vy 73 es best dx!
Jarek, sp9lap
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2025 14:21 przez SP9LAP.)
24-11-2024 23:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości